„Kiekvienas konstruktyvus pasiūlymas... kelyje į teisingą taiką yra labai sveikintinas“, – per Maskvos invazijos į Ukrainą metines sakė F.-W. Steinmeieris.
Tačiau jis pridūrė: „Ar pasaulinė galybė Kinija nori vaidinti tokį konstruktyvų vaidmenį, vis dar abejotina.“
Kinija penktadienį paskelbė 12 punktų dokumentą dėl karo Ukrainoje „politinio sureguliavimo“ ir paragino Ukrainą bei Rusiją derėtis.
Kinijos diplomatijos vadovas Wang Yi trečiadienį Maskvoje susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.
Po Wang Yi vizito Maskva pareiškė, kad Pekinas pristatė savo požiūrį į „politinį konflikto sureguliavimą“.
Tuo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį teigė nematęs jokio Kinijos taikos plano ir prieš jį vertindamas norėtų pasiūlymą aptarti su Pekino atstovais.
Jei Kinija tikrai norėjo imti konstruktyvaus vaidmens, jai derėjo „kalbėtis ne tik su Maskva, bet ir su Kyjivu“, sakė F.-W.Steinmeieris.
Kinija taip pat turėtų „prisidėti prie didžiosios valstybių daugumos ir siekti taikos per Jungtines Tautas“, pridūrė Vokietijos prezidentas.
Kinija ketvirtadienį susilaikė per balsavimą dėl neįpareigojamos JT rezoliucijos, kuria Rusijos reikalaujama tuojau pat besąlygiškai išvesti savo pajėgas iš Ukrainos.
Vokietijos vyriausybės atstovas spaudai Wolfgangas Buechneris eilinėje spaudos konferencijoje sakė, kad Kinija, kaip JT Saugumo Tarybos narė, yra „ypač atsakinga už tai, kad būtų nutrauktas Rusijos karas prieš Ukrainą“.
„Todėl gerai, kad Pekinas pateikė savo idėjas“, – sakė W.Buechneris.
„Kinijos plane yra keletas svarbių punktų, pavyzdžiui, aiškus atsisakymas naudoti branduolinius ginklus“, – sakė atstovas spaudai.
„Tačiau Pekino pasiūlyme trūko svarbių elementų, visų pirma Rusijos kariuomenės išvedimo iš Ukrainos“, – sakė jis.