2019 12 04 /15:23

Vokietija dėl nužudymo Berlyne išsiunčia du Rusijos diplomatus

Vokietija trečiadienį pranešė išsiunčianti iš šalies du Rusijos diplomatus, prokurorams paskelbus, kad už buvusio čečėnų kovotojų vado nužudymo Berlyne gali stovėti Maskva.
Rusijos ambasada Berlyne
Rusijos ambasada Berlyne / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kai kurie Vokietijos politikai ir žiniasklaida kaltino Maskvą dėl rugpjūčio 23-ąją įvykdyto 40-mečio Sakartvelo piliečio Zelimchano Changošvilio nužudymo viename Berlyno parke, nors Rusija šiuos kaltinimus griežtai atmeta.

Z.Changošviliui buvo dukart šauta į galvą iš arti, tarsi įvykdant egzekuciją. Įvykio liudininkai pasakojo matę, kaip vyras išmeta į upę akmenų prikrautą krepšį, į kurį buvo įdėtas jo ginklas. Vokietijos policija neilgai trukus suėmė 49 metų Vadimą S. iš Rusijos Čečėnijos respublikos.

„Twitter“ nuotr./Zelimchanas Changošvilis
„Twitter“ nuotr./Zelimchanas Changošvilis

„Užsienio reikalų ministerija šiandien paskelbė du Rusijos ambasados Berlyne darbuotojus nepageidaujamais asmenimis“, – rašoma žinybos išplatintame pranešime ir priduriama, kad šie asmenys turi nedelsiant palikti šalį.

„Nepaisant aukšto rango pareigūnų atkaklių raginimų, Rusijos institucijos tinkamai nebendradarbiavo tiriant nužudymą“, – rašoma URM pareiškime.

Anksčiau trečiadienį Vokietijos federalinė prokuratūra pranešė, kad paaiškėjus bylos politiniam pobūdžiui, už žvalgybos bylas atsakingi prokurorai perima iš Berlyno žemės prokuratūros tyrimą dėl Rusijos piliečio Vadimo S.

„Perėmėme bylą“, – naujienų agentūrai AFP sakė Federalinės prokuratūros atstovas.

„Esama pakankamai faktinių įrodymų teigti, kad nužudymas... buvo įvykdytas Rusijos Federacijos arba Čečėnijos autonominės respublikos valstybinių agentūrų pavedimu“, – nurodė prokuratūra.

Tuo tarpu Rusijos Valstybės Dūmos Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Leonidas Sluckis pareiškė neatmetantis veidrodinio ir simetriško Rusijos atsako į Berlyno sprendimą išsiųsti du rusų diplomatus.

„Neatmetu, kad vadovaujantis įprasta diplomatine praktika atsakas gali būti veidrodinis, adekvatus ir simetriškas“, – sakė jis naujienų agentūrai „Interfax“.

Anot L. Sluckio, dviejų Rusijos ambasados Vokietijoje darbuotojų išsiuntimas yra „rusofobiškos isterijos aktas“ ir „nedraugiškas Berlyno žingsnis“.

Žurnalistinių tyrimų tinklalapis „Bellingcat“ antradienį pranešė, kad sulaikytas įtariamasis naudojo suklastotus asmens tapatybės dokumentus.

Anot „Bellingcat“, šis asmuo yra 54 metų Vadimas Nikolajevičius Krasikovas, užaugęs buvusiai Sovietų Sąjungai priklausiusiame Kazachstane ir kur laiką gyvenęs Sibire.

Kaip rašo tinklalapis, anksčiau V.Krasikovas buvo apkaltintas vieno rusų verslininko nužudymu Maskvoje 2013 metais. Tąsyk užpuolikas prie savo aukos taip pat privažiavo dviračiu.

Rusija įtraukė V. Krasikovą į Interpolo ieškomų asmenų sąrašą, tačiau vėliau jo pavardę iš sąrašo išbraukė ir pasirūpino, kad jam būtų išduoti nauji, suklastoti asmens tapatybės dokumentai, rašo „Bellingcat“.

Anot Vokietijos žiniasklaidos, įtariama, kad jį užverbavo Rusijos žvalgybos agentūros.

Z.Changošvilio nužudymas buvo lyginamas su pernai Pietų Anglijoje įvykdytu pasikėsinimu nunuodyti buvusį rusų dvigubą agentą Sergejų Skripalį, dėl kurio Londonas kaltina Rusijos žvalgybą.

Incidentas Solsberyje sukėlė didžiulį tarptautinį pasipiktinimą. Reaguodamos į šį įvykį Vakarų šalys, įskaitant JAV, išsiuntė dešimtis Rusijos diplomatų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų