„Informavau parlamento Teisės reikalų komitetą, kad pradėjau ikiteisminį tyrimą dėl kanclerės mobiliojo telefono šnipinėjimo“, – sakė prokuroras Haraldas Range.
Ilgai lauktas tyrimas dėl praėjusiais metais atsiradusių įtarimų, jog Jungtinių Valstijų šnipai praeityje klausėsi A.Merkel telefoninių pokalbių, atliekamas prieš neįvardintus asmenis, sakė H.Range po kreipimosi į komitetą.
Jis taip pat sakė nusprendęs pradėti tyrimą dėl NSA vykdyto platesnio masto Vokietijos piliečių šnipinėjimo.
Visa tai gali sukelti įtampą Berlyno ir Vašingtono santykiuose, kuriuos abiejų šalių lyderiai mėgina atkurti po pranešimų apie plataus masto NSA vykdytą interneto ir telefoninių pokalbių šnipinėjimą užsienio šalyse.
Vokietija ypač sunerimo dėl šių pranešimų, kurie sužadino nemalonius prisiminimus apie laikus, kai Rytų Vokietijos komunistinė slaptoji policija „Stasi“ sekė piliečius.
Skandalingas detales apie didžiulio masto JAV elektroninio sekimo programą bei pasiklausymą Europos misijose nutekino JAV žvalgybos darbuotojas Edwardas Snowdenas. Vokietija ypač sunerimo dėl šių pranešimų, kurie sužadino nemalonius prisiminimus apie laikus, kai Rytų Vokietijos komunistinė slaptoji policija „Stasi“ sekė piliečius.
Specialiai sudaryta parlamentinė komisija turi įvertinti NSA ir jos partnerių vykdyto Vokietijos piliečių ir politikų šnipinėjimo mastą, taip pat išsiaiškinti, ar amerikiečiams netalkino vokiečių žvalgyba.
Neseniai pasirodę pranešimai, kad H.Range neketina imtis platesnio tyrimo, sukėlė kai kurių politikų pasipiktinimą.
JAV prezidentas Barackas Obama pamėgino nuraminti dėl šnipinėjimo kilusį tarptautinį skandalą ir sausį pranešė, kad nurodė nutraukti Amerikai draugiškų šalių lyderių sekimą ir apribojo NSA vykdomą telefoninį šnipinėjimą.
Interviu Vokietijos televizijai jau kitą dieną B.Obama patikino A.Merkel, kad neleis nepageidaujamam šnipinėjimui pakenkti jų santykiams, tačiau pridūrė, jog žvalgybinė informacija apie užsienio vyriausybes bus renkama ir toliau.