Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vokietija tiria ataką prieš JAV oro pajėgų kariškius Frankfurte

Vokietijos policija ketvirtadienį pradėjo aiškintis, ar užpuolikas, kuris Frankfurto oro uoste atakavo JAV oro pajėgų kariškius vežantį autobusą ir du iš jų nušovė, palaikė ryšius su „teroristų“ organizacijoms, ar veikė vienas.
Įvykio vietoje
Įvykio vietoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pasak incidento liudininkų, 21 metų vyras, kilęs iš Kosovo, kur dauguma gyventojų yra musulmonai, trečiadienį įsiveržė į autobusą, stovintį prie vieno iš judriausių Europoje oro uostų, sušuko „Allahu Akhbar“ („Dievas visų didžiausias“) ir pradėjo šaudyti.

„Kol kas neatmetame jokių versijų, – sakė vakarinės Eseno žemės vidaus reikalų ministras Borisas Rheinas. – Šiuo metu nežinome, ar šio (išpuolio) pagrindas buvo teroristinis, džihadistinis, islamistinis ar koks nors kitoks.“

Tačiau savaitraščio „Der Spiegel“ svetainėje cituojami tyrėjų pareiškimai, kad preliminarūs duomenys atskleidžia, jog ši ataka buvo iš anksto suplanuota, o ne išprovokuota ginčo, kaip manyta iš pradžių.

Per ataką prieš oro pajėgų kariškius, kurie buvo ką tik atskridę į Frankfurtą iš Didžiosios Britanijos ir turėjo važiuoti į netoliese esančią Ramšteino oro pajėgų bazę, dar du iš jų buvo sunkiai sužeisti.
 

„Esu nuliūdęs ir įtūžęs dėl šios atakos, – JAV prezidentas Barackas Obama sakė per netikėtą pasirodymą Baltųjų rūmų spaudos konferencijų salėje. – Negailėsime pastangų, kad nustatytume, kaip įvyko šis piktinantis išpuolis.“

Policija terminalo pastate suėmė įtariamą užpuoliką, kuris, kaip pranešama, turėjo daug šaudmenų ir pistoletą.

Vienas policijos šaltinis Prištinoje sakė, kad įtariamasis yra etninis albanas iš Mitrovicos miesto, esančio Kosovo šiaurėje. Kaip pranešama, jis anksčiau nebuvo patekęs į teisėsaugos akiratį.  Šis incidentas įvyko praėjus mėnesiui po to, kai Vokietijos institucijos paskelbė, kad bus palaipsniui atšaukiamos papildomos griežtos saugumo priemones, įvestos pernai, reaguojant į galimų „teroro“ atakų pavojų.

JAV netoli Frankfurto turi kelias dideles karines bazes, tarp jų Ramšteino, kurios yra vienos iš svarbiausių karo Afganistane ir Irake vadaviečių.

Vokietija priešinosi 2003 metais pradėtai JAV vadovaujamai invazijai į Iraką, tačiau yra pasiuntusi daugiau nei 5 tūkst. karių į Afganistaną. Šioje šalyje islamo ekstremistai nėra įvykdę atakų, tačiau buvo atskleista įtariamų sąmokslų sprogdinti bombas.

2001 metų rugsėjo 11-osios atakos prieš Jungtines Valstijas buvo iš dalies suplanuotos Vokietijos uostamiestyje Hamburge. Šiame mieste veikė tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ kuopelė, vadovaujama Mohammedo Attos, užgrobusio pirmąjį lėktuvą, kuris rėžėsi į Pasaulio prekybos centro dangoraižį Niujorke.

2010 metų kovą Vokietijoje buvo nuteisti keturi islamistai kovotojai, planavę „surengti antrą Rugsėjo 11-ąją“, tačiau jų sąmokslas atakuoti Vokietijoje JAV karius ir civilius buvo sužlugdytas.  Vadinamosios Zauerlando kuopelės nariai, iš kurių trys buvo sučiupti 2007 metų rugsėjį, prisipažino priklausę „teroristų organizacijai“, taip pat planavę žudyti ir sprogdinti. Du iš jų buvo į islamą atsivertę vokiečiai, vienas Turkijos pilietis ir vienas turkų kilmės Vokietijos pilietis.

„Vokietijos Vyriausybė padarys viską, ką gali, kad ištirtų, kas įvyko“, – Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė žurnalistams Berlyne, taip pat pareiškė užuojautą dėl incidento Frankfurte.

Prištinos Vyriausybė pasmerkė „siaubingą“ išpuolį prieš civilizuoto pasaulio vertybes, prieštaraujantį Kosovo žmonių tradicijoms. 
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos