Dienraštis „Süddeutsche Zeitung“ gavo tuos dokumentus iš neįvardyto šaltinio anksčiau negu prieš metus ir pasidalijo bent dalimi tos medžiagos su dešimtimis žiniasklaidos organizacijų visame pasaulyje.
Nuo sekmadienio, kai buvo paskelbti pirmieji pranešimai, pagrįsti šios informacijos analize, paaiškėjo, kad daug iškilių politikų, garsenybių ir verslininkų naudojosi prieštaringai vertinamomis ofšorinėmis sąskaitomis. Tie paviešinimai išprovokavo visuomenės pasipiktinimą, paskatino pradėti oficialius tyrimus, kai kurie iš įvardytųjų įnirtingai neigė įvykdę kokių nors nusižengimų.
„Süddeutsche Zeitung“ nurodė, kad visas duomenų paketas – apie 11,5 mln. dokumentų – „nebus padarytas prieinamas visuomenei arba teisėsaugos agentūroms. Dėl to, kad SZ nėra pailginta prokuratūros arba mokesčių tyrėjų ranka.“
Institucijos turi teisinių galių gauti tokius dokumentus iš įtariamų nusikalstama veikla asmenų ir subjektų, o daugeliu atvejų bendrovių arba asmenų ofšoriniai verslo ryšiai nėra viešasis interesas, pažymėjo Miunchene leidžiamas laikraštis.
Tie dokumentai, susiję su Panamos teisinių paslaugų bendrove „Mossack Fonseca“, padedančia įkurti priedangos bendroves pasaulio turtingiesiems ir garsiesiems. Bendrovė nurodė paprašiusi iškelti baudžiamąją bylą dėl duomenų vagystės per kibernetinę ataką.
„„Süddeutsche Zeitung“ teigė nežinantis, kaip anoniminis šaltinis gavo tuos duomenis, bet nurodė, kad jis arba ji turėjo „labai stiprių moralinių paskatų“ ir norėjo, kad „tie nusikaltimai iškiltų į viešumą“.
Atsakydamas į skaitytojų klausimus, kodėl nebuvo paskelbta iškilių Vokietijos arba Amerikos politikų pavardžių, „Süddeutsche Zeitung“ nurodė, kad jų tuose dokumentuose iki šiol nebuvo rasta.
Laikraštis pridūrė, kad tarp dokumentų yra apie 200 JAV piliečių pasų kopijos, taip pat minimi apie 3,5 tūkst. ofšorinių bendrovių akcijų valdytojų, pateikusių savo adresus Jungtinėse Valstijose.
„Viena iš galimų priežasčių, kodėl tuose dokumentuose figūruoja palyginti mažai amerikiečių – nes JAV piliečiai neturi jokios priežasties kreiptis į teisinių paslaugų firmą Panamoje, – rašo „Süddeutsche Zeitung“. – Taip yra dėl to, kad ofšorinės bendrovės gali būti lengvai įsteigtos JAV valstijose, tokiose kaip Vajomingas, Delaveras arba Nevada.“