Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Vokietijos kraštutinių dešiniųjų partija AfD patyrė dar vieną teisinį pralaimėjimą

Vokietijos teismas pirmadienį atmetė kraštutinių dešiniųjų partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) prašymą neleisti šalies žvalgybos tarnyboms tirti jos, kaip įtariamos dešiniojo sparno ekstremistinės organizacijos, veiklos.
JENS SCHLUETER / AFP
JENS SCHLUETER / AFP

Šis teisinis ginčas tęsiasi nuo 2021 metų, kai vokiečių vidaus žvalgybos agentūra (BfV) įvardijo AfD įtariama dešiniąja ekstremistine grupe, taip suteikdama valdžios institucijoms daugiau galių rinkti žvalgybinę informaciją.

Tačiau vakarų Vokietijoje esančio Munsterio aukštesnysis administracinis teismas atmetė AfD skundą dėl tokios klasifikacijos, suduodamas partijai naują smūgį prieš Europos Parlamento ir regioninius rinkimus.

Partija neturi teisės reikalauti, kad BfV jos nestebėtų, teigė teismas. Galiojantys įstatymai „suteikia pakankamą teisinį pagrindą stebėti kaip įtartiną atvejį“, priduriama pranešime.

Nors praėjusiais metais AfD sulaukė išaugusio palaikymo nuomonės apklausose, pastaruoju metu partija susidūrė su daugybe problemų – nuo teiginių, kad ji, kaip įtariama, remia masinių deportacijų planus, iki vieno jos europarlamentaro padėjėjo sulaikymo dėl įtarimų šnipinėjimu Kinijos naudai.

Munsterio teismas bylos argumentus nagrinėja nuo kovo.

AfD teisininkų komanda teigė, kad partijos narių pasisakymai, kuriuos BfV surinko kaip savo argumentus pagrindžiančius įrodymus, yra pavienių asmenų pažiūros ir neturėtų būti priskiriami visai partijai, turinčiai apie 45 tūkst. narių.

Tačiau BfV atstovaujantis teisininkas teigė, kad pareiškimai, tarnybos teigimu, atspindintys ekstremizmo apraiškas, nėra tik kelių žmonių asmeninė nuomonė. Pasak jo, jie buvo paimti iš daugybės didelę politinę įtaką turinčių aukšto rango pareigūnų ir išrinktų atstovų pasisakymų bei turi labai aiškų poveikį Vokietijos politiniam gyvenimui.

2022 metais Kelno žemesnės instancijos teismas jau atmetė apeliacinį skundą dėl BfV sprendimo pripažinti AfD įtariama dešiniąja ekstremistine grupe, todėl partija kreipėsi į Munsterio teismą.

Vokietijos vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser (Nensi Fėzer) pasveikino naujausiąjį teismo nuosprendį. Anot jos, jis rodo, kad „valstybė turi priemonių, kurios apsaugo mūsų demokratiją nuo grėsmių iš vidaus“.

Sprendimas priimtas likus kelioms savaitėms iki Europos Parlamento rinkimų, kuriuose AfD, kaip ir kitos kraštutinių dešiniųjų partijos Europoje, tikisi pasiekti laimėjimų.

Kai kurios Vokietijos žiniasklaidos priemonės pirmadienį pranešė, kad teismo sprendimas gali sudaryti sąlygas žvalgybos tarnyboms žengti dar vieną žingsnį prieš AfD priskiriant ją patvirtintai dešiniųjų ekstremistų grupei, o tai suteiktų valdžios institucijoms daugiau įgaliojimų stebėti partijos veiklą.

Keletas vietinių AfD skyrių jau gavo tokią klasifikaciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos