„Kai vyko referendumas, niekas nežinojo galimų pasekmių – nei rinkėjai, nei politinė klasė“, – interviu sakė viena partijos lyderių.
„Daug žmonių klaidingai manė, kad Jungtinei Karalystei bus suteiktos panašios sąlygos kaip Šveicarijai ar Norvegijai. Jie tikėjosi, kad nebus panaikinta Europos Sąjungos Teisingumo Teismo jurisdikcija ir apribotas laisvas darbuotojų judėjimas.
Dabar, kai žinoma, kaip bus iš tikrųjų, britai turėtų ir vėl balsuoti“, – tikino K.Barley.
O Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May sakė norinti, kad JK pasitrauktų iš bendrosios ES rinkos ir Muitų sąjungos, kad būtų apribota imigracija.
„Th.May vyriausybė nori pasakyti, kad „arba mums suteiksite labai geras sąlygas, arba tai ES kaltė“, kadangi jie nori mus nubausti. Tiesa tokia, kad Europos Sąjunga ir jos narės visada aiškiai išsakė, kokias pasekmes sukels „Brexit“. Th.May ir toriams vieninteliams buvo neaišku“, – sakė K.Barley.
„Brexit“ klausimu Jungtinė Karalystė išlieka susiskaldžiusi. Kovo pabaigoje „YouGov“ atliktos apklausos duomenimis, 44 proc. britų sutinka, kad sprendimas išstoti iš ES buvo teisingas, o 43 proc. mano priešingai.
Tiesa, ta pati apklausa rodo, kad vos 21 proc. britų palaiko idėją surengti antrą referendumą.
K.Barley, kurios tėvas yra britas, tikina, kad dar vieno referendumo idėją aptarė su daugybe politikų iš priešingų stovyklų. Anot socialdemokratės, Jungtinėje Karalystėje keičiasi nuotaikos, kadangi žmonės suvokė, jog „niekas – nei Th.May, nei Borisas Johnsonas nežinojo, kaip visa tai turės išsispręsti“.
K.Barley: „Kai britai suprato, kad sprendimas buvo priimtas niekam nė nenutuokiant, apie ką iš tikrųjų kalbama, parama antram referendumui pradėjo augti.“
„Kai britai suprato, kad sprendimas buvo priimtas niekam nė nenutuokiant, apie ką iš tikrųjų kalbama, parama antram referendumui pradėjo augti“, – sakė K.Barley.
Vokietijoje, kur didžioji dalis palaiko tolesnę Europos integraciją, JK sprendimas palikti Sąjungą buvo labai netikėtas.
Rugsėjį Vokietijoje vyks parlamento rinkimai, kuriuose buvęs Europos Parlamento pirmininkas, K.Barley partijos iškeltas kandidatas Martinas Schulzas yra pasiryžęs užimti Angelos Merkel postą.
Viena iš socialdemokratų partijos strategijų – sužaisti Europos Sąjungos palaikymo korta.
Šią savaitę Berlyne užsienio korespondentams M.Schulzas teigė, kad jų kampanijoje nebus jokios kritikos ES. Anot politiko, Europos Sąjungos stiprinimas yra vienas pagrindinių Vokietijos interesų, o Vokietija – vienas svarbiausių ES interesų.
Šiemet vyksiančiuose Prancūzijos prezidento rinkimuose K.Barley teigė palaikanti centristą Emmanuelį Macroną. Jį socialdemokratė apibūdino kaip „tikrą europietį, o ne vieną iš gaujos egomaniakų, bandančių kovoti tarpusavyje“.
„Jei E.Macronas nugalės Prancūzijoje, o M.Schulzas – Vokietijoje, turėsime du europiečius, suprantančius anksčiau padarytas klaidas bei gebančius kritiškai pažvelgti į ES, tačiau tikinčius pirmine Europos idėja“, – sakė K.Barley.