„Vakarai į Vokietiją žiūri su vis didesniu nesupratimu“, – rašo Christianas Kerlas straipsnyje „Karas Ukrainoje: rizikingas kanclerio tankų pokeris“, paskelbtame dienraščio „Berliner Morgenpost“ interneto svetainėje.
„Kancleris, kuris nenorėjo, kad Vokietija viena tiektų ginklus Ukrainai, netrukus gali tapti izoliuotas tarp Europos šalių“, – rašo Ch.Kerlas, komentuodamas Vokietijos nenorą aprūpinti Ukrainą moderniais Vokietijoje pagamintais tankais „Leopard“ ar net leisti juos reeksportuoti kitoms Ukrainos sąjungininkėms, turinčioms tokių tankų atsargų, pavyzdžiui, Lenkijai.
Kaip primenama straipsnyje, O.Sholzas nustatė sąlygą, kad „Leopardai“ esą Ukrainai bus siunčiami su sąlyga, jog JAV įsipareigos padovanoti savo tankus „Abrams“.
Klausimas, kodėl kitos šalys, norinčios paremti Ukrainą, dovanodamos savo tankus „Leopard“, turėtų laukti, kol JAV padovanos Ukrainai tankus „Abrams“, ir tik tada Berlynas pritars „Leopard“ reeksportui, lieka mįsle.
„JAV palaipsniui perkelia raudonąją liniją dėl ginklų siuntų, tačiau labai kruopščiai pasveria riziką“, – rašo Ch.Kerlas. „Pagrindiniai koviniai tankai Ukrainai ilgą laiką buvo tabu tema abiejose Atlanto pusėse – baiminantis, kad nebus per giliai įvelta į karą.“
Kaip pabrėžiama straipsnyje, šios baimės šiek tiek atslūgo, tačiau visiškai neišnyko, todėl NATO šalys tvirtai teigia, kad būtina koordinuoti savo veiksmus. Tačiau, kaip rašo „Berliner Morgenpost“: „Ukrainai skubiai reikia modernių pagrindinių kovos tankų, pageidautina „Leopard“.
Dienraštis „Pforzheimer Zeitung“ savo ruožtu pažymi, kad nors NATO kaip visuma nuo pat plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios elgėsi ryžtingai, „skilimai Aljanso viduje darosi vis labiau pastebimi“.
„Tai susiję su kanclerio Olafo Scholzo svyravimais ir blaškymusi dėl kovinių tankų". Lenkijos vyriausybė pareiškė ketinanti pristatyti Ukrainai „Leopard“ tankus net ir be Vokietijos sutikimo.
P.Jablonskis: mes jau seniai girdime tokias istorijas, kad jei perduosime Ukrainai kažkokius ginklus, tai išprovokuosime Putiną.
„[Vokietijos] sutikimas čia yra antraeilis dalykas. Arba greitai gausime sutikimą, arba darysime tai, kas teisinga“, – neseniai sakė Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis.
Lenkijos užsienio reikalų ministras Pawelas Jablonskis penktadienį radijo stoties RMF FM pokalbių laidos eteryje penktadienį pareiškė, jog „Vokietija turi esminę problemą“.
„Šiandien vis mažiau šalių turi problemų dėl tankų perdavimo [Ukrainai]. Tačiau Vokietija turi esminę problemą“, – sakė Lenkijos diplomatas.
Jo teigimu, Lenkija ir kitos šalys „bando įtikinti“ vokiečius sutikti išsiųsti tankų Ukrainai.
„Mes jau seniai girdime tokias istorijas, kad jei perduosime Ukrainai kažkokius ginklus, tai išprovokuosime Putiną. Tačiau jis veikia taip, kad jį sustabdyti gali tik stipri jėga“, – teigė P.Jablonskis.
„Sky News“, cituodamos Vokietijos vyriausybės atstovą, priminė, jog Lenkija gali siųsti „Leopard“ tankus ir be leidimo.
„Kancleriui reikia priekaištauti dėl nerangios „Leopard“ pristatymo sąlygos JAV siunčiamiems tankams „Abrams“, kurie nėra gerai pritaikyti naudoti Ukrainoje“, – nurodo dienraštis.
Kaip ketvirtadienį per spaudos konferenciją sakė Pentagono atstovė spaudai Sabrina Singh, „Abrams“ tankai varomi reaktyviniu kuru, o „Leopard“ – dyzelinu, todėl pastarieji kur kas geriau tinka karo sąlygoms Ukrainoje.
B.Pistorius: kalbant apie tankus „Leopard“, šiandien mes vis dar negalime pasakyti, kada bus priimtas sprendimas ir koks tai bus sprendimas.
Kaip mano „Pforzheimer Zeitung“, „savo neryžtingumu ir taktika Scholzas rizikuoja būtent tuo, apie ką pats įspėjo: NATO subyrėjimu“.
Bando atremti kritiką
Savo ruožtu Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius penktadienį pareiškė, kad Berlynas nėra vienintelis sąjungininkas, užkertantis kelią perduoti Ukrainai Vakaruose pagamintų kovinių tankų, kurių atkakliai prašo Kyjivas.
Įspūdis, kad „yra vieninga koalicija ir kelią užstoja [tik] Vokietija, yra klaidingas“, pareiškė ministras ir pridūrė, jog „yra daug sąjungininkų, kurie sako pritariantys nuomonei, kurią aš čia išdėsčiau“.
„Yra svarių priežasčių perduoti [tankų] ir taip pat yra svarių priežasčių to nedaryti“, – pareiškė ministras Ramšteino karinių oro pajėgų bazėje Vokietijoje penktadienį vykstančio Ukrainos rėmėjų susitikimo kuluaruose.
„Kalbant apie tankus „Leopard“, šiandien mes vis dar negalime pasakyti, kada bus priimtas sprendimas ir koks tai bus sprendimas“, – sakė jis.
Ketvirtadienį pasklido žinia, kad Vokietijos kancleris O.Scholzas per pokalbį telefonu su JAV prezidentu J.Bidenu iškėlė sąlygą dėl vokiškų tankų „Leopard 2“ tiekimo Ukrainai – jei Vašingtonas taip pat nuspręs tiekti savo tankus „Abrams“.
Tuo metu naujai paskirtas Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius mano, kad Vokietijos tankų „Leopard 2“ tiekimas Ukrainai neturėtų būti siejamas su JAV tankų „M1 Abrams“ tiekimu.
Tai B.Pistorius sakė duodamas interviu televizijos kanalui ARD.
„Nieko nežinau apie tokius ryšius“, – sakė Vokietijos gynybos vadovas, atsakydamas į klausimą, ar Vokietija pasirengusi tiekti Ukrainai tankus „Leopard“ tik tuo atveju, jei JAV tieks tankus „Abrams“.