Vokietijos žvalgybos BfV teigimu, IS indoktrinavo labai jauno amžiaus vokiečių vaikus, gyvenusius ekstremistų valdomose teritorijose Irake ir Sirijoje. Pavyzdžiui, kuriant propagandinius vaizdo įrašus, jiems buvo liepiama vykdyti kalinių egzekucijas.
Daugiau nei iš 950 vokiečių, keliavusių į IS valdomas teritorijas, 200 buvo moterys, 50 – vaikai. Kai kurios moterys su IS kariais susilaukė vaikų.
Su terorizmu kovojančios Europos tarnybos mano, kad, IS prarandant teritorijas, į žemyną, prisidengdami pabėgėlių statusu, atvyks daugiau buvusių kovotojų šeimų su mažamečiais vaikais. Taip pat turėtų sugrįžti ir tie, kurie gimė Europoje ir turi šalių narių pilietybes.
„Turime stebėti riziką ir rasti tinkamą sprendimą ją įveikti“, – ketvirtadienį sakė BfV vadovas Hansas-Georgas Maassenas.
Įstatymų aklavietė
Vokietijos įstatymai neleidžia žvalgyboms stebėti jaunesnių nei 14 metų amžiaus vaikų. Ribojamas ir 14–18 metų amžiaus asmenų stebėjimas.
Kriminalinę atsakomybę prisiimti tenka asmenims nuo 14 metų, vadinasi, vaikai negali būti baudžiami už Sirijoje ar Irake įvykdytus žiaurius nusikaltimus.
Kriminalinę atsakomybę prisiimti tenka asmenims nuo 14 metų, vadinasi, vaikai negali būti baudžiami už Sirijoje ar Irake įvykdytus žiaurius nusikaltimus.
Vyresniems vaikams, kuriuos Vokietijos įstatymai apibrėžia kaip „paauglius“, už iki 21 metų amžiaus įvykdytus nusikaltimus skiriamos trumpesnės ir švelnesnės bausmės.
BfV teigimu, nuo šių metų sausio iki spalio potencialių islamistų teroristų skaičius Vokietijoje išaugo nuo 1600 iki 1870. Tarnyba juos apibūdina kaip radikalius ekstremistus, kurie yra pasiruošę įvykdyti išpuolį, tačiau negali būti suimti tol, kol neįvykdė nusikaltimo.
Pastaraisiais metais Vokietijoje buvo įvykdyta ar bandyta įvykdyti daugybė teroristinių išpuolių, į kai kuriuos jų buvo įsitraukę ir vaikai.
2016-aisiais Vokietijoje tik per plauką išvengta atakos Kalėdiniame miestelyje. Čia dvylikametis berniukas padėjo dvi bombas, kurių nepavyko detonuoti. Vietos žiniasklaidos teigimu, iki šio kovo berniukas buvo laikomas psichiatrinėje ligoninėje, vėliau jį sugrąžino į šeimą.
Praeitais metais du 16 metų amžiaus islamistai į sikhų šventyklą Esene įmetė sprogmenį, sužeidusį tris asmenis. Vienam jų buvo skirta septyneri metai kalėjimo, kitam – šešeri metai ir devyni mėnesiai.
Kanclerės Angelos Merkel vadovaujamoje iš trijų partijų sudarytoje vyriausybėje saugumui skiriama itin daug dėmesio.
Tiesa, nuomonės išsiskiria: konservatoriai siekia sustiprinti kovą su terorizmu, o Žaliųjų partija pasisako už švelnesnį jos variantą. Trečiasis derybų dalyvis – už verslo laisvę pasisakanti Laisvųjų demokratų partija – kaip visada įtariai vertina priemones, leidžiančias aktyviau stebėti Vokietijos piliečius.
2014-aisiais „The Wall Street Journal“ rašė apie vaikus verbuojančias religines IS mokyklas Alepe ir Deir az Zore. Septyniolikmetis buvęs kovotojas pasakojo, kad berniukams buvo liepta nukirsti galvas visiems 14–45 metų amžiaus vyrams iš priešiškos Sirijos genties.
Buvęs kovotojas teigia atsisakęs tai daryti, tačiau pasakojo, kad jo dešimtmetis brolis egzekuciją vykdė su užsidegimu.
2015-aisiais IS paviešino vaizdo įrašą, kuriame rodoma, kaip senovinio Palmyros miesto amfiteatre paaugliai nušovė 25 sirų karius.
Sausį išplatintame teroristinės grupuotės vaizdo įraše užfiksuota, kaip 4–5 metų amžiaus vaikas kamuoliukų baseine Sirijoje nušauna kurdų kalinį.
Užfiksuota, kaip vaikas eina per sulūžusių spalvotų kamuoliukų pripildytą baseiną, prie kurio tvoros guli antrankiais prirakintas kalinys. IS kovotojas paduoda vaikui užtaisytą ginklą, mažylis, panašu, nuspaudžia gaiduką.