Teroro išpuolis Berlyne, kai į kalėdinę mugę rėžėsi sunkvežimis, abejingo nepaliko ir jau daugel metų ten gyvenančio 26 metų Felixo.
„Išpuolis pradžioje mane šiek tiek šokiravo – tą vietą praeinu kasdien, eidamas į universitetą, o praėjusią savaitę toje pačioje vietoje, kur į mugę įsirėžė sunkvežimis, gėriau „Glühwein“ (karštas kalėdinis vynas). Tai yra labai keistas jausmas“, – 15min pasakojo Felixas.
Vaikinas, žinoma, užjaučia nukentėjusių žmonių artimuosius, tačiau kur kas didesnį nerimą jam kelia galimos šio išpuolio pasekmės.
„Berlynas man visada buvo miestas, kuriame pilna labai skirtingų žmonių ir kuriame jaučiuosi saugiai ir patogiai. Gal tai skamba kaip klišė, bet nieko panašaus nesu patyręs jokiame kitame mieste. Tikiuosi, kad daugumos žmonių išpuolis nepaveiks, nes pasauliui reikia tokių vietų kaip Berlynas – atvirų visiems ir draugiškų“, – pasakojo Felixas.
Jis čia pat pridūrė, kad toks Berlyno paveikslas yra idealistinis.
„Kas tau yra Berlynas? Leisk spėti – turbūt tokie rajonai kaip Kreuzbergas, Neuköllnas ar Friedrichshain, kur ir vyksta pats įdomiausias gyvenimas, – spėjo Felixas. – Tačiau, kalbant atvirai, Berlynas yra gana šlykštus ir agresyvus miestas.“
Vaikinas tikino, kad pats to nejaučia, mat pats ir gyvena, ir laiką leidžia daugiausia minėtuose rajonuose.
„Na, bent jau ne kasdien, – kalbėjo Felixas. – Gali praleisti daug laiko įvairiose Berlyno dalyse ir nesukti galvos, kas vyksta kaimynystėje. Ir tai sudaro įspūdį apie metropolį.“
Berlynas man visada buvo miestas, kuriame pilna labai skirtingų žmonių ir kuriame jaučiuosi saugiai ir patogiai. Gal tai skamba kaip klišė, bet nieko panašaus nesu patyręs jokiame kitame mieste. Tikiuosi, kad daugumos žmonių išpuolis nepaveiks, nes pasauliui reikia tokių vietų kaip Berlynas – atvirų visiems ir draugiškų, – sakė Felixas.
Tačiau mažiau populiariuose Vokietijos sostinės rajonuose, kur retai užklysta turisto akis, visko atsitinka.
„Ir ne tik turistai neturi žalio supratimo apie tai, kas vyksta kitur. Kartais nesusigaudo ir vietiniai“, – Felixas priminė teroro išpuolį Bavarijoje, taip pat kitus teroro aktus Vokietijoje.
„Miunchenas taip pat atrodo saugi vieta gyventi? Pripažįstu, kad saugumo situacija pasikeitė. Tik norėčiau pabrėžti, kad ji pasikeitė tik tai visuomenės daliai, kuri laikoma svarbesne“, – sakė Felixas.
Jis pasakojo, kad kai kuriuose rajonuose dėl didelio narkotikų suvartojimo vyksta gaujų karai, kurie niekam nerūpi.
„Žinoma, tai nėra devintojo dešimtmečio Niujorkas, tačiau tai yra realybė. Kai kurios Berlyno dalys yra pavojingos ir nemalonios. Ir jos visad tokios buvo“, – kalbėjo vokietis.
Paklaustas, kaip Vokietijoje keičiasi požiūris į pabėgėlius, vaikinas sakė, kad žmonės radikalėja.
„Pasiekėme tašką, kai tu gali būti tik už ar prieš“, – Felixas kalbėjo, kad atvira Vokietijos politika turėjo pasekmių, ir teroro išpuoliai tą iliustruoja.
Tačiau sprendimas dėl pabėgėlių buvo priimtas, o vaikinui kur kas didesnį nerimą kelia šalyje besikeičiantis politinis klimatas. Dešiniųjų populistų AfD (Alternatyva Vokietijai) partija anksčiau neturėjo šansų peržengti 5 proc. balsų barjero, reikalingo vietoms valdžioje užsitikrinti.
Dabar Felixas neabejoja, kad AfD pateks į Bundestagą po kitų metų rinkimų. Jam baisu, kad partija neturi aiškių vertybių.
„Ne tik jų rinkėjai, bet ir partija yra įdomus keistuolių kratinys, „protingų“ profesorių nacių, konspiracijų teorijų mėgėjų, paranojiškų viduriniosios klasės atstovų“, – Felixo manymu, juos ir jų rinkėjus vienija baimė.