V.P.Andriukaitis tik nusišypsojo ir papurtė galvą, kai N.Farage'as iš tribūnos pažėrė saują įžeidimų europarlamentarams ir pradėjo aiškinti, koks reikalingas naujas ES ir Jungtinės Karalystės susitarimas dėl prekybos, nes jo nesudarius labiau nukentėtų ne britai, o Bendrija.
„Jungtinei Karalystei būtų geriau išvis neturėti jokio sandorio nei toks prasmirdęs susitarimas, kokį turime dabar“, – tęsė N.Farage'as, o lietuvis eurokomisaras, atsakingas už visuomenės sveikatą ir maisto saugą, net užsidengė veidą ranka. Vaizdus užfiksavo filmavimo kameros.
„Ne apie turgų čia kalbama“
„Ar buvo juokinga? Iš tiesų taip. Kalba buvo ir juokinga, ir lėkšta, ir pigi, ir demagogiška. Man nebuvo smagu jos klausytis, nes pateikti argumentai buvo lėkšti ir melagingi“, – 15min teigė V.P.Andriukaitis.
Anot eurokomisaro, net jei N.Farage'as norėjo parodyti „savo gilesnį supratimą apie euroskeptiškumą, jis turėjo pasiruošti pasisakymui kur kas atsakingiau: „Bet dabar jo kalba buvo žemo lygio ir prasto skonio.“
„Skaudu, kad tokie piliečiai vadinami politikais. Jam iki politiko labai toli“, – pabrėžė V.P.Andriukaitis, priminęs, kad jau daug kartų įrodyta, jog N.Farage'as yra tiesiog melagis.
V.P.Andriukaitis: reikia būti visišku glušiumi – tauta buvo sukurstyta ir privesta prie tokios krizės vien todėl, kad būtų prekiaujama?
„Šiandien jis pasakė: „Žinote, mes prekiausime! Prekiausime ir būsime geri kaimynai“. Man iškart kyla klausimas, ar jis iš Mėnulio iškrito.
Juk mes prekiaujame ir su Meksika, ir su Brazilija, ir su Kinija. Šitas pilietis suvedė savo pastangas į tai, kad jis bus geras kaimynas prekiaujant.
Reikia būti visišku glušiumi – tauta buvo sukurstyta ir privesta prie tokios krizės vien todėl, kad būtų prekiaujama? Glušius paskutinis. Paprastam žmogui aišku, kad ne apie turgų čia kalbama“, – piktinosi V.P.Andriukaitis.
„N.Farage'as nori prekybos. Palaukite. O ką pasakys žmonės Britanijoje ar britai, dirbantys ES institucijose? Ar jiems rūpi tik prekyba, ar visi gyvenimo aspektai – nuo švietimo iki mokslo, nuo socialinių išmokų iki darbo užmokesčio ir pensijų?
Šito žmogelio pasisakymas, kad štai imsim ir prekiausim, tikrai verčia klausti, ar jis neiškritęs iš Mėnulio“, – kalbėjo eurokomisaras.
Pasigedo bendros pozicijos
ES šalys anksčiau šią savaitę sutarė, kad su Londonu nebus vedamos jokios derybos dėl santykių ateities, taip pat, žinoma, ir dėl prekybos, kol Jungtinė Karalystė oficialiai neinformuos apie ketinimus trauktis iš bloko.
Tokią pat poziciją Bundestage antradienį pakartojo ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Ji pridūrė, kad Jungtinės Karalystės prieiga prie Europos bendrosios rinkos priklausys nuo to, ar šalis „priims Europos pagrindines laisves ir kitas susijusias taisykles bei įsipareigojimus“.
ES nepriklausanti valstybė gali tapti bendrosios rinkos nare, jeigu ji sutinka su žmonių, prekių, paslaugų ir kapitalo laisvo judėjimo principu, aiškino A.Merkel, kaip pavyzdį paminėdama Norvegiją.
EP diskusijas iš arti stebėjęs V.P.Andriukaitis vis dėlto liko nusivylęs, nes debatuose daug ko pasigedo.
„Niekas nepaminėjo fakto, kad šios aršios, piktos euroskeptikų kalbos, kurios skatina neapykantą, tiesiogiai susijusios su politine britų parlamentarės (Jo Cox, – red.) žmogžudyste.
Tas nusikaltimas susijęs su tuo, kokią neapykantą paskatino pastaraisiais metais į viešąjį gyvenimą įžengusi brutali, šlykšti kalba be taisyklių, kuri provokuoja žemiausius instinktus.
Tokių šlykščių demagogų, kurie paleido į apyvartą neapykantą kitiems ir kitaip mąstantiems, veiksmai buvo vainikuoti tikra žmogžudyste.
Todėl man gaila, kad šiandien (antradienį, – red.) niekas taip ir nepasakė, kad J.Cox nužudymas buvo baisi šios neapykantą ir baimę kurstančios atmosferos išdava“, – 15min teigė V.P.Andriukaitis.
Be to, jis būtų norėjęs, kad europarlamentarai būtų pasiuntę teigiamų signalų Jungtinei Karalystei: „Net tiems, kurie balsavo už išstojimą, reikėtų paaiškinti, kad jie buvo suklaidinti melagių. Be to, Škotija ir Šiaurės Airija pasisakė už likimą ES, už tolesnę pažangą.“
V.P.Andriukaitis puikiu pavyzdžiu Londonui pavadino Jungtinės Karalystės deleguoto eurokomisaro Jonathano Hillo atsistatydinimą.
„Nereikėjo kalbėti atskiroms politinėms grupėms. Toms frakcijoms, kurios supranta reikalo svarbą ir pasisakė už ES projekto reikalingumą, – liberalų, konservatorių, socialistų demokratų, žaliųjų – reikėjo paskelbti bendrą pareiškimą ir parodyti, kad mes esame skirtingi, bet vieningi.
Tokios bendros progresyviųjų jėgų pozicijos pasigedau“, – apgailestavo V.P.Andriukaitis.
Tiesa, eurokomisaras pasidžiaugė, kad iš europinių institucijų Jungtinei Karalystei buvo perduota aiški žinia, jog britams būtina kuo greičiau pateikti aiškią savo poziciją ir formaliai pradėti derybų dėl išstojimo procesą.
Puikiu pavyzdžiu V.P.Andriukaitis pavadino Jungtinės Karalystės deleguoto eurokomisaro Jonathano Hillo atsistatydinimą: „Jis parodė aukštą politinę kultūrą ir iškart sureagavo pareikšdamas, kad negali toliau dirbti Komisijoje.“
EP antradienį paragino Jungtinę Karalystę nedelsiant pradėti pasitraukimo iš ES procesą aktyvuojant ES sutarties 50-ąjį straipsnį. Už rezoliucijos priėmimą pasisakė 395 europarlamentarai, 200 balsavo prieš, 71 susilaikė.