„Wagner“ veikla Mozambike – dar vienas augančios Rusijos įtakos Afrikoje pavyzdys. Dešimtys privačių rusų samdinių padeda Mozambiko kariuomenei, kuri šiauriausioje šalies provincijoje kovoja su sukilėliais.
Gamtiniais ištekliais turtingoje Afrikos valstybėje dislokuoti samdiniai siejami su Sankt Peterburgo oligarchu Jevgenijumi Prigožinu. Prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas vadinamas „Putino virėju“.
TAIP PAT SKAITYKITE: Audringa „Putino virėjo“ J.Prigožino jaunystė: vagystės, išgertuvės su paaugliais ir kalėjimas
J.Prigožinas laikomas pagrindiniu „Wagner“ finansavimo šaltiniu. Ši grupė taip pat veikia Sudane, Libijoje ir Centrinės Afrikos Respublikoje, šimtai samdinių dislokuoti Sirijoje.
JAV iždo departamentas J.Prigožino kompanijoms skyrė sankcijas dėl „Wagner“ veiksmų Sirijoje. Sankcijos taip pat skirtos jam priklausančiai įmonei „Internet Research Agency“ (IRA): „trolių fabriku“ vadinama kompanija atsakinga už kišimasi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus.
CNN rašo, kad vis daugiau įtakos įgaunantys Mozambiko sukilėliai kelia grėsmę užsienio investicijoms į šalies gamtinių dujų rezervus, kurie, kaip manoma, verti milijardų dolerių.
Keli šaltiniai CNN teigė, kad Rusijos misija Mozambike prasidėjo ne itin sėkmingai. Du samdiniai – 28 ir 31 metų – buvo nužudyti per susirėmimus su sukilėliais. Yra nepatvirtintų pranešimų apie daugiau žuvusiųjų.
Neoficialus „Wagner“ atstovas spaudai Jevgenijus Šabajevas CNN teigė, kad dviejų žuvusiųjų kūnai jau buvo grąžinti į Rusiją.
Nesėkminga pradžia
Pasak CNN, kokį tiksliai vaidmenį šalyje vaidina sukilėliai – kovoja ar apmoko Mozambiko karius – kol kas nėra aišku. Pasak transliuotojo šaltinių, „Wagner“ samdiniai neturi tinkamos kovinės įrangos veikti tankiais krūmynais apaugusiose vietovėse, o santykiai tarp rusų ir Mozambiko karių yra įtempti.
Vienas mozambikietis karys su CNN dirbančiam prodiuseriui sakė, kad rusai „nieko nedaro, jog sumažintų atakų poveikį“, esą Mozambiko pajėgos atsisakė dalyvauti keliose operacijose.
Spalio pradžioje V.Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas teigė, kad Mozambike nėra rusų karių.
„Wagner“ samdiniai Mozambike buvo dislokuoti rugsėjį – mėnesį anksčiau Maskvoje lankėsi prezidentas Filipe Nyusi. Tai buvo pirmasis Mozambiko prezidento vizitas Rusijoje per pastaruosius du dešimtmečius.
Vizito metu V.Putinas ir F.Nyusi pasirašė susitarimus dėl naudingųjų iškasenų, energetikos, gynybos ir saugumo.
Netrukus po šio vizito į Mozambiką atvyko 160 rusų samdinių. Remiantis skrydžių duomenimis, jie rugsėjo 13-ąją atvyko lėktuvu „Antonov An-124“.
Po 12-os dienų antras „Antonov An-124“ lėktuvas su karine įranga, įskaitant sraigtasparnį Mi-17, nusileido Nakalos oro uoste.
Bent vienas iš šių į Mozambiką skridusių lėktuvų priklauso 224-ajam Rusijos oro pajėgų daliniui. CNN matyti dokumentai atskleidžia, kad Rusijos gynybos ministerija pasirašė sutartį su J.Prigožino įmone dėl naudojimosi panašiais orlaiviais.
Mažiausiai devynis kartus skrista į Sudano sostinę Chartumą – Kremlius nesėkmingai bandė padėti valdžioje išsilaikyti prezidentui Omarui al Bashirui.
Pasak CNN, Rusija Afrikoje mato dideles galimybes: JAV žemyne mažina karinį buvimą, o skurdžios vyriausybės siekia pagalbos saugumo srityje. Maskva su Afrikos vyriausybėmis pasirašė daugiau nei 20 gynybos susitarimų, praeitą mėnesį V.Putinas Sočyje vykusiame viršūnių susitikime priėmė Afrikos šalių lyderius.
CNN rašo, kad mainais Kremlius įgauna strateginės įtakos ir pirmumo teisę prieiti prie didžiulių šalies turtų – nuo dujų iki aukso.
CNN tyrimas Centrinėje Afrikos Respublikoje (CAR) anksčiau šiemet atskleidė, kad viena iš J.Prigožino kompanijų „Lobaye Invest“ gavo teisę atlikti deimantų ir aukso kasybos darbus.
Auganti grėsmė
Dėl didžiulių neišnaudotų Mozambiko išteklių, ypač suskystintų gamtinių dujų, aukso, deimanto bei rubino, šalis tapo patraukli užsienio investicijoms.
Rusijos energetikos gigantė „Rosneft“ varžosi su kitomis tarptautinėmis kompanijomis dėl galimai didžiausių suskystintų natūralių dujų išteklių pasaulyje. Rugpjūtį „Rosneft“ pasirašė sutartį su Mozambiko valstybine energetikos kompanija.
Be to, Rusijos deimantų kasybos milžinė „Alrosa“ Mozambike atlieka geologinius tyrinėjimus.
Tačiau kelios dešimtys rusų samdinių ir menkai apmokyta bei ginkluota Mozambiko kariuomenė, daugiausia kovose pasitelkianti artileriją, gali nesugebėti stabilizuoti situacijos šiaurės Mozambike.
Sukilėliai jau kelia grėsmę netoli sienos su Tanzanija esančiai energetikos infrastruktūrai. Be to, pastaraisiais mėnesiais mažiausiai du kartus užpultos transporto priemonės, vežančios naftos gavyboje dirbančius darbininkus.
Sukilėliai suintesyvėjo per pastaruosius dvejus metus, kai šimtai jaunų musulmonų vyrų radikalizavosi ir prisijungė prie grupuotės „Ahlu Sunna wa Jama“.
Kovos su terorizmu analitikai nerimauja, kad džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS) gali įsitraukti į sukilėlių veiklą Mozambike. IS jau prisiėmė atsakomybę už kelias nuo birželio įvykdytas atakas.
Vis dėlto, neaišku, kiek IS yra susijusi su sukilėliais. Strateginių ir tarptautinių studijų centro analitikė Emilia Columbo skeptiškai vertina ryšius tarp vietos kovotojų ir IS.
E.Columbo: „Šis konfliktas vis dar atrodo labai lokalus, jis kyla iš konflikto tarp radikalizuoto jaunimo ir religingų vyresniųjų dėl to, kas yra tikrasis islamas.“
„Šis konfliktas vis dar atrodo labai lokalus, jis kyla iš konflikto tarp radikalizuoto jaunimo ir religingų vyresniųjų dėl to, kas yra tikrasis islamas“, – E.Columbo sakė CNN.
„Jie kuria savo mečetes ir mokyklas, dėl kurių religiniai lyderiai ėmė raginti vyriausybę imtis veiksmų. Kol religiniai lyderiai pelnosi iš vyriausybės skiriamų pinigų, jaunimas – ne“, – pridūrė ji.
Sudėtinga situacija
CNN rašo, kad rusų samdiniai Mozambike gali atsidurti sudėtingoje situacijoje. Pasak E.Columbo, sukilėliai stiprėja, o saugumo tarnybų atsakas į juos varijuoja nuo visiškos nesėkmės iki perdėtos reakcijos pažeidžiant žmogaus teises.
TAIP PAT SKAITYKITE: „The Bell“ atskleidė „Wagner“ sukūrimo istoriją ir kodėl jos vadovu pasirinktas J.Prigožinas
E.Columbo teigimu, Mozambiko saugumo pajėgos nėra apmokytos dalyvauti antiteroristinėse operacijose, joms kovoje su sukilėliais trūksta disciplinos, įrangos ir karinės žvalgybos.
O vyriausybei nesugebant rasti sprendinių ekonominėms ir socialinėms problemoms šiaurės Mozambike, sukilėliai regione taps ilgalaike saugumo problema.