„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„Wagner“ samdinys papasakojo, kaip vyko žygis link Maskvos: kovotojai nė nenutuokė, kas dedasi

Bandyme sukilti prieš Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną dalyvavęs „Wagner“ samdinys sako, kad jis ir jo bendražygiai „neturėjo supratimo“, kas vyksta, skelbia BBC.
„Wagner“ kariai Rostove prie Dono
„Wagner“ kariai Rostove prie Dono / „AP“/„Scanpix“

Vos per 24 valandas „Wagner grupės“ lyderis Jevgenijus Prigožinas surengė sukilimą ir pasiuntė karius į pietinį Rostovo miestą, o paskui toliau – į Maskvą.

„Wagner“ kovotojai retai bendrauja su žiniasklaida, tačiau BBC Rusijos tarnyba kalbėjosi su jaunesniuoju vadu, atsidūrusiu pačiame veiksmo centre.

Glebas – ne jo tikrasis vardas – anksčiau dalyvavo kovose dėl Bachmuto miesto Rytų Ukrainoje. Prasidėjus maištui, jis su savo daliniu ilsėjosi kareivinėse Rusijos okupuotoje Luhansko srityje.

Birželio 23 d. anksti ryte jie gavo šaukimą prisijungti prie iš Ukrainos išvykstančios „Wagner“ kovotojų kolonos. Įsakymą davė „Wagner“ vadas, kurio Glebas saugumo sumetimais nenori įvardyti, bet kuris vykdė J.Prigožino ir „Wagner“ vadų tarybos įsakymus.

„Tai pilnas dislokavimas, – buvo jam pasakyta. – Formuojame koloną, pajudėkime“.

Glebas sako, kad niekam nebuvo pasakyta, kur vyksta kolona, tačiau jis nustebo supratęs, kad jie juda tolyn nuo fronto linijos.

Jis sako, kad kirsdami Rusijos sieną į Rostovo sritį „Wagner“ kovotojai nesulaukė absoliučiai jokio pasipriešinimo.

„Nemačiau jokių pasieniečių, – prisimena jis. – Tačiau pakeliui mus sveikino kelių policija“.

Vėliau su „Wagner“ glaudžiai susiję kanalai per susirašinėjimo programėlę „Telegram“ teigė, kad Bugajevkos kontrolės punkte atvykus „Wagner“ kovotojams pasieniečiai sudėjo ginklus.

Šie kanalai pasidalijo nuotrauka tariamai iš įvykio vietos, kurioje matyti dvi dešimtys neginkluotų asmenų su kamufliažiniais drabužiais, rašo BBC.

Artėjant prie Rostovo prie Dono, kovotojams buvo duotas įsakymas apsupti visus mieste esančius teisėsaugos institucijų pastatus ir užimti karinį oro uostą. Glebo būriui buvo liepta perimti Federalinės saugumo tarnybos (FSB) regioninių skyrių kontrolę.

Jiems priartėjus prie pastato paaiškėjo, kad jis visiškai užrakintas ir tuščias. Jie praskrido dronu virš galvos, kad patikrintų, ar nėra gyvybės ženklų.

„Reuters“/„Scanpix“/„Wagner“ pajėgos Rostove prie Dono
„Reuters“/„Scanpix“/„Wagner“ pajėgos Rostove prie Dono

Galiausiai po pusvalandžio atsidarė durys ir į gatvę išėjo du žmonės.

„Jie pasakė: „Vaikinai, sudarykime sandorį“, – pasakoja Glebas. – „Aš atsakiau: „Dėl ko čia susitarti? Tai mūsų miestas“. Taigi mes tiesiog susitarėme, kad paliksime vienas kitą ramybėje. Jie retkarčiais išeidavo parūkyti.“

Rostovo žurnalistai pranešė, kad panaši situacija susiklostė ir su daugeliu vyriausybinių pastatų mieste ir jo apylinkėse. „Wagner“ kovotojai iš pradžių virš jų skraidindavo dronus, o paskui juos apsupdavo. Niekam neleisdavo išeiti, tačiau į vidų įleisdavo siuntų kurjerius su maistu.

Jokių paaiškinimų

Kol visa tai vyko, „Wagner“ lyderis J.Prigožinas Rusijos kariuomenės Pietų karinės apygardos štabe susitiko su Rusijos gynybos ministro pavaduotoju generolu leitenantu Junus-beku Jevkurovu ir Generalinio štabo viršininko pavaduotoju generolu leitenantu Vladimiru Aleksejevu.

J.Prigožinas pareikalavo, kad jie perduotų Generalinio štabo viršininką Valerijų Gerasimovą ir gynybos ministrą Sergejų Šoigu.
Tuo pat metu, kai J.Prigožinas buvo susitikime, judėjo kita „Wagner“ kovotojų kolona.

AP/„Scanpix“ nuotr./Jevgenijus Prigožinas
AP/„Scanpix“ nuotr./Jevgenijus Prigožinas

Glebas patvirtino žiniasklaidos pranešimus, kad šiai kolonai vadovavo „Wagner“ įkūrėjas Dmitrijus Utkinas, buvęs specialiųjų pajėgų karininkas, kuris retai matomas viešumoje.

Jis sako, kad ši kolona važiavo pagrindiniu greitkeliu Voronežo link ir, matyt, siekė Maskvos.

Taigi ar Glebas žinojo planą – ką J.Prigožinas ketino ar planavo daryti?

Jis prisiekinėja tiesiai šviesiai sakydamas, kad neturėjo nė menkiausio supratimo. „Mes sužinojome, kas vyksta, iš „Telegram“, kaip ir jūs“.

Dienai bėgant, vaizdai apie tai, kas vyksta Rostove, buvo transliuojami į visą pasaulį. Žmonės stebėjosi matydami, kad vietos gyventojai ir net vietos žurnalistai akivaizdžiai šypsosi ir šnekučiuojasi su kai kuriais paprastai griežtai nusiteikusiais „Wagner“ kovotojais, okupavusiais jų miestą.

„Tai buvo buvę kaliniai, – sako Glebas, turėdamas omenyje daugybę pernai į „Wagner“ pašauktų kalinių ar nuteistųjų. – Niekas jiems nesakė, niekas jais nesirūpina“.

Tokiems pripažintiems kovotojams kaip Glebas, kurie buvo pasamdyti gerokai prieš karą Ukrainoje, taisyklės yra daug aiškesnės.

BBC jis pasakojo, kad dar pavasarį vyresnioji vadovybė jiems pasakė, kad visi, kurie kalbėsis su žiniasklaida, bus „nubausti“, t. y. nužudyti. Keli buvę „Wagner“ kovotojai pasakojo tą patį.

Birželio 24 d. vakare su Glebu susisiekė vienas iš jo viršininkų ir be jokių paaiškinimų pasakė, kad dabar jis ir jo dalinys turėtų grįžti į bazę Luhanske.

Grįždami į kareivines, jie sekė naujienas „Telegram“ platformoje.

Jie perskaitė, kad J.Prigožinui buvo iškelta baudžiamoji byla, paskui ji buvo nutraukta, ir kad jis turėjo persikelti į Baltarusiją.

Paskui jie perskaitė, kad, pasak prezidento V.Putino atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo, „Wagner“ kovotojai nebus patraukti atsakomybėn už savo vaidmenį maište dėl „kovinių nuopelnų“.

Glebo ir jo būrio ateitis dabar neaiški. Jiems liepta likti savo kareivinėse Luhanske ir laukti tolesnių nurodymų.

Jų šeimininkai, vadinamosios Luhansko liaudies respublikos, prorusiškų separatistų kovotojų Rytų Ukrainoje, valdžia, nori išsiaiškinti jų ateities planus ir sužinoti, kas nutiks su jų įranga ir amunicija, sako jis.

Paklaustas, kodėl nepalieka „Wagner“, Glebas turi paprastą atsakymą: „Mano sutartis dar nepasibaigė“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“