Australijoje gimęs buvęs kompiuterinis įsilaužėlis, kovojantis, kad Didžioji Britanija jo neišduotų Švedijai dėl įtariamų seksualinių nusikaltimų, sulaukė pagyrimų ir buvo apdovanotas Sidnėjaus taikos premijos aukso medaliu.
Sidnėjaus taikos premija skiriama kasmet, tačiau per 14 metų šio fondo gyvavimo istoriją aukso medalį už narsą siekiant užtikrinti žmogaus teises pelnė tik trys žmonės – Dalai Lama, Nelsonas Mandela ir Japonijos budistų lyderis Daisaku Ikeda.
Fondas pagerbė J.Assange'o ryžtą siekiant didesnio pasaulio vyriausybių skaidrumo ir atskaitingumo, taip pat už sprendimą mesti iššūkį „šimtmečius gyvuojančiam vyriausybių slapumui“.
„Gindami žmonių teisę žinoti „WikiLeaks“ ir Julianas Assange'as sukūrė potencialą naujai tvarkai žurnalistikoje ir laisvam informacijos srautui“, – sakė šio fondo direktorius Stuartas Reesas.
J.Assange'o įkurtas „WikiLeaks“ paviešino tūkstančius konfidencialių JAV diplomatinių pranešimų, kurių autoriai atvirai dėstė savo požiūrį į pasaulio lyderius. Dėl šio žingsnio Vašingtonas atsidūrė labai nepatogioje padėtyje.
Tinklalapis taip pat paskelbė daugybę slaptų dokumentų apie karus Afganistane ir Irake.
J.Assange'as, kuris pernai gruodį buvo suimtas Londone Švedijos prašymu, tačiau vėliau buvo paleistas už užstatą be teisės išvykti iš Didžiosios Britanijos. Liepą Didžiosios Britanijos teismas turėtų priimti sprendimą, ar J.Assange'as turi būti išduotas Švedijai dėl kaltinimų seksualiniu užpuolimu.