Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Xi Jinpingas: Kinija niekada nesieks hegemonijos

Kinija niekada nesieks viešpatavimo, antradienį pareiškė jos prezidentas Xi Jinpingas, tarptautinei bendruomenei nerimaujant dėl augančios šios šalies ekonominės įtakos.
Kinijos vadovas Xi Jinpingas
Kinijos vadovas Xi Jinpingas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Kinija Xi Jinpingas

Per savo kalbą, skirtą šalies rinkos reformų 40-osioms metinėms paminėti, Xi Jinpingas vėl pakartojo, kad Kinija įsipareigojusi daugiašalės prekybos sistemai ir tolesniam savo ekonomikos atvėrimui.

Vis dėlto jis nepaskelbė jokių naujų iniciatyvų, kuriomis būtų sureaguota į lėtėjantį ekonomikos augimą ir nesutarimus su Jungtinėmis Valstijomis dėl prekybos klausimų.

Kinijos lyderis patikino, kad jo šalis nesivystys „kitų šalių interesų kaina“.

Visame pasaulyje nuolat didėjantis Kinijos pėdsakas verčia kai kurias valstybes nerimauti dėl Pekino įtakos, smarkiai išsiplėtusios tiek politikos, tiek ekonomikos srityse.

Ypač kritikuojamas Kinijos infrastruktūros projektų platus tinklas, apimantis kone visą pasaulį – nuo Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono iki Afrikos.

Pasak Xi Jingpingo, nors Kinija „vis artėja prie pasaulio arenos centro“, šalies vykdoma politika visų pirma orientuota į gynybą.

„Kinijos raida nekelia grėsmės jokiai valstybei, – tvirtino Xi Jinpingas. – Nesvarbu, kiek bus išsivysčiusi Kinija, ji niekada nesieks hegemonijos.“

Prezidentas išsamiai išdėstė pastarojo meto šalies pasiekimus ir ypač gyrė buvusį lyderį Deng Xiaopingą, kurio reformos, Xi Jinpingo teigimu, išgelbėjo Kiniją, kuri po audringos Kultūrinės revoliucijos atsidūrė ant ekonomikos griūties slenksčio.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Xi Jinpingas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Xi Jinpingas

Kitos panašios ceremonijos, per kurias aukštinamos reformos ir ekonomikos atvėrimas, neretai kritikuojamos dėl to, kad didžiausias dėmesys skiriamas ne Deng Xiaopingui, laikomam Kinijos pertvarkos architektu, o dabartiniam lyderiui.

Šį kartą Xi Jinpingas negailėjo pagyrų Deng Xiaopingui ir savo kalbos pačioje pradžioje atkreipė dėmesį į 1978-ųjų – kai Deng Xiaopingas įgyvendino savo pirmąsias reformas – reikšmingumą.

Xi Jinpingas nuolat pabrėždavo Komunistų partijos absoliučios valdžios ir Kinijos suvereniteto svarbą.

„Niekas neturi teisės diktuoti kinų liaudžiai, ką reikėtų ir ko nereikėtų daryti“, – pareiškė jis.

Xi Jinpingo kalba veikiausiai nenuramins privačių verslininkų ir užsienio bendrovių, turėjusių vilties, kad prezidentas pasinaudos proga paskelbti konkrečių priemonių pramonės atvirumui didinti, turinčių pažaboti valstybinių korporacijų dominavimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų