Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

XI Pančen Lamą 20 metų nelaisvėje laikanti Kinijos valdžia aiškina, kad jis gyvena normaliai

Tibetą okupavusi Kinijos valdžia prieš 20 metų areštavo berniuką, kurį Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama paskyrė vienu svarbiausiu tibetiečių budistų hierarchu. Dabar Kinijos valdžios pareigūnai tikina, kad jis esą gyvena normaliai ir nepageidauja būti trikdomas.
Protestas už Tibetą
Protestas už Tibetą / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Nobelio taikos laureatas paskelbė Genduną Choekyi Nyimą atgimusiu Pančen Lama – antruoju aukščiausio rango dvasininku tibetietiškojo budizmo Gelugpos mokykloje – 1995 metais, kai jis buvo šešiametis.

11-asis Pančen Lama – Gendunas Choekyi Nyimas
11-asis Pančen Lama – Gendunas Choekyi Nyimas

Tuojau po to berniukas buvo paimtas Kinijos pareigūnų ir nuo to laiko nebematytas viešumoje.

Gendunas Choekyi Nyima „yra šviečiamas, normaliai gyvena ir auga sveikas. Jis nenori būti kieno nors trikdomas“, valstybinė naujienų agentūra sekmadienio vakarą citavo Norbu Dondupą, Tibeto vieningojo darbo fronto departamento pareigūną.

Dalai Lamos sprendimas paskirti jį Pančen Lamos įpėdiniu yra „neteisėtas ir negaliojantis“, tikino pareigūnas.

Pekinas pats paskyrė savą 11-ąjį Pančen Lamą – Gyaltseną Norbu. Dabar jis yra Kinijos liaudies politinės patariamosios konferencijos, nacionalinės debatų institucijos, deputatas, bet daugelis tibetiečių jo nepripažįsta.

Po to, kai Gyaltsenui Norbu sukako 18 metų, jis ne kartą dalyvavo kruopščiai surežisuotuose viešuose pasirodymuose, o 2012 metais apsilankė Honkonge.

10-asis Pančen Lama mirė 1989 metais. Jo ryšiai su Kinijos komunistiniais lyderiais buvo permainingi – iš pradžių Pekinas jį gyrė, o vėliau įkalino.

„Scanpix“/AP nuotr./Gyaltsenas Norbu
„Scanpix“/AP nuotr./Gyaltsenas Norbu

Oficialiai ateistinė Kinijos komunistų partija savaitgalį paskelbtame pranešime pabrėžė savo teisę kontroliuoti persikūnijimo procedūrą.

„Persikūnijimas kaip paveldėjimo sistema yra unikali tibetiečių budizmui ir pripažįstama valstybės bei autonominio regiono įvairių lygių administracijos; valstybė yra išleidusi „Priemones tibetiečių budizmo gyvųjų budų persikūnijimo valdymui“, sakoma tame dokumente.

Tas metodas apima „istorinius papročius, tokius kaip burtų traukimas iš auksinės urnos“, nurodė vyriausybė. Tačiau Tibeto vyriausybė tremtyje sako, kad šį sprendimą turi priimti aukšto rango lamos.

Įpėdinių paskyrimo klausimas tampa vis labiau aktualus, nes Dalai Lama, kuriam šiemet sukanka 80 metų, užsiminė, kad Pekinas siekia pats paskirti įpėdinį tremtyje gyvenančiam dvasiniam lyderiui.

Pastaraisiais mėnesiais jis sakė galintis visiškai nepersikūnyti po mirties, o tie komentarai sukėlė Kinijos pareigūnų įtūžį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos