Pulkininką Sayyadą Khodai sekmadienį nušovė ginkluotas motociklininkas, kai karininkas sėdo į automobilį prie savo namų Teherane.
Irano prezidentas Ebrahimas Raisi pažadėjo atkeršyti už nužudymą, o Revoliucinė gvardija dėl to žmogžudystės apkaltino „pasaulinės arogancijos elementus“, turėdama omenyje Jungtines Valstijas ir jų sąjungininkus, įskaitant Izraelį.
Trečiadienį laikraštis „The New York Times“, remdamasis „apie ryšius informuoto žvalgybos pareigūnu“, pranešė, jog „Izraelis informavo amerikiečių pareigūnus, kad už nužudymą atsakingas jis“.
Anot šaltinio, kalbinto laikraščio su anonimiškumo sąlyga, žydų valstybė pareiškė Vašingtonui, kad šiuo nužudymu buvo siekta įspėti Teheraną, kad šis sustabdytų Kudso (Jeruzalės) pajėgų – Revoliucinės gvardijos, Irano ideologinės kariuomenės, užsienio operacijų padalinio – slaptos grupės veiklą.
Irano valstybinis transliuotojas nurodė, kad S.Khodai buvo Kudso pajėgų narys.
Anksčiau transliuotojas pranešė, kad pulkininkas buvo „žinomas“ Sirijoje, kurios vyriausybė šiitiška respublika remia prieš 11 metų prasidėjusiame pilietiniame kare. Teheranas pripažįsta dislokavęs šioje šalyje „karinių patarėjų“.
Antradienį Irano sostinės centre vykusiose S.Khodai laidotuvėse dalyvavo tūkstančiai žmonių.
Laidotuvių maldoms vadovavo vyriausiasis sostinės imamas, o S.Khodai karstas buvo uždengtas Irano vėliava. Plakatuose velionis buvo giriamas kaip „kankinys“.
Pulkininkas buvo nužudytas kovą aklavietėje atsidūrus Irano ir pasaulio galingųjų valstybių deryboms dėl 2015 metų branduolinio susitarimo atkūrimo.
Vienas iš didžiausių likusių kliūčių yra Teherano reikalavimas, kad JAV išbrauktų Revoliucinę gvardiją iš JAV teroristinių grupuočių sąrašo. Vašingtonas tokį reikalavimą atmeta.