J.Lai byla susijusi su „Apple Daily“ paskelbtais straipsniais, kuriuose neretai buvo palaikomi 2019-ųjų Honkongo prodemokratiniai protestai ir kritikuojama Pekino vyriausybė.
Trečiadienį J.Lai teismo salėje sakė, kad pagrindinės laikraščio vertybės glaudžiai susijusios su pagrindinėmis Honkongo gyventojų vertybėmis – demokratija, žodžio, religijos ir susirinkimų laisve.
Jis pridūrė, kad pradėjo dirbti žiniasklaidos versle, kad puoselėtų šias vertybes.
Tačiau J.Lai pridūrė, kad nepritaria smurtui ir nėra Honkongo nepriklausomybės šalininkas.
Į teismo salę atvestas J.Lai, apsuptas keturių kalėjimo pareigūnų, iš pirmo žvilgsnio neatrodė prastos sveikatos – jis mojavo žmonėms.
J.Lai parodymus davė po to, kai antradienį Honkongo teismas už grotų pasiuntė visus 45 kaltinamuosius, nuteistus didžiausiame miesto teismo procese pagal griežtą nacionalinio saugumo įstatymą.
„Nusipelno mūsų susižavėjimo“
J.Lai kalinamas nuo 2020-ųjų gruodžio, o susirūpinimą kelia jo sveikatos būklė ir kalėjimo sąlygos.
Jis atsisakė liudyti visose penkiose ankstesnėse bylose, kurios visos baigėsi apkaltinamuoju nuosprendžiu. J.Lai taip pat nesutiko duoti parodymų dėl 2019-ųjų demokratinių protestų organizavimo ir dalyvavimo juose.
Trečiadienį prie teismo susirinkimo būrelis J.Lai šalininkų. 80-metis pensininkas Liu naujienų agentūrai AFP sakė, kad „Apple Daily“ įkūrėjas „nusipelno mūsų susižavėjimo“.
„Jis turi daug pinigų, galėjo bet kada išvykti, bet to nepadarė, nes jautė atsakomybę“, – pareiškė vyras.
Honkongas ir Pekinas atmeta bet kokią kritiką dėl J.Lai bylos. Pasak jų, J.Lai veikė kaip „savanoriška užsienio jėgų, siekiančių pažaboti Kiniją per Honkongą, politinė priemonė“.
J.Lai byla grindžiama 161 straipsniu, paskelbtu „Apple Daily“, jo interviu bei įrašais socialiniuose tinkluose.
Po policijos reidų ir vyresniųjų redaktorių areštų 2021-asiais šis laikraštis buvo priverstas užsidaryti.
Raginimai paleisti
Pareigūnai tvirtina, kad nuo baudžiamojo persekiojimo pradžios sausį J.Lai ne kartą kreipėsi į JAV ir kitas šalis prašydamas įvesti sankcijas ar imtis kitų veiksmų prieš Kiniją ir Honkongą.
Trečiadienį „Apple Daily“ įkūrėjas buvo apklaustas apie savo ryšius su Jungtinių Valstijų, Jungtinės Karalystės (JK) ir Taivano politikais ir kitais veikėjais.
Jis nurodė, kad 2019-aisiais buvo susitikęs su tuometiniu JAV viceprezidentu Mike'u Pence'u ir paprašė respublikono kaip nors išreikšti paramą Honkongo protestams.
Tačiau J.Lai pridūrė, kad jis neprašė M.Pence'o imtis kokių nors veiksmų šiuo klausimu.
Paklaustas, ar kada nors tiesiogiai ar netiesiogiai kontaktavo su tuometiniu JAV prezidentu Donaldu Trumpu, jis atsakė, kad ne.
Praėjusį mėnesį JK ministras pirmininkas Keiras Starmeris parlamentui sakė, kad vienas iš jo vyriausybės tikslų – išlaisvinti J.Lai iš kalėjimo. Verslininkas turi Kinijos ir JK pilietybes.
JK premjeras klausimą dėl J.Lai iškėlė pirmadienį susitikęs su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu.
Vienas iš J.Lai sūnų yra paraginęs JK suteikti didesnę paramą ir pridūrė, kad jo tėvo sveikata gali pablogėti bet kurią akimirką.
Viena JK teisininkų grupė pateikė keletą skundų Jungtinėms Tautoms (JT) dėl savavališko J.Lai sulaikymo ir ilgalaikio jo kalinimo vienutėje.
Sekmadienį Honkongo vyriausybė pasmerkė šį žingsnį ir pavadino jį dezinformacijos skleidimu. Ji pareiškė, kad J.Lai pats paprašė, kad būtų laikomas atskirai nuo kitų kalinių.
Šiuos teiginius taip pat atmetė J.Lai atstovaujanti Honkongo advokatų kontora „Robertsons“.
„Ponas Lai nori pranešti, kad jam teikiama tinkama medicininė pagalba dėl jo ligų, įskaitant cukrinį diabetą, – sakoma rugsėjo mėnesį „Robertsons“ paskelbtame pranešime. – Jis mato dienos šviesą pro langus koridoriuje už kameros ribų, nors dangaus nemato. Kasdien jis po valandą mankštinasi saugioje zonoje.“