Tai gali atrodyti tik dar viena finansinių nusikaltimų istorija – turtingi ir galingi vyrai daro save dar turtingesniais ir galingesniais. Tačiau jų nusikaltimų tiesioginė pasekmė – kančios tūkstančiams žmonių, kurios baigiasi net mirtimi.
Geriausias to pavyzdys – sprendimas leisti Katarui rengti 2022 metų Pasaulio futbolo čempionatą. Katastrofiška žmogaus teisių padėtis ir nepakeliamas karštis šalyje privertė daugumą įtarti, kad tokiai šaliai tokia garbė buvo suteikta tik dėl kyšių.
Infrastruktūrą būsimam čempionatui Katare darbininkai stato vergiškomis sąlygomis, o žuvusiųjų skaičius auga dienomis. „The Guardian“ praėjusiais metais paskelbė, kad per dieną miršta vidutiniškai du imigrantai iš Nepalo, dirbantys statybose. Britų leidinio skaičiavimais, 2012–2013 m. Katare mirė 964 darbininkai iš Nepalo, Indijos ir Bangladešo.
Sudėtinga atskirti, kiek šių mirčių tiesiogiai susiję su Pasaulio čempionatu. Į Katarą kasmet atvyksta šimtai tūkstančių darbininkų, ir jų darbo sąlygos dažnai ir iki šiol būdavo nepakeliamos. Tačiau „The Washington Post“ pažymi, kad skaičiai gali būti dar tragiškesni – Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija teigia, kad čempionato statybose jau mirė 1 200 žmonių, o iki 2022 m. tokio pat likimo sulauks dar apie 4 tūkst.
Christopheris Ingrahamas sukūrė infografiką, kuriame palyginami aukų skaičiai visose didžiausiose pastarųjų metų vasaros sporto žaidynėse.
The human toll of FIFA’s corruption, in one chart http://t.co/reXXZRhkt4 pic.twitter.com/7NI1QiVxPF
— Washington Post (@washingtonpost) May 27, 2015
Kai kurie skaičiai – pavyzdžiui, Sočio, – yra gauti remiantis trečiųjų šalių skaičiavimais. Kiti – tokie kaip Pekino – yra oficialūs duomenys, kurie neabejotinai yra sumažinti. Taip pat Ch.Ingrahamas pripažįsta, kad lyginimas yra sudėtingas – Katare skaičiuojamos aukos nuo 2010 m., kitose valstybėse žuvusiųjų skaičius siejamas tik su tiesiogiai su sporto renginiu susijusiomis mirtimis – pavyzdžiui, statant stadioną.
Jeigu bus įrodyta, kad FIFA atstovai iš tikrųjų ėmė kyšius iš Kataro, tai skaudžiai nušviestų, kaip korupcija gali turėti mirtinų pasekmių.
Tačiau faktas tas, kad Katare darbininkai verčiami vergais, kurie neatlaiko alinančio darbo ir nepakeliamo karščio. Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija šalį pavadino valstybe be sąžinės.
JAV pradėjus tyrimą, Šveicarijos pareigūnai paskelbė pradėję tirti procesą, kurio metu Katarui 2010 m. buvo suteikta teisė rengti Pasaulio futbolo čempionatą. Net jeigu ir šalies bus atimta ši teisė, žmonių gyvybių tai nesugrąžins.
Jeigu bus įrodyta, kad FIFA atstovai iš tikrųjų ėmė kyšius iš Kataro, tai skaudžiai nušviestų, kaip korupcija gali turėti mirtinų pasekmių.