„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Žurnalistinis tyrimas: prie ES sienų – sistemingi migrantų išstūmimo atvejai

Specialiosios policijos pajėgos prie Europos Sąjungos sienų, ypač Graikijoje ir Kroatijoje, neteisėtai išstumia migrantus, kartais – smurtinėmis priemonėmis, rodo trečiadienį žiniasklaidos paskelbtos žurnalistinio tyrimo išvados.
Migrantų gyvenimo sąlygos Puškų pasienio užkardoje
Migrantai / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Septynių šalių žurnalistų aštuonis mėnesius vykdytas tyrimas atskleidė „specialiųjų junginių“, kurių nariai paprastai slepia savo tapatybę dėvėdami uniformas be atpažinimo ženklų ir veidus dengiančias balaklavas, įgyvendinamą „sistemą“, rašė vokiečių savaitinis žurnalas „Der Spiegel“.

Tyrime taip pat dalyvavo reporterių iš Vokietijos visuomeninio transliuotojo ARD, prancūzų laikraščio „Liberation“, kroatų ir serbų žiniasklaidos, olandų tyrimų platformos „Lighthouse Reports“.

Per 11 nufilmuotų išstūmimo incidentų, kaip teigiama, vyrai sumuša pabėgėlius ir nuveda juos per sieną atgal į Bosniją ir Hercegoviną.

Šeši kroatų pareigūnai „Der Spiegel“ patvirtino, kad šioje medžiagoje matomi vieno policijos specialiojo junginio nariai.

Tą išstūmimą Kroatijos aukšto rango pareigūnai vadino „operacija „Koridorius“.

Kiti vaizdo įrašai ir liudininkų pasakojimai susiję su Graikijos pakrančių apsaugos tarnybos specialiaisiais padaliniais, kuriems pavesta sulaikyti prieglobsčio prašytojų laivelius Egėjo jūroje, paliekančiais žmones dreifuoti oranžiniuose gelbėjimo plaustuose.

Nei Graikijos vyriausybė, ginčijusi ankstesnius pranešimus apie neteisėtą išstūmimą, nei Kroatijos valdžia į žurnalistų klausimus neatsakė.

„Tai toli gražu nėra keli ribas peržengiantys pareigūnai; šie išstūmimo [atvejai] sudaro valstybių, kurių policijos pajėgas finansiškai remia ES, nustatytą strategiją“, – rašė „Liberation“.

„Prieglobsčio prašytojų liudijimai kaupiasi Graikijoje, Rumunijoje ir Kroatijoje; juos renka pagalbos grupės, advokatai ir žurnalistai“, – rašoma straipsnyje.

Trečiadienį paskelbtas tyrimas pateikia „vizualinių įrodymų“, surinktų dronais, šiluminio vaizdo kameromis ir per atstumą valdomomis kameromis.

Kaip pareiškė tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“, tai, kad „Europos Komisija ir toliau nenori matyti baisių ES teisės pažeidimų ir net toliau finansuoja policijos bei pasienio operacijas kai kuriose šių šalių, kelia nerimą“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“