Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Žydus per Holokaustą gelbėję lenkai ragina pradėti dialogą su Izraeliu

Kai kurie iš paskutinių dar gyvų lenkų, per Holokaustą gelbėjusių žydus, pirmadienį paragino pradėti Lenkijos ir Izraelio dialogą ir susitaikymą.
Dovydo žvaigždė
Žydus per Holokaustą gelbėję lenkai ragina pradėti dialogą su Izraeliu / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Toks raginimas buvo paskelbtas kilus precedento neturinčiam ginčui dėl Lenkijos įstatymo, draudžiančio priskirti Lenkijos valstybei kaltę už nacių nusikaltimus.

Atvirą laišką pasirašė 50 lenkų, kuriuos Jeruzalėje įsikūręs Holokausto memorialas ir tyrimų centras „Yad Vashem“ už žydų gelbėjimą rizikuojant savo gyvybe yra pripažinęs Pasaulio tautų teisuoliais.

Lenkai: „Mes, teisuoliai, ... raginame Izraelio ir Lenkijos vyriausybes grįžti prie dialogo ir susitaikymo.“

„Mes, teisuoliai, ... raginame Izraelio ir Lenkijos vyriausybes grįžti prie dialogo ir susitaikymo“, – sakoma laiške.

„Atmetame nesantaiką tarp žydų ir lenkų“, kuriuos „sieja 1 000 bendro sugyvenimo metų istorija“, sakoma laiške ir priduriama, kad nacių okupacijos metais „šimtai lenkų neteko gyvybės už savo solidarumo gestus“ žydams.

Minimas įstatymas, įsigaliosiantis kovo 1 dieną, numato baudas arba laisvės atėmimą iki trejų metų už nacių Vokietijos nusikaltimų priskyrimą Lenkijos valstybei.

Lenkijos dešiniojo sparno vyriausybė dėl šio įstatymo, kuris turėtų apginti Lenkiją nuo neteisingų kaltinimų prisidėjus prie Holokausto, sulaukė tarptautinės kritikos.

Izraelis jį laiko bandymu neigti atskirų lenkų dalyvavimą žudant žydus ar perduodant juos naciams, be to, nerimauja, kad jis gali sudaryti sąlygas teisti Holokaustą išgyvenusius žmones už jų liudijimus.

Lenkija tokius nuogąstavimus neigia.

„Mes jų taip pat bijojome“

„Kaip ir kiekvienoje tautoje, mūsiškėje taip pat buvo niekingų žmonių, veikusių savo noru, ne Lenkijos valstybės vardu. Jie buvo lenkai, ir mes jų taip pat bijojome“ , – sakoma laiške.

Lenkai: „Kaip ir kiekvienoje tautoje, mūsiškėje taip pat buvo niekingų žmonių, veikusių savo noru, ne Lenkijos valstybės vardu. Jie buvo lenkai, ir mes jų taip pat bijojome.“

„Yad Vashem“ yra pripažinęs Pasaulio tautų teisuoliais daugiau kaip 26,5 tūkst. žmonių, gelbėjusių žydus nuo holokausto. Tarp jų yra daugiau kaip 6,7 tūkst. lenkų.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis sukėlė Izraelio ir tarptautinės žydų bendruomenės pasipiktinimą pasakęs, kad buvo ir holokausto „kaltininkų žydų“. Jis turėjo omenyje žydus, tarnavusius nacių suformuotuose okupuotos Lenkijos getų policijos junginiuose.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu jo pastabą pavadino nepriimtina ir prilygstančia Holokausto neigimui.

Morawieckio atstovė vėliau tvirtino, kad jo pastabomis „jokiu būdu neketinta neigti Holokausto ar kaltinti holokausto aukų žydų ... nacių Vokietijos vykdytu genocidu“.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas penktadienį perspėjo Lenkiją nesiimti „antisemitinių ekscesų“ ir kitokių poelgių, galinčių sugriauti Varšuvos reputaciją pasaulyje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mateuszas Morawieckis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mateuszas Morawieckis

Pasak buvusio Lenkijos premjero D.Tusko, jis Europos Sąjungos viršūnių susitikimo Briuselyje užkulisiuose pasakęs M.Morawieckiui, kad neigiama nuomonė apie Varšuvą jau „virsta cunamiu“.

Lenkija per Antrąjį pasaulinį karą buvo okupuota nacių Vokietijos ir neteko maždaug 6 mln. savo piliečių, tarp jų – 3 mln. žydų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?