STT antradienį pranešė, kad dėl prekybos poveikiu įtariami 12 asmenų – „Regitros“ Vilniaus filialo vairavimo egzaminuotojai, tarpininkai ir suinteresuoti asmenys. Buvo padaryta apie 40 kratų įtariamųjų gyvenamosiose ir darbo vietose – „Regitra“ Vilniaus filiale, rasta didelės sumos grynųjų pinigų. Dalis įtariamųjų buvo sulaikyti.
Tyrimo metu nustatyta, kad tokios galimai korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos vyko reguliariai, už egzamino išlaikymą mokant apie 200–400 eurų. Šiuo metu tiriama daugiau kaip 30 tokių korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų.
STT skelbia, kad rezonansinis tyrimas atliekamas 15min atlikto tyrimo pagrindu.
15min tyrimą galite perskaityti čia: Kyšių instruktoriai: slaptos kameros demaskuoja prekybą vairuotojo pažymėjimais.
„15/15“ videolaidos pašnekovai – Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pavaduotoja Rūta Kaziliūnaitė, „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas, „Regitros“ vadovas Vaidas Dominauskas.
– Pone Muravjovai, ar iki 15min tyrimo ir STT pradėto tyrimo jums buvo žinoma, kad žmonėms pavyksta nusipirkti vairuotojo pažymėjimus?
S.Muravjovas: Iš Lietuvos korupcijos žemėlapio tyrimo, kuris matuoja korupcijos lygį šalyje, matėme, kad žmonės apie kyšininkavimą „Regitroje“ prisipažįsta itin retai. Teko girdėti įvairiausių kalbų ir nuogirdų. Tačiau ši istorija yra konkretus ir geras pavyzdys – turėtume pradėti dirbti su korupcijos prevencija kitaip. Jeigu norime užčiuopti galimą korupcijos riziką ir jos tikimybę, jau atėjo laikas turėti šiek tiek kitokius įrankius. Tam, kad geriau suprastume, ką kiekviena įstaiga ar įmonė daro, kad užkirstų kelią korupcijai.
– Pone Kaziliūnaite, jums tas pats klausimas – ar jūs esate iki šių tyrimų girdėjusi atvejų savo aplinkoje, kad gali būti, jog vyksta tokie dalykai „Regitroje“?
R.Kaziliūnaitė: STT yra gauta anoniminių pareiškimų, kad tokie dalykai galimai vyksta. Aišku, kada yra anoniminis pareiškimas pakankamai abstraktus, galbūt tiesiog nepatenkinto gyventojo, tai pirminė perspektyva nėra didelė ir gera, deja. Dėl to mes visada skatiname asmenis kreiptis neanonimiškai. O jeigu jie patys yra įsivėlę į tą atvejį, tai turėti omenyje, kad asmuo, kuris suskumba kreiptis pirmiau į teisėsaugą, kol teisėsauga į jį nesikreipė, tai tikrai gali būti atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės.
Taip, tokių signalų yra buvę. Taip pat mūsų korupcijos prevencijos specialistai 2016 m. ir 2022 m. yra atlikę antikorupcinius teisės aktų vertinimus, kurie rodė, kad vairuotojo egzaminavimo procese yra tam tikrų korupcijos rizikos veiksnių. Juos identifikavome, davėme patarimus, kaip būtų galima juos mažinti. Bet kaip matome, deja, buvome teisūs. Vadinasi, tie rizikos veiksniai kartais materializuojasi.
– Pone Dominauskai, prieš tai, kai pradėjote vadovauti „Regitrai“, buvote girdėjęs, kad galima egzaminus įmonėje išlaikyti palengvintu būdu?
V.Dominauskas: Jeigu klausiat manęs asmeniškai, tai ne. Laikotarpis, kai vykdoma egzaminavimo veikla, yra ilgas. Natūralu, kad per tą laikotarpį kinta daug aplinkybių. Mitų ar tam tikrų gandų ši įmonė visada turėjo.
– Prieš eidamas vadovauti „Regitrai“, ar jūs domėjotės, į kokią įmonę eisite? Ar ieškojote informacijos apie galimus korupcinius reiškinius ten?
V.Dominauskas: Tikrai taip, nes kiekvienas iš mūsų, priimdami sprendimą, jį priimame tada, kai turime susirinkę būtiną ir maksimalią informaciją, kurią galime tuo metu surinkti. Tiek, kiek man, kaip piliečiui, pavyko gauti informacijos prieš prisijungiant į komandą, aš manau, kad ją surinkau. Vėliau, prisijungus komandą, jau kiti uždaviniai išryškėjo. Man, kaip vadovui, buvo keliami uždaviniai užtikrinti antikorupcine aplinką ir skaidrų darbą.
– Ar prisijungęs prie komandos surinkote visą įmanomą informaciją?
V.Dominauskas: Kai prisijungiau, turėjome diskusiją su egzaminuotojų bendruomene, vertinome, ar yra interesų konfliktų, taip pat aptarėme, kokių priemonių reikia imtis.
– Ar korupcija įmonėje yra „būtinoji informacija“, kurią reikėtų susirinkti, kai ateinate vadovauti?
V.Dominauskas: Žinoma.
– Tai kaip jūs tada nežinojote apie tokius atvejus?
V.Dominauskas: 15min tyrime minite visą grandį asmenų. Mes taip pat glaudžiai bendradarbiaujame su STT pareigūnais, kad nustatytume visą grandį. Identifikuotume mūsų darbuotoją arba klientą, kuris nori papirkti – čia mūsų srities uždaviniai. Mes identifikuojame atvejus, kai klientas bando daryti įtaką rezultatui. Mes to netoleruojame, darbuotojo pareiga yra pranešti.
– Kaip manote, ką sako apie vadovą tai, kad apie korupcijos apraiškas įmonėje jis sužinojo vienas iš paskutiniųjų? 15min tyrimas, STT tyrimas ir vadovas teigia, jog tokių dalykų nežinojo.
V.Dominauskas: Aš savęs nepriskirčiau į šią kategoriją. Jeigu yra identifikuojama grandinė, taip pat jūsų tyrimas prie to labai prisidėjo, labai svarbu dabar bendradarbiauti ir imtis veiksmų, kad tokių apraiškų neliktų.
– Jūs jaučiate atsakomybę dėl šių korupcijos atvejų?
V.Dominauskas: Taip, aš jaučiu atsakomybę už sritis, kuriose aš dirbu. Mūsų diskusija tai ir parodo, mano kryptis, kaip vadovo, yra bendradarbiauti ir užkardyti kelią visai grandžiai asmenų.
– Pone Kaziliūnaite, kaip jūs vertinate „Regitros“ reakciją į tyrimą?
R.Kaziliūnaitė: Aš pritarčiau vadovo nuomonei. Jeigu mes čia šiandien esame ir kalbame, vadinasi, iš „Regitros“ pusės yra labai daug. Vadovo lyderystė yra būtina sąlyga šias problemas sistemiškai spręsti.
– Pone Muravjovai, kada paskutinį kartą buvo atliktas skaidrumo tyrimas apie „Regitrą“?
S.Muravjovas: Lietuvoje 2022 metais. Mes turėtume tikėtis veiksmų iš pačių įmonių. Aš norėčiau sužinoti, kokie yra paskirti resursai šiai problemai išspręsti. Galime drąsiai kalbėti apie tai, kad „Regitra“ netinkamai vykdo savo veiklą, gali būti, kad išleidžia į gatves pavojų kitiems keliančius vairuotojus.
Kaip manote, ką reikėtų keisti? Šių metų antikorupcijos dokumentas akivaizdžiai neužčiuopia kai kurių problemų. Būtų įdomu sužinoti, kaip keisis „Regitros“ pozicija? Rugsėjo pabaigoje įmonė pristatė vertinimą, kuriame buvo parašyta, kad šiais metais jokių korupcinių veiksmų nebuvo pastebėta.
– Pone Dominauskai, rugsėjo mėnesį sakėte, kad jokių apraiškų nenustatyta, dabar jau kitaip kalbate, ar teisingai suprantu?
V.Dominauskas: Po 15min tyrimo buvo identifikuota visa grandis asmenų, bet nebuvo tiesioginių sąsajų su įmone, tačiau mes teigėme, kad jeigu sąsajų bus, mes imsimės veiksmų.
Kas buvo atlikta man prisijungus į įmonę – įvesta daug priemonių korupcijos prevencijai. Jeigu kalbame apie praktikos egzaminus, mes esame įgyvendinę atsitiktinio egzaminuotojo parinkimo principą. Bet jau dabar kalbame apie veiksmus, kaip šis principas veiktų dar geriau.
– Ar galima sakyti, kad dabar atsitiktinio egzaminuotojo parinkimo sistema negerai veikia?
V.Dominauskas: Jūsų tyrimas tai nustatė. Mes sudarėme sistemines priemones, tačiau žmogus gali būti gudresnis, aplinka kinta, tai reikia būti gudresniems ir keistis. Su komanda dėliojame, kad tokių galimybių neliktų ateityje. Norime, kad egzaminuotojai minutė iki egzamino būtų pergrupuojami. Čia yra viena iš krypčių.
Mes turėjome diskusiją ir konsultaciją su STT, kalbėjome apie kryptis, kuriose galime bendradarbiauti, ir paprašėme pagalbos identifikuoti rizikingiausias sritis. Po jūsų tyrimo pasirinkome viešumo kelią – kalbėti, ką jau įgyvendinome, kokie yra planai. Svarbiausia dalis – peržiūrėjome visą kontrolės mechanizmą.
– Kaip kontrolės mechanizmas galėtų keistis, kad užkardytų galimus korupcijos atvejus?
V.Dominauskas: Po konsultacijos su STT pareigūnais peržiūrėjome, kaip iš egzaminų galėtume atskirti rizikingiausius. Šiandien namų darbai yra padaryti – turime analitines duomenų priemones. Antra dalis – juos atidavę peržiūrai, galime suprasti, kas galėjo būti padaryta netinkamai. Sustiprinimo veiksmai duoda savo rezultatų.
– Kodėl minėti korupcijos atvejai buvo neidentifikuoti?
V.Dominauskas: Ikiteisminis tyrimas parodys visą veikimo schemą ir būdą. Šiais metais turėjome vidinių tyrimų, po kurių nusprendėme, kad mūsų komandą turi palikti netinkamą veiką vykdantys žmonės.
– Pone Muravjovai, ar buvo atliktas skaidrumo tyrimas apie „Regitrą“?
S.Muravjovas: Buvo atliktas prieš maždaug dešimtmetį. Tačiau dabar gyvename kitais laikais – kiekybiniai tyrimai, apklausos yra geras būdas problemai iškelti, tačiau dabar turime daugiau duomenų. Aš, kaip paprastas gyventojas, norėčiau sužinoti – jeigu 15min žurnalistai atliko tyrimą, galbūt yra tokia schema? Ar „Regitra“ pati gali tokią grandinę identifikuoti? Pagal kokius rodiklius įmonė vėliau matuos pažangą arba jos nebuvimą?
– Išorėje pamato, išviešina, o jūs patys turite įrankių, kuriais galite pamatyti tokias korupcijos veikimo grandines?
V.Dominauskas: Mes esame jau daug nuveikę. Turime užduotį ir planą eiti gilyn į analitiką. Mūsų įmonėje dirba daug savo srities profesionalų. Reputacija egzaminuotojų yra vienas pagrindinių klausimų, todėl seka atsakomybė tiek prieš bendruomenę, tiek prieš piliečius.
– STT dabar ragina žmones kreiptis, jeigu turi informacijos. Kiek skundų gavote nuo raginimo pradžios?
R.Kaziliūnaitė: Ne šimtais kartų, tačiau tikėtina, kad ilgalaikėje perspektyvoje žmonės tampa sąmoningesni. Po tyrimų stebime, jog didėja visų pranešimų skaičius, ne tik apie „Regitrą“. Pastebime, jog didėja neanonimiškų pranešimų skaičius, todėl pastebime, jog žmonės nebenori su tuo taikstytis, labiau pasitiki teisėsauga ir pranešėjų apsauga.
– Jūs minėjote, kad iki tyrimo pradžios gavote pranešimų apie „Regitrą“, tačiau daugiau anoniminių?
R.Kaziliūnaitė: Buvo įvairių atvejų, anoniminių nemažai.
– Kodėl iki tyrimo pradžios neraginote žmonių kreiptis būtent dėl „Regitros“?
R.Kaziliūnaitė: Nuolatos raginame kreiptis dėl įvairių korupcijos apraiškų. „Regitros“ nebuvome išskyrę, deja, Lietuvoje tai nėra vienintelė vieta, kur egzistuoja korupcija. Visose srityse mes skatiname žmones kreiptis.
– Kaip darbuotojai, vadovai galės patikrinti, kad yra pažanga ir naujos priemonės veikia?
V.Dominauskas: Mes turime planą. Kitais metais mes turime planą reikiamų investicijų, kad įgyvendintume veiksnius. Pavyzdžiui, ilgiau saugosime vaizdo medžiagą. Tačiau tam reikalingos investicijos. Taigi mes numatome stiprinti priemones. Skaidrumas – vienas iš pagrindinių mūsų veiklos uždavinių.
– Tyrimą atlikusiems žurnalistams šaltiniai pasakojo: norint išlaikyti vairavimo egzaminus su sunkiasvorėmis transporto priemonėmis reikia išsinuomoti savo transporto priemonę – tuomet bus tik viena kamera automobilio priekyje. Ar manote, kad tai yra sistemos spraga?
V.Dominauskas: Mes į šį klausimą pasižiūrėjome kompleksiškai. Vaizdo įrašai – pagrindinė medžiaga nustatyti ir atlikti kontrolės veiksmus. Tačiau technika yra technika, pagrindinis klausimas yra žmonės, kurie ateina laikyti egzaminų, ir mūsų komandos nariai, kurie tikrina įgūdžius. Mes netoleruojame tokių veiksmų, apie tai viešai komunikuojame, bendradarbiaujame su pareigūnais. Jeigu yra identifikuojama netinkama veika – egzamino rezultatas yra anuliuojamas.
– Kai pasirodė 15min tyrimas, korupcijos prevencijos pareigūnas Edmundas Bogavičius teigė, jog bus atliekamas vidinis tyrimas įmonėje? Ar jis buvo atliktas?
V.Dominauskas: Vidinių tyrimų, susijusių su netinkamu veikimu ar galimomis korupcijos apraiškomis, per šiuos metus esame atlikę ne vieną. Jų rezultatai yra.
– Ar galite trumpai nupasakoti šių vidinių tyrimų rezultatus?
V.Dominauskas: Tyrimų rezultatai yra labai įvairūs, detalizuodami turėtume skirti daugiau tam dėmesio ir laiko. Kalbant apie praktikos egzaminą, jis yra filmuojamas. Šiais metais esame nustatę ne vieną įvykį, kai buvo užfiksuotas bandymas daryti įtaką egzamino rezultatui. Apie kiekvieną įvykį mūsų egzaminuotojai praneša, vėliau mes tai perduodame STT pareigūnams.
– Pone Muravjovai, kaip jūs vertinate „Regitros“ reakciją į šį tyrimą ir atsakymus į jūsų klausimus?
S.Muravjovas: „Regitra“, kurios darbuotojai ima kyšius, yra įmonė, kuri dirba nekokybiškai. Aš labai norėčiau paprastumo šiame pokalbyje. Kodėl darbuotojai ėmė ar galėtų imti kyšius? Ar tai yra nepakankamas uždarbis? Ar tai nebaudžiamumo kultūra?
Norėčiau paprastos analizės, kaip atrodo veikiančios grandinės, ir norėčiau žinoti, kad įmonė valdo tokio pobūdžio situaciją. Tikiu, kad jeigu aukščiausia valdyba, vadovai norėtų šį klausimą išspręsti, tai tikrai galėtų padaryti – su labai aiškiais rodikliais, kuriuos pristatytų viešai, su labai aiškiu paaiškinimu, kokį resursą ir biudžetą skirs. Būtų labai apmaudu, jeigu šią situaciją kitais metais pamirštume – žmonės pradėtų kalbėti tik apie sukčiavimo paslaugų brangimą, kad, na, dabar yra pavojingiau vykdyti šiuos veiksmus. Manau, kad tai būtų didžiulė nesėkmė.
– Pone Dominauskai, jau yra kalbų, kad kyšių kainos kils, bet bus įmanoma nusipirkti vairuotojo pažymėjimą. Ar jūs galite garantuoti, kad kitais metais kalbėsime ne apie kyšius, o apie tai, kas gero padaryta?
V.Dominauskas: Akcininkų, valdybos ir mano, kaip vadovo, pozicija yra labai aiški ir principinė – netoleruojame ir netoleruosime. Panaikinti apraiškas reikalinga kelionė, kiekvieno vaidmuo yra svarbus. Čia yra grandis. Mūsų užduotis būti aktyviems, bendrauti ir šviesti visą grandį. Labai kviečiu visą visuomenę būti nepakančia, apie požymius mums visada pranešti. Mes turime anoniminių pranešimų kanalą, kuris yra aktyvus. Be to, kiekvieną atvejį tiriame.
– Ar padaugėjo pranešimų po tyrimo paskelbimo?
V.Dominauskas: Mes stebime intensyvumą po kiekvieno viešinimo veiksmo. Jų buvo, tačiau jų buvo po kiekvieno aktyvaus veiksmo.
– Pone Kaziliūnaite, 15min tyrime buvo paviešintos istorijos apie korupcijos apraiškas ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose. Jūsų tyrimas kol kas vyksta tik sostinėje, ar planuojate jį plėsti?
R.Kaziliūnaitė: Tai yra tyrimo taktikos dalykas, ikiteisminio tyrimo medžiagos plačiau negaliu aptarti.
Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad viešoji paslauga, kuri yra teikiama Vilniuje, yra analogiška kituose miestuose bei regionuose. Teisėtai sistema veikia panašai, todėl tikėtina, kad panašūs korupcijos rizikos veiksniai, kurie egzistuoja Vilniaus padalinyje, egzistuoja ir kituose. Kol nėra nustatyta atvejų, kalbu apie korupcijos riziką, tikimybę, tikslinga taikyti analogiškas prevencijos priemones.