Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 12 14

Po vaistinių kartelio skandalo A.Dulkys atskleidė, dėl kokių svaiginančių sumų kaunamasi

Konkurencijos taryba paskelbė, jog Lietuvos vaistinių asociacijai ir aštuonioms vaistų prekybos ir konsultacijų bendrovėms, susitarusioms dėl kompensuojamųjų vaistų antkainių, skirta beveik 73 mln. eurų baudų. Vaistinės neigia dariusios ką nors neteisėtai, o šio tyrimo priblokštas sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys 15min video laidai „15/15“ atskleidė manipuliacijas viešąja nuomone ir milžiniškas sumas, dėl kurių kovojama bet kokiomis priemonėmis.
Arūnas Dulkys
Arūnas Dulkys / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Svarbiausios interviu temos

  • A.Dulkio įsitikinimu, visuomenės nuomone bandoma manipuliuoti.
  • Ministras pateikia klaidingos informacijos apie vaistų rinką pavyzdžius.
  • A.Dulkiui nesuprantama, kodėl tame dalyvauja medikų ir pacientų organizacijos.
  • Kova vyksta dėl 450 milijonų eurų.
  • Ministras įsitikinęs, kad jokio vaistų trūkumo po Naujųjų metų nebus.

– Konkurencijos taryba nustatė, kad Lietuvos vaistinių asociacija ir aštuonios vaistais prekiaujančios bendrovės susitarė dėl kompensuojamųjų vaistų antkainių. Per tą susitarimą jos teikia informaciją Sveikatos apsaugos ministerijai ir tada buvo antkainiai ne tokie, kokie galėjo būti – galėjo būti mažesni. Dėl to buvo skirta bauda – iš viso 72 milijonai eurų. Jūsų reakcija į šią informaciją.

– Pirma mano reakcija būtų tokia, kad turime išgyventi ne tik dėl viešojo sektoriaus reputacijos, bet ir dėl privataus sektoriaus. Ir kiek yra svarbu objektyvi ir skaidri informacija, pagal kurią yra priimami sprendimai.

Reikės dar, aišku, detaliau susipažinti su Konkurencijos tarybos medžiaga, bet iš to, kiek jau spėjau pasižiūrėti, ten viena pagrindinių žinučių yra tokia: norime atkreipti dėmesį Vyriausybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos, kad jūs pasitikrinkite įstatymus, tvarkas, galbūt juose reikia kažką keisti. Bet pagrindinė žinutė yra apie tai, kad tie, kurie teikia informaciją, galimai tai daro neskaidriai, neobjektyviai ir galimai yra kažkokie susitarimai.

Tai šitą turėsime įvertinti, pažiūrėsime, kokia bus reakcija iš vaistinių tinklų.

Kalbant apie šių dienų aktualijas vaistų temoje – man irgi kyla abejonių, dėl to, kaip mes teikiame visuomenei informaciją šitoje srityje, ar tikrai teikiame ją skaidriai.

123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotr.
123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotr.

Duosiu keletą pavyzdžių. Tarkim, medijoje analizuojama, kad trūksta kai kurių vaistų. Argumentas iš rinkų, iš tiekėjų, iš gamintojų, iš vaistinių tinklų, netgi įtraukus ir pacientų, ir medikų organizacijas – nežinau, kas jas suklaidino – Lietuvoje yra labai sudėtinga kompensuojamų vaistų reguliavimo sistema.

– Taip, žinučių, kad sudėtinga sistema ir ji dar sudėtingės, yra ne viena ir ne dvi.

- Taip, bet kas mane tiesiog stulbina šitoje diskusijoje? Juk kalbama apie sistemą, kuri reguliuoja kompensuojamų vaistų sritį, bet didžioji dauguma atvejų – apie vaistų trūkumą, apie nekompensuojamų vaistų trūkumą.

Tai kodėl mes kalbame apie kažkokius įstatymus ir kitus dalykus, jeigu kalba eina apie tuos vaistus, tas vaistų grupes, kurios neturi jokio ryšio su kompensavimo sistema? Kodėl yra taip visuomenė, sakykim, įpainiojama į tokią keistą diskusiją?

– O kaip jūs atsakytumėt į šitą klausimą, kodėl yra visuomenė painiojama?

- Nežinau, čia reikia laiko, bet girdėjau – kai kurie politikai tai įvardino ir labai aštriais pasisakymais, įvardino ir šantažu prieš Farmacijos įstatymo priėmimo stadiją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?