Evaldas Lementauskas: be žmonių pritarimo, toliau kalbėti apie VAE projekto vykdymą negalima

Po Finansų ministerijos pateiktų išvadų dėl grėsmių, rizikos ir įsipareigojimų statant Visagino atominę elektrinę, toliau projektą vykdyti galima tik su Lietuvos žmonių pritarimu, sako parlamentaras Evaldas Lementauskas.
Evaldas Lementauskas
Evaldas Lementauskas / Tomo Lukšio/BFL nuotr.

Visagino atominės elektrinės išlaidos gali siekti nuo 16 iki 18 milijardų litų. Lietuvos dalis siektų 6–6,8 mlrd. litų, pasak Finansų ministerijos specialistų, mažiausiai pusę sumos tektų skolintis.

E.Lementausko nuomone, VAE statybos užkrautų ilgalaikę naštą ant mokesčių mokėtojų pečių ir padidintų Lietuvos  skolą. Greičiausiai brangtų ir elektra.

Remiantis Finansų ministerijos išvadomis, jei birželio pabaigoje Lietuva pasirašytų koncesijos sutartį su Japonijos „Hitachi” kompanija dėl investicijų į Visagino atominę elektrinę (VAE), Lietuvos žmonėms tektų milžiniški įsipareigojimai, o galimos rizikos būtų gerokai didesnės, nei skelbia Vyriausybė. Jeigu Lietuva pasitrauktų iš projekto, tai kainuotų beveik 1 milijardą litų. Lietuvai tektų dar didesni įsipareigojimai, jei iš projekto pasitrauktų kuri nors kita akcininkė – jos akcijas tektų išpirkti mums. O jei savo įsipareigojimų statant elektrinę nepajėgtų vykdyti VAE visa našta taip pat užgriūtų mokesčių mokėtojų pečius.

Seimo nario teigimu, kai reikalaujama tokio masto investicijų ir milžiniškos finansinės rizikos prisiėmimo, toliau apie VAE statybas galima kalbėti, tik jei tam referendumu pritartų didžioji dalis šalies gyventojų.

 „Visi ilgalaikiai finansiniai įsipareigojimai teks ne ponams A.Kubiliui, A.Sekmokui ir V.Žyliui, kurie beatodairiškai proteguoja ir skubina VAE statybas, o eiliniams žmonėms. Net ir tiems, kurie dar negimė. Todėl Lietuvos žmonės, o ne keli politikai, turi nuspręsti, reikia mūsų šaliai atominės elektrinės ar ne“, – sako Seimo narys.

Anot E.Lementausko, vyriausybė turi viešai kalbėti ne tik apie teigiamas VAE projekto puses, bet ir skelbti visus duomenis bei skaičiavimus. Energetinė nepriklausomybė svarbu, tačiau mokesčių mokėtojai turi žinoti, kokia reali finansinė našta jų laukia.

„Iki rinkimų, su kuriais būtų galima surengti referendumą, liko penki mėnesiai. Per tą laiką vyriausybė turėtų nuolat aiškinti žmonėms apie šio projekto reikalingumą, o ne skubėti jį patvirtinti be Lietuvos piliečių pritarimo“,  – tikina E.Lementauskas.

Seimo nario nuomone, tiek politikams, tiek visiems Lietuvos piliečiams apsispręsti dėl projekto būtų galima tik žinant aiškias sutarties sąlygas, galutinę projekto vertę ir finansavimo bei skolinimosi galimybes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis