Revoliucinis pokytis
„Turėtume suprasti, kad tai pirmas kartas mūsų gyvenime, pirmas kartas per 65 metus, kai kariuomenė pradės naudoti naują tokio pobūdžio ginklų sistemą – šautuvą, automatinį šautuvą, ugnies valdymo sistemą ir naujo kalibro šaudmenis“, – pavasarį kalbėjo JAV brigados generolas Larris Burrisas, pristatydamas konkursą laimėjusį ginklą. „Tai – revoliucinga“.
Nuo Vietnamo karo iš esmės nekeitusios pagrindinio pėstininkų ginklo, tik jį tobulinusios, JAV Sausumos pajėgos šįkart ruošiasi tikrai revoliuciją primenantiems pokyčiams – keičia ne tik ginklus ar šaudmenis, bet tuo pačiu brėžia ir gaires ateities kovoms, kuriose daugiausiai dėmesio skiriama tikslumui, saugumui ir efektyvumui.
Artimiausiais dešimtmečiais karių rankose atsidursiantis ginklas šaudo toliau, tiksliau ir galingiau, jis jau gaminamas su integruotais garso slopintuvais, kurie palengvina vadovavimą ir apsaugo karius. Itin svarbus yra ir elektroninis optinis taikiklis, kuris ateityje paprastus pėstininkus priartins prie naikintuvų pilotų, šalmo stikle matančių visą pagrindinę informaciją.
Naujojo Hampšyro valstijoje veikiančiam ginklų gamintojui „Sig Sauer“ JAV kariuomenė balandžio mėnesį skyrė pirmąjį 20 mln. dolerių kontraktą, už kurį bendrovė turi pateikti vos keliasdešimt kol kas XM5 ir XM250 vadinamų ginklų.
Tiesa, didžioji dalis visų pinigų turėtų būti skiriama prototipų tobulinimui ir gamybos linijų išvystymui. Visa sutartis su kasmetiniais pratęsimais turi potencialo trukti dešimt metų, o jos vertė gali išaugti ir iki 4,5 mlrd. JAV dolerių.
Ilgainiui JAV kariuomenė turėtų nupirkti apie 250 tūkst. naujųjų ginklų, kurie atiteks visiems priešakinėse linijose kovojantiems kariams – pėstininkams, žvalgams, artilerijos stebėtojams, karo medikams ir inžinieriams.
Keičiantis priešui – keičiasi ir ginklas
Praėjusio amžiaus viduryje perėjusi prie mažesnio 5,56x45 mm kalibro JAV kariuomenė sėkmingai kariavo prieš pajėgas, iš esmės nusileidžiančias joms. Tokia kova vyko tiek Vietname, tiek Irake ar Afganistane.
Tiesa, jau Afganistano kalnuose amerikiečių kariai pradėjo kalbėti, kad norėtų toliau šaudyti galinčių ginklų. Dar atidžiau į savo turimą ginkluotę pasižiūrėti privertė ir kalbos, kad reikėtų ruoštis nebe kovai su insurgentais kalnuose, o su kariuomene, kuri prilygsta amerikiečiams beveik viskuo (near peer – angl.).
Amerikiečiams ir didelei daliai Vakarų pasaulio šnairuojant į Rusiją ir Kiniją, beliko konstatuoti, kad 5,56x45 mm ir 7,62x51 mm kalibrai yra nepakankamai galingi, kad pramuštų jau dabar egzistuojančias asmenines karių apsaugos priemones. Dar silpnesni jie rodėsi prieš šarvines liemenes ir šalmus, kurie dar yra tik gamintojų galvose ar laboratorijose.
„Ta problema seniai egzistavo, kad esami šoviniai yra nepakankami. Pirmiausia – jų pramušimas, kada priešas už priedangos vietų slepiasi. Apsaugos priemonės – šarvinės liemenės ir šalmai – padarė tokį proveržį, o šaunamieji ginklai atsiliko“, – 15min sakė gynybos ekspertas dr. Egidijus Papečkys.
Jo teigimu, atsiradus graižtviniams ginklams, daug dešimtmečių kalibrai tik mažėjo – norėta šaudyti tiksliau, toliau, siekta, kad ginklai būtų kuo lengvesni. Dabar aiškėja, kad šis procesas privalo keisti kryptį, nes turimi kalibrai nebepatenkina karių poreikių.