Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 01 13

Rusijos sąmokslo teorija plinta Lietuvoje: ne, CŽV nesugriovė Sovietų Sąjungos

Lietuvos informacinėje erdvėje pastaruoju metu aktyviai platinama Rusijoje itin populiari sąmokslo teorija apie SSRS žlugimą – pasakojimas apie tariamą „Daleso planą“. Kaip tvirtinama, neva buvęs Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vadovas Allenas Dullesas sukūrė planą, kaip dirbtinai palaužti SSRS piliečių moralę ir taip sužlugdyti sovietus. Tačiau aiškėja, kad visas šis pasakojimas – laužtas iš piršto ir „pasiskolintas“ iš grožinės literatūros.
Propaganda
Propaganda / Unsplash.com nuotr.

„Daleso planas“ skelbia, kad Šaltojo karo metais tuometinis CŽV vadovas esą atrado būdą, kaip būtų galima nugalėti Sovietų Sąjungą.

Pasak sąmokslo teorijos, jei Sovietų Sąjungos piliečiai netektų savo moralinių vertybių, tuomet sovietams nepavyktų sustabdyti susiskaldymo ir šalies byrėjimo.

Skelbiama, esą JAV siekė sukurti chaosą ir sumaištį, siekė apgauti žmones, pakeičiant jų vertybes klaidingomis.

Šį planą amerikiečiai tariamai turėjo įgyvendinti skleisdami propagandą.

Šią sąmokslo teoriją neretai kartoja Rusijos prezidento Vladimiro Putino gerbėjai – tvirtinama, neva daugiau nei prieš 20 metų jam atėjus į valdžią, buvo sustabdytas Rusijos skaldymas, apsaugota tautos moralė ir „klastingas JAV planas“ sunaikinti Rusiją nepavyko.

Facebook.com/„Daleso plano“ sąmokslo teorija platinama socialiniuose tinkluose
Facebook.com/„Daleso plano“ sąmokslo teorija platinama socialiniuose tinkluose

Nepaisant to, kad dezinformacija palanki šalies prezidentui, 2016 metais rusiškos humoristinės internetinės enciklopedijos „Lurkmore“ puslapiuose esantis „Daleso plano“ aprašymas buvo paskelbtas ekstremistine literatūra, kuri draudžiama Rusijoje.

Pasakojimo šaknys – knygose

A.Dullesas, kuriam priskiriama „plano“ autorystė, vadovavo CŽV nuo 1953 iki 1961 metų.

Pirmą kartą sutrumpintas šio tariamo plano tekstas buvo publikuotas 1993 metų vasario 20 dieną laikraštyje „Sovietinė Rusija“.

Facebook.com/„Daleso plano“ sąmokslo teorija platinama socialiniuose tinkluose
Facebook.com/„Daleso plano“ sąmokslo teorija platinama socialiniuose tinkluose

Konspiracijos teorijai apie tai, kad CŽV turėjo planų „morališkai sužlugdyti“ Sovietų Sąjungos gyventojus, pradžią davė 1964 metais SSRS išleistas ukrainiečių rašytojo Jurijaus Doldo Michailiko romanas „Pas juoduosius riterius“.

Pagrindinis šios knygos veikėjas – sovietų šnipas – atsiduria įslaptintoje JAV žvalgybos bazėje. Ten jis susipažįsta su amerikiečių generolu, kuris ir atskleidžia jam savo piktas užmačias.

Knygoje generolas nupasakoja „Daleso plano“ esmę.

Žmogaus prigimtis tokia, kad bėdoje ji visada ieško kažkokios išeities: vieni laikosi religijos, kiti sielvartą užlieja vynu, treti ieško užmaršties paleistuvaudami. Yra žmonių, kurie aistringai imasi darbo, laikydami tai geriausiu vaistu. Rusams dabar sunku. Našlė, praradusi vyrą kare, jauna mergina, kurią paliko mylimasis, vaikinas, kuris neranda savo vietos gyvenime, – paskatinkite juos pasitikėti Dievu, o jau tuomet sugundykite juos įstoti į sektą! Jei tokios nėra – sukurkite.

Slavai mėgsta išlenkti degtinės taurelę. Priminkite jiems, kaip puikiai jie virė naminę degtinę pilietinio karo metu. Girtiems ir jūra iki kelių – mėgsta sakyti rusai.

Sukurkite tokią jūrą, ir girtas nuklys ten, kur mums reikia“, – taip romane aprašomi amerikiečių siekiai sužlugdyti sovietų moralę.

Unsplash.com nuotr./Propaganda
Unsplash.com nuotr./Propaganda

1964 metais pirmą kartą išleistoje knygoje aprašytame „Daleso plane“ kalbama ir apie būdus suvilioti jaunimą. Daugiausiai vardijami kasdieniai buitiniai dalykai, kurie buvo draudžiami dėl sovietinės cenzūros ir ideologinės propagandos.

Jaunimas linkęs įsitraukti, ir tai reikia atsiminti, ieškant raktų į jų protus. Reikia apnuodyti jaunų žmonių sielas netikėjimu gyvenimo prasme, sužadinti domėjimąsi seksualinėmis problemomis, vilioti tokiais laisvo pasaulio atributais, kaip šokiai, madingi skudurai, muzikinės plokštelės, eilėraščiai, dainos. (..)

Noriu pasakyti vieną dalyką: psichologiniame kare prieš komunizmą turime būti tokie išradingi, kad komunistinė propaganda negalėtų mūsų pavyti!“ – taip, pasak romano herojaus, buvo siekiama pakenkti jauniems protams.

Wikipedia.org nuotr./SSRS laikų antiamerikietiškos propagandos plakatas
Wikipedia.org nuotr./SSRS laikų antiamerikietiškos propagandos plakatas

Sąmokslo teorija ir Štirlicas

Idėja apie tai, kad JAV neva turi planų tokiu būdu sužlugdyti SSRS, buvo kartojama ir žymiajame Julijano Semionovo romane apie žvalgybininką Štirlicą „Septyniolika pavasario akimirkų“.

Šioje knygoje veikėjas, analogišku vardu ir pavarde, kaip buvęs CŽV vadas – Allenas Dullesas postringauja apie tai, kad dirbtinai primestas nacionalizmas galėtų sužlugdyti Sovietų Sąjungą.

Vėliau ši knyga buvo ekranizuota ir virto itin populiariu iki šiol Rusijoje serialu apie Štirlico nuotykius.

VIDEO: Serialo „Septyniolika pavasario akimirkų“ ištrauka. A.Dalesas

A.Dullesas šiame seriale buvo vienas iš neigiamų veikėjų.

Melagienoje naudojamos tariamo „Daleso plano“ ištraukos iš tiesų yra paimtos iš dar vieno romano – Anatolijaus Ivanovo „Amžinasis šauksmas“ 1981 metų leidimo.

„Išrausime tas dvasines bolševizmo šaknis, suvulgarinsime ir sunaikinsime pagrindinius liaudies moralės pagrindus. Tokiu būdu mes sugriausime kartą po kartos, išsklaidysime tą Lenino fanatizmą. Imsimės jų nuo pat vaikystės, jaunystės. Visuomet pagrindiniu taikiniu laikysime jaunimą – imsimės jį paikinti, gadinti, tvirkinti!“ – taip „Daleso planą“ nupasakoja antagonistas veikėjas A.Ivanovo knygos antrajame tome.

Socialiniuose tinkluose ir įvairiuose tinklaraščiuose platinamas tariamas CŽV plano tekstas – atskirų šios knygos citatų rinkinys.

Vis dar yra tikinčių, kad toks planas buvo ir iš vieno slapto susitikimo „nutekėjo“ sovietų žvalgybos pareigūnams, o paskui per KGB pateko pas rašytoją, kuris neva suteikė jam literatūrinę formą.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai