Pasak melagienos kūrėjų, rusų rašytojas Michailas Saltykovas-Ščedrinas tariamai sakė: „Jei rusams leidžiama pasirinkti savo lyderį, jie pasirenka patį apgaulingiausią, niekšiškiausią, žiauriausią, žudo, plėšia, prievartauja, o paskui jį kaltina. Po kurio laiko bažnyčia jį paskelbia šventuoju“. Tačiau tai nėra tiesa.
Dėl to meto cenzūros buvo neįmanoma viešai skelbti tokių skambių pareiškimų – ano meto santvarkos kritikai, rašytojai kūrė pasakas, į kurias gudriai įpindavo taiklias ir kandžias pastabas.
Tą darė ir M.Saltykovas-Ščedrinas.
Satyrikas savo kūriniuose ganėtinai blaiviai ir kandžiai vertino rusų tautos bruožus.
Viename garsiausių savo kūrinių – romane „Ponai Golovliovai“ jis rašė:
„Mes, rusai, neturime įvairiapusių auklėjimo sistemų.
Mūsų nemuštruoja, nebando paversti tam tikrų visuomenės pagrindų šalininkais ir skleidėjais, o tiesiog palieka augti, kaip patvoryje auga dilgėlės. Todėl tarp mūsų labai mažai veidmainių, bet daug melagių, dykinėtojų ir tuščiakalbių.
Mums nereikia veidmainiauti dėl visuomenės pagrindų, nes tokių pagrindų mes nežinome ir nė vienas jų mūsų neapsaugo.
Mes egzistuojame gana laisvai, tai yra vegetuojame, meluojame, dykinėjame patys, be jokių pagrindų“, – pašiepė M.Saltykovas-Ščedrinas.
Cenzūros sugadintas gyvenimas
Rašytojas, satyros meistras gimė 1826 m. sausio 27 dieną.
Antroje keturiasdešimtųjų metų pusėje Rusijoje sustiprėjus reakcinėms jėgoms, cenzoriai dar kartą pradėjo peržiūrinėti literatūrinius kūrinius.
O M.Saltykovas-Ščedrinas buvo išsiųstas į tremtį Viatkos mieste (Rusija).
Iš tremties jis grįžo tik 1855 metais.
Daug laiko ir nemažą savo kūrybos dalį skyrė kovai prieš valstiečių engimą.
M.Saltykovas-Ščedrinas negailėjo kritikos Rusijos caro valdininkų savivalei, nuolat peikė baudžiavinę santvarką.
Amžių sandūroje pradėjo rašyti „Pasakas“, jose pašiepiančiai kandžiai vaizdavo realų Rusijos gyvenimą, kritikavo valdžios negeroves.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.