Pristatys karinius poreikius, grėsmes
Tokiai idėjai dar vasario pradžioje pritarė Seimo valdyba. Tuomet S.Skvernelis teigė, jog be kitų klausimų jame Krašto apsaugos ministerijos ir kariuomenės atstovai parlamentarams pristatytų karinių įsigijimų poreikius, o tai galėtų užkirsti kelią kai kuriems politikams skleisti dezinformaciją apie gynybai skirtų lėšų panaudojimą.
„Antra dalis būtų – poreikiai pagal karinį patarimą, kokia reikalinga įranga, ginkluotė, kiek tai maždaug kainuotų, kad būtų užkirstas kelias dezinformacijai kalbant ir diskredituojant pačią idėją, kad lėšos, kurios yra būtinos šalies gynybai, naudojamos batams, šaukštams ar dar kažkam pirkti“, – Seimo valdyboje tuomet kalbėjo S.Skvernelis.
Nors viešai šių politikų S.Skvernelis neįvardijo, pastaruoju metu daugiausiai kritikos dėl konkrečių siūlymų ieškant papildomų lėšų gynybai žėrė valdančiosios „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
Kaip informavo Seimo kanceliarija, Seimo uždarame posėdyje įvadinį žodį tars krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė, grėsmių vertinimą pristatys Antrojo operatyvinių tarnybų departamento atstovas, gynybos planus ir klausimą dėl nacionalinės divizijos – Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo viršininkas, generolas leitenantas Remigijus Baltrėnas.
Lietuvos kariuomenės ir Krašto apsaugos ministerijos atstovai aptars krašto apsaugos sistemos lėšų poreikį 2025–2030 metais, užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys apžvelgs iššūkius nacionaliniam saugumui esamoje geopolitinėje situacijoje, valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas pristatys gynybos biudžeto valdymo analizę.
Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė, Lietuvos kariuomenės vadas generolas Raimundas Vaikšnoras atsakys į Seimo narių klausimus.
Seimo kanceliarija 15min nurodė, kad šįkart bus pateikta riboto naudojimo informacija.
Uždari Seimo posėdžiai nėra įprasti, jie buvo rengiami tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę 1990-1991 metais, iš viso jų vyko 12, o paskutinįkart toks posėdis šauktas 1991-ųjų gruodį. Visuose juose skelbta riboto naudojimo ar kitą slaptumo žymą turėjusi informacija jau yra išviešinta.
R.Žemaitaitis: čia nėra jokios prasmės
R.Žemaitaitis sako suprantantis, kad S.Skvernelio iniciatyva orientuota į kai kuriuos „aušriečius“, uždarą posėdį vadina beprasmiu, tačiau žada jame dalyvauti.
„Nežinau, ką jis sako, manyčiau, jam reikėtų susitupėti, kažkokios etikos turėti. Aš suprantu, kad jis koalicijos partneris, mažasis koalicijos partnerių brolis. Suprantu, gal yra kažkoks diskomfortas, bet šnekėti tokius dalykus yra tikrai neetiška ir nepriduoda solidumo pačiam Sauliui“, – į S.Skvernelio repliką, kad taip bus kovojama su dalies parlamentarų skleidžiama dezinformacija, sureagavo R.Žemaitaitis.
Jis pats sako sistemingai bendraujantis „tiek su krašto apsaugos ministre, tiek su kariuomene“, tad poreikio atskiram posėdžiui nemato.
„Patys juokiasi: nieko nepristatysime to, kas nebuvo pristatyta VSD ar kažkur kitur. Tai jis išvis jokios prasmės neturi, juo labiau, kad posėdis uždaras, riboto naudojimo, tai yra nulinis dalykas.
Uždarą posėdį gali daryti, pavyzdžiui, kai „Snoro“ banko situaciją sprendėme, kada yra saugumo kažkoks didelis elementas. O čia – dar vienas bauginimas žmonių. Kokią tu pasieksi naudą pasieksi? Bet jeigu nori žmogus, gali daryti, mus nesunku, mes pasiklausysime. Čia nori reklamos, nori dėmesio, tai ką dabar – ateisime“, – kalbėjo „Nemuno aušros“ pirmininkas.
Čia dar vienas bauginimas žmonių. Kokią tu pasieksi naudą pasieksi? Bet jeigu nori žmogus, gali daryti, mus nesunku, mes pasiklausysime. Čia nori reklamos, nori dėmesio, tai ką dabar – ateisime.
Ribos patekimą
Tiesa, prieš uždarą posėdį vyks įprastas rytinis posėdis. Popiet parlamentarai iš II Seimo rūmų persikels į senąją, Kovo 11-osios posėdžių salę I rūmuose, kur ir vyks uždaras posėdis.
Kanceliarija informuoja, jog tiek Seime dirbantys žurnalistai, tiek ir lankytojai negalės patekti į kai kurias erdves.
„Žurnalistai dirbti galės Seimo I rūmų Laisvės gynėjų galerijos dalyje, esančioje priešais centrinį įėjimą. Atkreipiame dėmesį, Seimo I rūmų Laisvės gynėjų galerijoje (1 aukštas) esantys įėjimai į II ir III rūmus, taip pat išėjimai iš jų bus uždaryti“, – nurodo kanceliarija.
Žiniasklaidos atstovai ir kiti teisę būti Seime turintys asmenys, nedalyvausiantys posėdyje, į I-uosius rūmus galės patekti tiek per stiklinę galeriją 3-iąjąme aukšte, tiek per Seimo I rūmų apsaugos postą nuo Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos pusės, nuo 12 iki 17 val.