Socialiniuose tinkluose platinamoje žinutėje klaidingai idealizuojamas Maskvos mero Sergejaus Sobianino sprendimas atlaisvinti reikalavimus Rusijos sostinės verslui taikyti galimybių pasą.
„Rusijos piliečiai per tris savaites Maskvoje panaikino neteisėtus skiepų pasus. Paprasčiausiu įmanomu būdu jie nuvertė mero Sobjanino skiepų pasą. Maskvos gyventojai paprasčiausiai nustojo lankytis parduotuvėse, kuriose reikalaujama skiepų paso“, – rašoma socialiniame tinkle „Facebook“ platinamame įraše (kalba netaisyta).
„Ši akcija buvo ypatinga tuo, kad skiepytieji solidarizavosi su neskiepytaisiais. Visose parduotuvėse, kuriose buvo reikalaujama turėti skiepijimo kortelę, pardavimai sumažėjo beveik iki nulio.
Maskviečiai leido plaukams augti, nesilankė baruose ir restoranuose, nevaikščiojo į kiną, negyveno viešbučiuose ir nedarė nieko kito, kam reikėjo skiepų paso“, – taip internetinėje erdvėje pateikiama galimybių paso atitikmens istorija Maskvoje.
Ši žinutė buvo išplatinta vokiškame „Telegram“ tinklo kanale „Verstehen und Handeln“ (liet. „Suprasti ir veikti“), o vėliau išversta į lietuvių kalbą ir pasirodė „Laisvo laikraščio“ puslapiuose.
Tačiau tai nėra tiesa visų pirma dėl to, kad Maskvoje leidimų sistema vis dar taikoma kai kuriais atvejais, visų antra – Rusijos sostinėje įvesta privaloma vakcinacija tam tikroms gyventojų grupėms.
Leidimų sistema nepanaikinta
Lietuviškojo galimybių paso analogas, vadinamasis QR kodas, Maskvoje tebegalioja, tad klaidinga teigti, jog ši priemonė buvo panaikinta.
Maskvoje birželio 28 dieną įvestas draudimas lankytis viešojo maitinimo įstaigose nepateikus QR kodo.
Pastarasis gaunamas pilnai pasiskiepijus, persirgus koronavirusu arba 72 valandas po PGR testo.
Tačiau mažiau nei po mėnesio ribojimas kavinių ir restoranų lankymui buvo atšauktas, Maskvos merui pareiškus, kad taip daroma dėl epidemiologinės situacijos pagerėjimo.
Kai kurie analitikai tokį sprendimą sieja su rudenį artėjančiais rinkimais ir nenoru išbarstyti valdančiosios partijos reitingus.
Šiuo metu Maskvoje QR kodo reikia norint pateikti į 500 ar daugiau lankytojų renginius su sėdimomis vietomis, taip pat į renginius be sėdimų vietų.
Be to, organizatoriams ir maitinimo įstaigų savininkams paliekama teisė reikalauti QR kodo savo nuožiūra.
Chaotiškas pandemijos valdymas
Rusijoje ir jos sostinėje Maskvoje pandemijos valdymas nuo pat jos pradžios vyko ganėtinai chaotiškai ir ne kartą sulaukė kritikos.
Rusija, pagal nustatytų COVID-19 atvejų skaičių užimanti ketvirtą vietą pasaulyje, visuotinio karantino neskelbia nuo pirmosios pandemijos bangos praėjusiais metais.
Vietoj visuotinio karantino, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas praėjusiais metais paskelbė „atostogas“, išsaugant atlyginimus.
Tai skaudžiai smogė šalies verslininkams.
Kremliaus elgesys kovojant su krize kai kuriems ekspertams primena Černobylio katastrofos pasekmių slėpimą.
Šalies susirgimų ir mirčių statistika kėlė klausimų nuo pat pandemijos pradžios – nors Rusijoje užsikrėtusiųjų skaičius buvo vienas didžiausių pasaulyje, mirusiųjų skaičius tesiekė septintadalį kitų šalių aukų.
V.Putinas vengė prisiimti atsakomybę dėl pandemijos valdymo: praėjusių metų kovą patikėjo sričių gubernatoriams spręsti, kokių priemonių bus imtasi.
Dėl šios priežasties skirtingose šalies srityse buvo įvedami ir atšaukiami skirtingi ribojimai.
Maskvos situacija
Praėjusių metų kovo 28 dieną Maskvoje buvo įvestas visuotinės izoliacijos režimas.
Nustatytos itin griežtos taisyklės – visi gyventojai privalėjo likti namuose, išskyrus būtiniausius atvejus: vykti į darbą, apsipirkti tik artimiausioje parduotuvėje ar 100 metrų spinduliu aplink namus vedžioti šunį.
Praėjusių metų gegužę Maskvoje buvo įvestas privalomas apsaugos kaukių dėvėjimas. Taip pat nurodyta privalomai mūvėti apsaugines pirštines.
Nors pastaroji priemonė laikyta pertekline, tai netrukdė policijos pareigūnams skirti baudas asmenims be pirštinių.
Iš viso per metus už apsaugos priemonių nedėvėjimą Rusijoje buvo nubausta 410 tūkst. asmenų, kuriems paskirta baudų už 2 mlrd. rublių (maždaug 230 mln. eurų).
Vien Maskvoje išrašyta 1,3 mln. baudų.
Nutylėjo privalomą vakcinaciją
Dėl augančio susirgimų skaičiaus, birželį Maskvoje įvesta privaloma vakcinacija tam tikroms darbuotojų grupėms.
Apie tai neužsiminta socialiniuose tinkluose platinamoje melagienoje, pasakojančioje apie „įveiktą“ galimybių paso sistemą.
Remiantis Maskvos valdžios nutarimu, skiepai privalomi visiems dirbantiems prekybos ir viešojo maitinimo įstaigose, taip pat grožio industrijos, sporto klubų, bankų padalinių darbuotojams, viešojo transporto ir taksi vairuotojams bei visiems valdininkams.
Šių metų liepos pradžioje Maskvos meras S.Sobianinas pareiškė, kad užsikrėtimo delta atmainos koronavirusu, pirmiausia aptiktu Indijoje, atvejai sostinėje dabar sudaro beveik 90 proc. naujai registruojamų COVID-19 atvejų.
Maskvos valdžia mieste įvedė virtinę apribojimų.
Siekdamas užkirsti kelią užkrato plitimui S.Sobianinas nurodė verslams 30 proc. darbuotojų išsiųsti dirbti iš namų, taip pat iš namų turėjo dirbti vyresni nei 65 metų ir lėtinių ligų turintys asmenys.
Rugpjūčio viduryje šis reikalavimas buvo atšauktas – liko tik rekomendacija.
Siekiama, kad iki rugpjūčio pabaigos pilnai pasiskiepiję būtų daugiau nei 60 proc. aptarnavimo sferos darbuotojų.
Rusijos valdžia tikina, kad ši kampanija nėra „priverstinė vakcinacija“, o žmonės turi teisę atsisakyti skiepų. Tačiau valdžia taip pat pareiškė, kad darbdaviai gali atleisti nepasiskiepijusius darbuotojus be užmokesčio.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad tie paslaugų sferoje dirbantys maskviečiai, kurie nenori skiepytis, „turėtų paprasčiausiai nebedirbti paslaugų sektoriuje“.
Vyriausybė nurodo, kad tarp 40 proc. nepaskiepytų darbuotojų turi būti tik tie, kurie negali vakcinuotis dėl medicininių ar kitų priežasčių, dėl kurių gavo darbdavio leidimą.
6,8 mln. susirgimų atvejų
Rusijoje trečiadienį nustatyti 19 536 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, mirė 809 užsikrėtę žmonės.
Maskvoje tą parą nustatyti 1402 nauji koronaviruso atvejai, mirė 52 užsikrėtę asmenys. Tai – vienas mažiausių paros mirčių skaičių nuo balandžio pradžios.
Nuo pandemijos pradžios Rusijoje iš viso užregistruota 6 804 910 COVID-19 atvejų, 178 423 užsikrėtusieji mirė.
Persirgę koronavirusine infekcija pasveiko 6 073 157 žmonės.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle.