Vieni sparčiausiai amžėjančių
Lietuva rikiuojasi tarp sparčiausiai senstančių Europos valstybių, todėl vyresnio amžiaus žmonių integracija į ekonomiką, jų įsitraukimas į visuomeninį gyvenimą – vis svarbesnis klausimas.
Pensinis amžius dažnai visuomenėje pasitinkamas kaip riba – esi darbo rinkoje, aktyviame socialiniame gyvenime arba už jų, bet ar tikrai? Amžėjimą neretai vertiname kaip socialinę problemą, tačiau branda juk gali atverti daugybę galimybių.
15min rinkodaros projektų vadovė Evelina Rimkutė atkreipia dėmesį, kad šis projektas – apie amžėjimą, tačiau skirtas ir naudingas visai visuomenei: „Sidabrinės“ ekonomikos vystymas naudingas tiek verslui, tiek valstybei, tiek patiems senjorams. Įsitraukdami į darbo rinką ar įvairias socialines veiklas, senjorai kuria pridėtinę vertę, mažina kartų atotrūkį, taip pat gerina savo emocinę būklę ir augina savivertę. Projekte „Tu esi aš“ senjorai ir dalijasi amžėjimo patirtimis, galimybėmis bei iššūkiais."
Projekto partneriu tapusi LKU kredito unijų grupė atkreipia dėmesį, kad amžėjimo tema, senjorų iššūkiai ir patirtys jiems – labai svarbios. Jau daugiau nei 20 metų veikdamos net ir mažiausiose bendruomenėse, kredito unijos mezga artimus ryšius su kiekvienu jų nariu. Todėl kredito unijos jau yra tapusios daugiau nei finansų įstaigos ir aktyviai prisideda prie visuomeninio bei kultūrinio gyvenimo kūrimo.
„Nemažą dalį kredito unijų narių sudaro senjorai, kurie yra ištikimi mūsų kredito unijų klientai ir nariai jau ne vieną dešimtmetį. Jaučiame atsakomybę reaguoti į šios visuomenės dalies patiriamus socialinius iššūkius, vyraujančią atskirtį ir iš to kylančias problemas. Remdami projektą „Tu esi aš“ išreiškiame tikėjimą jo idėja“, – sako Lietuvos centrinės kredito unijos, prižiūrinčios visą LKU kredito unijų grupę, administracijos vadovas ir valdybos pirmininkas Mindaugas Vijūnas.
Metų senjoras
Šiemet labai svarbia projekto „Tu esi aš“ dalimi tampa ir METŲ senjoro rinkimai, kurie organizuojami kartu su žurnalu „60 +“. Šios iniciatyvos autorė Laura Balčiūtė įsitikinusi, kad vienas svarbiausių dalykų – atsikratyti klaidingų amžėjimo įsitikinimų ir mitų, o tai būtų naudinga ne tik senjorams, bet ir visai visuomenei: „Daugybė stereotipų apie senėjimą egzistuoja ne tik tarp jaunimo, bet ir pačių senjorų – senatvėje nedera vienaip ar kitaip elgtis, atrodyti, nedera kažko sakyti, o gyvenimas – vien bėdos ir ligos. Džiaugiuosi, kad tokie projektai keičia visuomenės požiūrį.
Daugybė stereotipų apie senėjimą egzistuoja ne tik tarp jaunimo, bet ir pačių senjorų
Mus supa begalė aktyvių, inovatyvių, kūrybiškų, gyvenimu besidžiaugiančių senjorų. Tokie pavyzdžiai ne tik įkvepia bendraamžius, bet kartu drąsina jaunąją kartą nebijoti, nes brandus amžius – nuostabus.“
Įkvepiančius, jaunatviškus, įdomius, aktyvius ar išsiskiriančius dar kuo kitu senjorus 15min ir žurnalo „60 +“ skaitytojai galės registruoti į Metų senjoro rinkimus jau nuo rugsėjo 7 d. Konkurse iš viso numatytos 6 senjorų nominacijos – Metų aktyviausias, Metų kūrybiškiausias, Metų inovatyviausias, Metų tvariausias, 15min skaitytojų balsas ir 2021-ųjų METŲ senjoras.
1990 metais Jungtinių Tautų organizacijos Generalinė asamblėja paskelbė spalio 1-ąją Tarptautine pagyvenusių žmonių diena, o visas spalis – laikomas senjorų mėnuo. Amžėjantiems žmonėms aktualias problemas, jų istorijas „Tu esi aš“ portale pradėsime gvildenti nuo rugsėjo, o senjorų mėnesį pasitiksime su Metų senjorų rinkimų apdovanojimais bei dienos konferencija amžėjimo tema 15min portale.