Pirmadienį Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) Statybos fakultete vyko bakalauro darbų gynimai. 207 numeriu pažymėtoje auditorijoje, kaip matyti nuotraukoje, ant stalo buvo padėtos kuklios vaišės – sultys, vaisiai, mineralinis ir... butelis brendžio.
Į redakciją kreipęsis anonimu norėjęs išlikti 15min.lt „Studentų zonos“ skaitytojas (tikras vardas redakcijai žinomas) teigė, kad butelis buvo neatidarytas. „Vis dėlto pagal įstatymus, rodos, ir pagal elementarią etiką, aukštosios mokyklos patalpose alkoholio būti negali, ypač per gynimus“, – nuomonę laiške dėstė VGTU studentas.
Studentas: niekada nemačiau vidury paskaitos išsitraukusio alkoholio butelį studento
Anot jo, keista, kai metai iš metų aukštosios mokyklos nesugeba imtis priemonių etiškumui užtikrinti.
„Kasmet tokie dalykai yra pasmerkiami aukštosios mokyklos atstovų, tačiau akivaizdu, kad jie toleruojami“, – laiške redakcijai rašo VGTU studentas.
Anot jo, suprantama, kad komisijai reikia išklausyti kelias dešimtis studentų, kalbančių beveik apie tą patį. „Ir dar per tokius karščius, tačiau studentams irgi tenka būti paskaitose kartais ir visą dieną, tačiau nė karto nepastebėjau, kad studentas vidury paskaitos būtų išsitraukęs alkoholio butelį ir demonstratyviai pasidėjęs ant stalo“, – piktinosi studentas.
Jis prisiminė praėjusiais metais į viešąją erdvę patekusią naujieną apie tai, kaip aukštosiose mokyklose vertintojai vaišinami vaišėmis. „(Tuomet – aut.) ne viena aukštoji mokykla pareiškė, jog jokių maitinimų ir jokių vaišinimų negali būti, tačiau akivaizdu, kad „tradicija“ per gynimus išlieka tokia pati“.
LSAS prezidentė: aukštosios mokyklos į šią problemą žiūri pro pirštus
LSAS prezidentė I.Dičmonaitė paprašyta pakomentuoti susiklosčiusią situaciją teigė, kad „tradicija“ vaišinti baigiamųjų darbų gynimo komisiją egzistuoja ne vienoje aukštojoje mokykloje.
Kol kas iš pateiktos informacijos negalime pasakyti, kas atsinešė ir kam priklausė alkoholis. Universitetas inicijuos tarnybinį tyrimą ir sieks išsiaiškinti šio įvykio detales. Tikino J.Nugaras.
„Tai yra problema, į kurią aukštosios mokyklos žiūri pro pirštus ir iki šiol toleruoja, nors taip būti tikrai negali. Juolab kad neretai apie tai, kad komisijai reikėtų paruošti vaišes, studentai sužino iš aukštosios mokyklos darbuotojų“, – komentavo I.Dičmonaitė.
Pasak LSAS vadovės, baigiamųjų darbų gynimas yra vienas iš svarbiausių etapų studijų procese, kuris turi vykti ne tik laikantis nustatytos gynimo tvarkos, bet ir akademinės etikos normų.
„Reikia nepamiršti, kad alkoholio vartojimas darbo vietoje yra laikomas šiurkščiu darbo pareigų pažeidimu, neblaivūs asmenys turi būti atitinkamai baudžiami. Aukštosios mokyklos privalo imtis visų reikiamų priemonių, padedančių užtikrinti, kad tokių „tradicijų“ neliktų bei garantuoti visapusiškai tinkamą baigiamųjų darbų gynimo procesą ir objektyvų studentų darbų vertinimą“, – mano I.Dičmonaitė.
VGTU inicijuos tyrimą
Tuo metu VGTU atstovas spaudai Justinas Nugaras spaudai teigė, kad universitete alkoholio vartojimas baigiamųjų darbų gynimo metu yra draudžiamas ir netoleruojamas.
„Tačiau kol kas iš pateiktos informacijos negalime pasakyti, kas atsinešė ir kam priklausė alkoholis. Universitetas inicijuos tarnybinį tyrimą ir sieks išsiaiškinti šio įvykio detales“, – tikino J.Nugaras.
Pasak jo, pakartotinai bus informuota bendruomenė, kad būtina laikytis rektoriaus įsakymo.
VGTU SA: reikėjo išnešti vaišes iš aukštosios mokyklos ribų
„Tokia situacija kelia nerimą ir nuostabą. VGTU Studentų atstovybė (SA) kritiškai vertina vis dar pasitaikančius baigiamųjų darbų gynimus, kai vaišių organizavimas paliečia ne kieno nors kito, o studento kišenę. Vis dėlto sunku pasakyti, kieno iniciatyva būtent tokios vaišės atsidūrė ant stalo“, – svarstė VGTU SA Ryšių su visuomene koordinatorė Giedrė Batarlaitė.
Pasak jos, vertindama situaciją VGTU SA vienareikšmiškai laikosi pozicijos, kad baigiamųjų darbų gynimo komisija, pastebėjusi tokį vaišių turinį privalėjo nedelsiant pačių studentų paprašyti arba patys išnešti jį už kabineto ir aukštosios mokyklos ribų.
„Esame už tai, kad dėstytojai ir studentai bendrautų bei bendradarbiautų, tačiau pabrėžiame, jog baigiamųjų darbų gynimų minėjimai turėtų vykti po atsiskaitymų, priklausomai nuo pobūdžio universitete arba už jo ribų. Šią situaciją bei darbų gynimų pobūdį labai rimtai aptarsime kartu su universiteto administracija. Taip pat informuodami studentus apie tai, kaip turėtų atrodyti baigiamųjų darbų gynimas, sieksime, jog tokie atvejai nebepasikartotų“, – tikino G.Batarlaitė.