Trūksta objektyvios informacijos
Pasak jo, mokyklose trūksta objektyvios informacijos apie aukštąjį mokslą svetur. Ji nepasiekia ne tik moksleivių, bet ir jų tėvų. Tai kuria nepasitikėjimą. „Internete daug informacinio triukšmo, todėl moksleivis nežino visų savo galimybių. Šiemet subūrėme užsienyje studijuojančius lietuvius bendrauti su moksleiviais tiesiogiai. Daugiau nei dvidešimt studentų-mentorių iš Jungtinės Karalystės, Danijos, Švedijos ir Olandijos nemokamai padeda užpildyti stojimo dokumentus ir pataria dėl mokslų, laisvalaikio, darbo ir būsto savo studijų mieste ”, – pasakoja Vadimantas.
Visos neformalios konsultacijos vyksta internetu: bendravimas socialiniuose tinkluose ar elektroniniu paštu, vėliau susiskambinama SKYPE ar MESSENGER programomis. „Mes palengviname abiturientų pasirinkimo kelią, o tik jis pats nuspręs, kur nori studijuoti”, – sako vienas iš mentorių Valdas. Studentas tiesiog dalijasi patirtimi, atskleidžia naudingiausią informaciją iš pirmų lūpų ir padeda įsikurti, ko negali padaryti nei vienas konsultantas.
Žurnalistas, visuomenininkas Andrius Tapinas mano, kad moksleiviai neretai pasiduoda aplinkinių įtakai. Dažnai klauso tėvų nuomonės ir renkasi pelningiau apmokamą nei sau patinkančią specialybę. „Kai kurie tėvai nori, kad vaikas būtų arčiau namų ir atkalbinėja nuo studijų užsienyje. O tokio dalyko, kaip vieneri laisvi metai tarp mokymosi net neįsivaizduoja. Toks suvokimas būdingas tik „seno raugo” tėvams. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo pačių vaikų, kurie turėtų treniruoti savo tėvus šiuo klausimu”, – šypsosi žurnalistas. Jis stebisi tėvais, kurie net jei vaikas nori studijuoti japonų dailę ir turi visas galimybes tai daryti Japonijoje, bando užkirsti kelią jo laimei. Juk darbe žmogus praleidžia didžiąją dalį savo gyvenimo, todėl turėtų studijuoti tai, kas labiausiai patinka.
Mentoriai praplės pasirinkimo galimybes
Pasak A. Tapino, tarptautinė patirtis visada turi daugiau privalumų ieškant darbo ir užsienyje, ir Lietuvoje. Patobulinta galbūt net ne viena užsienio kalba, naujų metodikų išmanymas, studijos pagal naujausią literatūrą, tarptautinės pažintys, naujos kultūros pažinimas ir pasaulėžiūros praplėtimas – tokius privalumus vardija žurnalistas. „Studijų Lietuvoje ir Vakarų šalyse skirtumas akivaizdus. Užsienyje aukštasis mokslas orientuotas į maksimalią naudą per trumpiausią laiką. Dėl šios priežasties tokios studijos labai naudingos užsiėmusiam, dirbančiam žmogui, kuris nori mokytis visą gyvenimą”, – sako šiuo metu Tarptautinių santykių ir politikos magistrantūros studijas Laisvajame Berlyno universitete baigiantis A. Tapinas. Prieš septyniolika metų Vilniaus universitete jis atsiėmė Tarptautinės ekonomikos bakalauro diplomą, tad lengvai tarpusavyje lygina studijas Lietuvoje ir užsienyje. O moksleiviai, pasako jo, naudodamiesi mentorių programa galės lengviau priimti tinkamą sprendimą studijų beieškant.
Po pirmos konsultacijos su mentoriumi moksleivis gali registruotis dar vienai išsamesnei konsultacijai arba konsultuotis su kitos šalies studentu ir palyginti aukštąjį mokslą tarpusavyje. Kuo daugiau moksleivis turi pasirinkimų, tuo jam lengviau apsispręsti. „Mūsų visi mentoriai turėjo abejonių dėl studijų užsienyje, tačiau dabar nesigaili ir į nieką nekeistų savo pasirinkimo”, – sako Vadimantas. Pasak jo, studentai suinteresuoti padėti, o ne įsiūlyti konkretų universitetą.
Londone Biomediciną studijuojanti mentorė Aistė prisimena savo pirmuosius žingsnius link studijų užsienyje. „Pats atvykimas į universitetą gali atrodyti baisus, nes nežinai kas tavęs laukia, tačiau aplinkiniai labai geranoriški ir visada padeda integruotis į naują šalį. Be to, dabar visi mentoriai lydi stojantįjį nuo stojimo dokumentų pildymo iki jo pilno įsikūrimo šalyje”, – mintimis dalijasi lietuvė. Anot jos, nuoširdi pagalba visada geresnis pasirinkimas nei stoti savarankiškai, pridaryti klaidų ir neturėti nei vieno pažįstamo žmogaus naujoje aplinkoje.
Stojantieji gali sekti visą procesą
USLS įkūrėjas tikina, kad visas stojimo procesas yra skaidrus ir kiekvienas stojantysis gali sekti stojimo procesą internetu. „Naudojame pažangiausią Europos Sąjungoje stojimo administravimo platformą DreamApply, kuri leidžia aplikuoti į kelias šalis vienu metu ir turint prisijungimus prie sistemų stebėti procesus”, – sako Vadimantas.Galiausiai, įstojus į norimą universitetą mentorius padeda įsikurti. Visose valstybėse yra suteikiama galimybė studentui derinti darbą ir studijas, be to, palankios stipendijos gavimo sąlygos. FOX.lt galima pasiskaičiuoti detalų studijų biudžetą: kokios pradinės investicijos reikės, kiek uždirbsi ir išleisi studijų metais, o užsienyje studijuojantys lietuviai patars dėl darbo paieškos ir stipendijos paraiškos proceso.
Nors iš pradžių studijų užsienyje projektas FOX.lt buvo pilotinis, tačiau Vadimantas su mentoriais nusprendė neapsiriboti partnerių universitetų tinklu. „Pastebėjome didelį susidomėjimą iš įviarių šalių studentų. Prie mentorių programo prisijungę studentai rodo didelį aktyvumą, todėl kuriame didesnę organizaciją ir ketiname išeiti iš vienos organizacijos rėmų”, – sako USLS įkūrėjas. Šiuo metu kuriamas naujas sąjungos tinklapis, kuriame savo pagalbą stojantiesiems galės pasiūlyti lietuviai iš viso pasaulio universitetų.