Dialogas tarp verslo ir švietimo – raktas į Lietuvos konkurencingumą pasauliniu mastu

9,6 milijardai dolerių – tokią filantropinei veiklai skirtą sumą per penkerius metus (nuo 2013 iki 2018 metų) pritraukė Harvardo universitetas, kuris šiandien yra daugiausiai filantropijos lėšų gavusi aukštojo mokslo institucija. Lietuvoje švietimo filantropijos kultūra dar jauna, bet auganti.
Aneta Šlekytė-Kaminienė, ISM Fondo direktorė
Aneta Šlekytė-Kaminienė, ISM Fondo direktorė / ISM nuotr.

Ryšį tarp verslo ir švietimo bendradarbiavimo jau 12 metų stiprina ISM Fondas. Jo dėka ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas užmezgė dialogą su filantropiją vertinančiomis kompanijomis, susivienijo bendram tikslui ir įkūrė gabiausiųjų studijas finansuojančią „100 talentų“ stipendijų programą.

Kiekvienais metais apytiksliai 20 % stipendijų įsteigia mecenatai, o likusiems studijas finansuoja ISM universitetas. Socialinių partnerių ir universiteto bendradarbiavimo dėka stipendija jau pasinaudojo per 300 gabiausių jaunuolių iš visos Lietuvos.

„Prieš 12 metų ISM Fondas buvo vienas pirmųjų Lietuvoje, kuris atkreipė verslo bendruomenės dėmesį į švietimo filantropijos svarbą. Tada ši žinia skambėjo išties bauginančiai ir buvo neretai sutinkama kitaip nei tikėtasi. Didžiuojuosi, kad šiandien mes galime kalbėti apie besiformuojančią dalinimosi kultūrą mūsų šalies švietimo srityje. Kalbu ne tik apie švietimo filantropijos iniciatyvas, kuriamas drauge su Lietuvos aukštojo mokslo institucijomis, bet ir įvairius projektus, susijusias su mokyklų bendruomenėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis, plėtojančiomis šią kryptį, bei besisteigiančiais fondais, kurių atsiradimą inicijuoja būtent verslo bendruomenė“, – sako Aneta Šlekytė-Kaminienė, ISM Fondo direktorė.

Pasak A. Šlekytės-Kaminienės, vis didesnė verslo bendruomenės dalis suvokia, kad Lietuvai sėkmingai konkuruoti globaliame kontekste pavyks tik kuriant tvarią ir pasaulinius standartus atitinkančią švietimo sistemą. Tam reikia valstybės, visuomenės ir verslo sinergijos.

Prof. K. Oblojaus paskaita – verslo dovana profesionalų ir studentų bendruomenei

Kaip dar vieną švietimo mecenatystės pavyzdį A. Šlekytė-Kaminienė įvardija unikalią iniciatyvą, kuomet ISM drauge su socialiniu partneriu KN į Lietuvą pakvietė pasaulio vadybos elitui atstovaujantį akademiką-praktiką Krzysztof Obloj.

„Norėjosi į švietimo mecenatystę pažvelgti platesniu kontekstu ir imtis iniciatyvos, kuri išplėstų suvokimą apie akademinio bei verslo bendruomenės bendradarbiavimą“, – sako ISM Fondo direktorė.

KN Teisės ir administravimo direktorius Rytis Valūnas pasidalino, jog jam pačiam studijuojant JAV universitetuose (angl. Harvard, Fletcher School) buvo įprasta sulaukti garsių kviestinių svečių paskaitose, kurias finansuodavo verslas.

„Bendrovės jaučia atsakomybę grąžinti duoklę visuomenei ir tokios paskaitos yra vienas iš galimų būdų. Prof. K. Oblojaus paskaitą, į kurią visi norintys laisvai galėjo atvykti, matėme kaip galimybę pasidalinti vertingomis žiniomis su verslo, profesionalų ir studentų bendruomene. Tikimės, kad tai duos impulsą ir kitoms verslo organizacijoms formuoti tokią svečių paskaitų tradiciją Lietuvoje, taip plečiant ir turtinant verslo bei švietimo bendruomenės bendradarbiavimą“, – sakė R. Valūnas.

ISM nuotr./Rytis Valūnas, KN Teisės ir administravimo direktorius
ISM nuotr./Rytis Valūnas, KN Teisės ir administravimo direktorius

Benas Adomavičius, ISM universiteto Vadovų magistrantūros Strateginio valdymo modulio vadovas pabrėžia, jog tai buvo daugiausiai dėmesio per paskutinius 15 metų Lietuvoje sulaukusi strategijos konferencija.

„K. Obloj yra bene vienintelis taip gerai išmanantis Vidurio ir Rytų Europos strateginius klausimus ne tik verslo, bet ir valstybiniu mastu, vertinant juos globaliame kontekste. Smagu buvo matyti tiek daug susirinkusių žmonių, kurie mąsto, galvoja, stengiasi tapti geresniais toje srityje ir semiasi patirties iš įvairiausių šaltinių, įskaitant ir tuos žmones, kurie yra mokslininkai ir kurių darbas yra tą patirtį susisteminti, apmąstyti ir pateikti vienas ar kitas įžvalgas“, – teigia ISM universiteto dėstytojas, kuris pažymi, kad labai svarbu, jog tokie pranešėjai kuo dažniau lankytųsi Lietuvoje, dalintųsi savo įžvalgomis ir taip plėstų žmonių akiratį.

ISM nuotr./Benas Adomavičius, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Strateginio valdymo modulio vadovas
ISM nuotr./Benas Adomavičius, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Strateginio valdymo modulio vadovas

Verslas ir mokslas – viena kitą papildančios sritys

Pasak R. Valūno, verslo ir švietimo bendradarbiavimas svarbus dar ir tuo požiūriu, kad atsiradus galimybėms sujungti praktinį verslo matymą ir švietimo galimybes bei resursus, galima sukurti daug vertingesnį turinį. Startuoliams tai gali būti būdas gauti grįžtamąjį ryšį iš auditorijos, kas aktualu ir brandžioms kompanijoms. Kiekvienam verslui taip pat svarbu auginti ir ugdyti talentus.

„Verslas – tai duomenys apie tai, kaip įvairios teorijos veikia praktikoje. Grįžtamasis ryšys, atneštos problemos iš verslo yra pagrindas tobulinti teorijas ir kurti naujas. Švietimas gali pasiūlyti nešališką, sisteminį ar papildomą požiūrį, padėti pamatyti sprendimus, ir svarbiausia – galimybes. Šiandieniniame pasaulyje apskritai sunku įvardinti, kur baigiasi riba tarp švietimo ir verslo“, – sako ISM universiteto socialinės partnerės KN atstovas R. Valūnas, kuris tikisi, kad parodytu pavyzdžiu paseks ir daugiau verslo organizacijų, taip prisidėdamos prie gyvybingo ir produktyvaus verslo bei švietimo bendradarbiavimo.

Nuolatinis verslo ir mokslo dialogas bei šiandien skiriamos investicijos ateityje kurs daug didesnę vertę, lemiančią teigiamus aukštojo mokslo, darbo rinkos, verslo ir visos šalies pokyčius.


Paramos organizacijos ISM Fondas tikslas – suteikti galimybę jaunuoliams studijuoti ISM universitete nepriklausomai nuo jų finansinių galimybių bei vystyti filantropijos tradicijas universiteto bendruomenėje. Nuo 2011 metų ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas drauge su ISM Fondu ir verslu vykdo „100 talentų” stipendijų programą, kuria sudaromos sąlygos geriausiais balais mokyklas baigusiems jaunuoliams nemokamai gauti aukščiausios kokybės išsilavinimą ISM universitete. Kiekvienais metais apytiksliai 20 proc. stipendijų įsteigia mecenatai, o likusiems studijas finansuoja ISM universitetas. Nuo 2011 m. ISM „100 talentų“ stipendiją yra gavę daugiau nei 300 jaunuolių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis