„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Iššūkiams atviriems abiturientams – studijos Lietuvos karo akademijoje

Artėja priėmimas į šalies aukštąsias mokyklas ir prašymų studijuoti teikimas. Bebaigiantys gimnazijas moksleiviai intensyviai ieško mokymosi įstaigų, kurios juos paruoštų būsimai profesijai. Daug abiturientų dėmesio sulaukia ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija (toliau – LKA, - red past.). Jauni žmonės, tvyrant įtemptai geopolitinei situacijai, jaučia pareigą ginti Tėvynę, užtikrinti jos saugumą ir nepriklausomybę.
Mindaugas Sakalauskas
Mindaugas Sakalauskas / Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos nuotr.

Tris dešimtmečius gyvuojanti Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija - vienintelė universitetinė aukštoji mokykla šalyje, rengianti karininkus Lietuvos kariuomenei ir suteikianti jiems universitetinį bei karinį išsilavinimą. Universitetinių studijų, karinio rengimo ir lyderio ugdymo programos kariūnams suteikia galimybę įgyti platų spektrą įgūdžių ir žinių, reikalingų, norint tapti karininkais, pasiruošusiais stiprinti valstybės gynybą ir saugumą.

„Metas rinktis“ išsamiau pasidomės abiturientų priėmimo į Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademiją galimybėmis ir išsiaiškins, kokius įgūdžius per keturis studijų metus pavyksta išsiugdyti būsimiems karininkams.

Svarbiausi žingsniai stojant į LKA

Studijos LKA ženkliai skiriasi nuo studijų kituose universitetuose - čia universitetinės studijos derinamos su kariniais dalykais. Ištvermė ir ryžtas, tikslūs ir užtikrinti sprendimai - tai yra kiekvieno būsimo karininko kelias visus ketverius metus. Studijos, LKA Kompetencijų vertinimo ir komplektavimo centro viršininko Mindaugo Sakalausko teigimu, yra skirtos LR piliečiams nuo 18 iki 30 metų.

„Šiais metais LKA galima rinktis dvi studijų programas: Gynybos technologijas ir Gynybos studijas. Į LKA gali stoti visi LR piliečiai nuo 18 iki 30 metų, atitinkantys mūsų stojimo reikalavimus. Norintiems įstoti į LKA reikės pereiti keletą žingsnių. Pirmiausia užsiregistruoti pažintiniam pokalbiui svetainėje www.lka.lt ir gavus kvietimą sudalyvauti pažintiniame pokalbyje nuotoliniu būdu (šis pokalbis skirtas įvertinti kandidato norą ir pasiryžimą tapti kariūnu, vėliau – karininku).

Pokalbio metu vertinimo komisija užduoda klausimų paskelbtomis temomis (su jomis taip pat galima susipažinti LKA internetiniame puslapyje). Atsakydami į klausimus kandidatai motyvuotai paaiškina, kodėl renkasi karininko profesiją, parodo apie krašto apsaugos sistemą turimas žinias, atskleidžia asmenines savybes ir karjeros lūkesčius. Taip pat gali ir patys užduoti rūpimus klausimus vertinimo komisijai apie būsimą profesiją, priėmimo eigą ar būsimus mokslus”, - pasakoja M.Sakalauskas.

Po pokalbio, gavęs teigiamą atsakymą, kandidatas dalyvauja kitame stojimo etape – jis užregistruojamas tikrintis sveikatą Karo medicinos ekspertizės komisijoje. „Jeigu, patikrinę kandidato sveikatą, medikai pateikia teigiamą sveikatos išvadą, abiturientui reikia užpildyti stojimo į LKA prašymą LAMA BPO sistemoje. Beje, užpildyti prašymą galima ir nesulaukus KMEK išvadų. Išlaikius valstybinius brandos egzaminus, sistema jų rezultatus įtrauks ir konkursinį balą suskaičiuos automatiškai. Gavęs kvietimą į LKA, būsimas kariūnas turės pasirašyti studijų sutartį (tą atlikti galima atvykus į LKA arba nuotoliniu būdu), o rugpjūčio 19 d. jau atvykti į LKA studijoms. Įstojusieji į LKA iš pradžių dalyvauja 11 savaičių trukmės Kariūnų baziniame kario kurse. Šio kurso metu įgyjamos kiekvienam kariui (taip pat ir karininkui) reikalingos bazinės žinios, būsimieji kariūnai pradeda formuotis kaip komanda ir dar kartą sau ir kitiems patvirtina savo motyvaciją studijuoti Akademijoje”, - paaiškina M.Sakalauskas.

Kas studijose laukia būsimų karininkų?

2024 -ieji pasauliui ir Lietuvai - itin neramūs. Įtempta geopolitinė situacija tarp JAV ir Kinijos, Rusijos invazija į Ukrainą ir pokyčiai stipriausių šalių galios dinamikoje daugeliui kelia klausimą dėl ateities, šalies saugumo. Nenuostabu, kad daug jaunuolių, demonstruojančių ištikimybę savo šaliai ir atsakomybę jos žmonėms, ryžtasi rinktis karininko profesiją. LKA Kompetencijų vertinimo ir komplektavimo centro viršininko teigimu, pastebimas besidominčiųjų LKA studijomis augimas.

„Atvirų durų dienos renginyje šiemet sulaukėme itin didelio dalyvių skaičiaus. Džiaugiamės, kad abiturientai vertina ištikimybę savo šaliai ir patys rodo iniciatyvą, motyvuoja kitus, domisi. Vis tik, galutinius stojimo rezultatus žinosime tik rugpjūčio mėnesį, tuomet ir bus galima tiksliai įvertinti, kiek abiturientų, ar ankščiau įgijusių vidurinį išsilavinimą, įstojo į LKA”, - teigia M.Sakalauskas.

O ko būsimas karininkas gali tikėtis iš studijų LKA? „Būsimieji karininkai mokosi ir įgyja daug praktinių žinių įsigilindami į šiuos pagrindinius modulius: lyderystė, karinis rengimas ir universitetinės studijos. Pirmaisiais studijų metais kariūnai pereina bazinį karinį rengimą ir pradeda studijuoti universitetinių studijų programas. Pirmame kurse kariūnai taip pat turi galimybę tęsti studijas Vilnius TECH ir ten studijuoti KAS reikalingas specialybes: orlaivių pilotavimas, skrydžių valdymas, aviacijos mechanikos inžinerija, avioniką, informacines ir ryšių technologijas, elektronikos inžineriją, transporto inžinerija (rengiami karininkai jūrų pajėgoms).

Antrame kurse mokomasi pagal bazinio karininkų kurso programą, taip pat kariūnai turi patruliavimo modulį, trečiame kurse – puolimo modulį ir pradeda bendrųjų kompetencijų kursus tokius, kaip šaudymo vadovo, fizinio rengimo instruktoriaus, aplinkos apsaugos ir pan. Lygiagrečiai studijuoja bendruosius universitetinių studijų ir gilina žinias specializacijos dalykuose. Būsimieji karininkai išmoksta čia ir dabar priimti reikiamą sprendimą, strategiškai ir optimaliai panaudoti turimus resursus, suburti stiprią komandą, kuri sektų juos bet kuriame žingsnyje.

Po ketverių metų LKA, išlaikius karinio rengimo baigiamąjį egzaminą, suteikiamas karininko – leitenanto – laipsnis ir būrio vado kvalifikacija. Kartu su kariniais dalykais kariūnai ketverius metus mokosi ir civilių disciplinų. Paskutiniais studijų metais, kaip ir kituose universitetuose, rašomi baigiamieji – bakalauriniai – darbai. Taigi visus ketverius karinio rengimo ir universitetinių studijų metus vainikuoja karininko laipsnis ir vienos iš pasirinktų bakalauro studijų programos diplomas”, - teigia M.Sakalauskas.

Savitumo studijoms LKA suteikia kariniai mokslai Lietuvoje ir užsienyje. Taip pat tvarka – nuo lauko pratybų, karinių būrelių, rikiuočių iki budėjimų, karinių mokymų ir mainų programų JAV ir Europoje.

Visų studijų LKA metu būsimiems karininkams suteikiama gyvenamoji vieta, maitinimas, apranga ir kario ekipuotė, mokama stipendija. Tik įstoję į pirmą kursą kariūnai gauna 431 Eur dydžio stipendiją, kuri nuosekliai didėja ir IV kurso antrame semestre siekia 1100 Eur. Svarbu ir tai, kad į profesinę karo tarnybą pakviečiami visi Akademijos absolventai, įgyvendinę jiems keliamus reikalavimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“