„Jeigu norime vaikus sudominti gamta, neužtenka skatinimo žodžiu – svarbu kurti vaiko ir gamtos santykį per patirtis“, - teigia Aplinkos ministerijos projekto „Gamtukai“ mokytojas Leonas Milius. Pasak jo, vaikams labai svarbu žaisti, o gamtą paversti žaidimų aikštele – itin paprasta. Per praktinius potyrius mažieji skatinami geriau pažinti gamtą ir ją saugoti.
Vaiko meilę gamtai galima skatinti skirtingais būdais; neformalaus ugdymo projekto „Gamtukai“ ekspertai siūlo 5 būdus.
Knygos apie gamtą
Bet kokio amžiaus vaikai mėgausis skaitydami knygas apie gamtą. Skaitymas – puikus būdas sudominti vaikus gamtos reiškiniais. Įdomūs faktai enciklopedijose ir istorijos ne tik privers labiau domėtis, kas vyksta už lango, bet ir skatins vaikus pamatyti savomis akimis bei patirti savu kailiu. Šaunu ne tik skaityti apie gamtą, bet ir skaityti gamtoje. Skaitymas lavina vaizduotę, ypač, kai skaitoma po atviru dangumi. Jeigu vaikams neįdomu knygos, kuriose pateikiamos faktinės žinios, įteikite knygą, kurioje aprašomi nuotykiai vyksta gamtoje.
Nuosavas „slaptas“ kampelis
Vaiko ryšį su gamta ypatingai gali padidinti vieta, kuri „priklausys vien tik vaikui“. Slaptas rojaus kampelis gali padėti suartinti ir sukurti asmeninį vaikų ir gamtos ryšį. Ar tai būtų jauki kertelė po krūmu, ar didesnis akmuo prie tvenkinio, o gal sūpynės po medžiu – nuolatinis tos pačios vietos lankymas sukuria prieraišumą gamtai ir leidžia stebėti, kaip aplinka keičiasi slenkant metų laikams.
Tyrinėtojo įranga
Nuosavi žiūronai, lupa, kompasas, žibintuvėlis, gertuvė ir kiti „nuosavi“ daiktai gali paskatinti vaikus pažinti juos supančią aplinką. Išmokykite mažuosius naudotis tyrinėtojo įranga ir išsiruoškite į žygį. Nors miške vaikus gali sudominti daugiau dalykų, pamirštama, kad tikru tyrinėjimu lauku gali tapti ir savas kiemas. Parodykite vaikams, kad žiūronai leidžia iš arčiau patyrinėti medyje besiilsintį paukštį, o lupa atidžiau apžiūrėti augalų lapų struktūras. Nupirkite atžaloms užrašinę, kad galėtų savo nuotykius ir įspūdžius dokumentuoti.
Parodykite vaikams, kad žmogus daro įtaką jį supančiai gyvūnijai ir jog atitinkami žmogaus veiksmai gyvūnus atgraso arba atvirkščiai – privilioja.
Draugystė su gyvūnais
Parodykite vaikams, kad žmogus daro įtaką jį supančiai gyvūnijai ir jog atitinkami žmogaus veiksmai gyvūnus atgraso arba atvirkščiai – privilioja. Ištepkite atokesnio medžio kamieną medumi ar sultimis ir po kiek laiko ateikite pasižiūrėti, kokie vabzdžiai atkeliavo pasimaitinti. Galite tai išbandyti skirtingais mėnesiais, taip pat ir skirtingu dienos metu bei stebėti, kokios vabzdžių rūšys būna aktyvios tuo metu būna aktyvios. Taip pat visada netoliese namų galite įrengti paukščių lesyklėlę, ar netgi voverių, šikšnosparnių inkilus, o gal namelį vabzdžiams Vaikai galės įsitaisyti netoliese ir stebėti šių gyvūnų gyvenimą.
Gamtos ženklų stebėjimas
Išmokykite vaikus suprasti gamtos kalbą. Vaikai stebėdami tam tikrus gamtos ženklus išmoks orientuotis aplinkoje. Atskirti šalių kryptis jiems padės medžių stebėjimas. Daugelio medžių žievė šiaurinėje pusėje būna grubesnė, beržų žievė pietinėje pusėje būna baltesnė ir švaresnė, o pušų kamienai šiaurinėje pusėje po lietaus pajuosta. Gamtos stebėjimas taip pat gali padėti suprasti, kokių oro sąlygų tikėtis. Pavyzdžiui, paukščių stebėjimas gali padėti išvengti lietaus – žemai skraidantys paukščiai dažnai pranašauja ateinantį lietų. Vaikai išmokę atpažinti tokius ženklus su didesniu susidomėjimu leis laiką lauke. Paraginkite vaikus fotografuoti juos supantį kraštovaizdį (tą pačią vietą) skirtingais metų laikais ir pastebėti, kas jame keičiasi, taip pat fotografuoti augalus, gyvūnus, kitas gamtines įdomybes.
Išmokykite vaikus suprasti gamtos kalbą.
Aplinkos ministerijos neformalaus gamtos pažinimo pamokų projekto „Gamtukai“ tikslas – šiuolaikinėmis, moderniomis, kuo patrauklesnėmis priemonėmis skatinti jaunąją kartą pažinti gamtą, ją saugoti ir puoselėti. Mobili gamtos pažinimo studija „Gamtukai“ per 2018 – 2019 metus jau aplankė beveik 150 mokyklų, kur praktinėse gamtos pažinimo pamokose sudalyvavo per 50 000 pradinių klasių moksleivių.
Projekto metu sukurtą spalvingą ir įdomią mokomąją medžiagą galite išbandyti ir jūs – apsilankykite svetainėje www.gamtukai.lt ir spręskite „Gamtukų“ testus, žiūrėkite mokslinius eksperimentus ir vartykite knygeles apie negyvąją ir gyvąją gamtą.