Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kėdainiuose sunyko tautinė salelė – rusų mokyklėlė

Rugsėjo 1-ąją naujų mokslo metų nepradės Kėdainiuose apie penkiolika metų veikusi šeštadieninė (sekmadieninė) rusų mokykla. 2005 metais įsteigta mokyklėlė kasmet kviesdavo 7–18 metų mokinius mokytis gimtosios (rusų) kalbos, savo tautos istorijos, etninės kultūros.
Mokykla
Mokykla / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Paskutiniame rajono savivaldybės tarybos posėdyje nuspręsta uždaryti šį Kėdainių lopšelio-darželio „Aviliukas“ neformaliojo vaikų ir suaugusiųjų švietimo struktūrinį padalinį.

Mokyklėlė uždaryta nelikus poreikio. Teigiama, kad nuo 2021 metų rugsėjo 1-osios ją pageidavo lankyti tik 3 mokiniai.

Prašymą uždaryti padalinį pateikusi lopšelio-darželio „Aviliukas“ direktorė nurodė ir kitus motyvus: nuo 2015 m. nekomplektuojama suaugusiųjų grupė, kasmet ženkliai mažėja pageidaujančių mokyklėlę lankyti rusų tautybės vaikų skaičius, nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. sunku rasti mokytoją, kuris dirbtų šeštadieniais-sekmadieniais.

Šeštadieninė (sekmadieninė) rusų mokykla buvo įsteigta 2005 m., uždarius Kėdainiuose veikusią rusų mokyklą. Mokyklėlės tikslas buvo palaikyti tautinės mažumos etnolingvistinį gyvybingumą, tenkinti tautinių mažumų vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų specifinius edukacinius, etnokultūrinės raiškos ir socializacijos poreikius. Šeštadieninę (sekmadieninę) rusų mokyklą tuomet lankė 42 vaikai ir 14 suaugusiųjų.

Kaip rajono tarybos Švietimo komiteto posėdyje teigė Vilma Dobrovolskienė, laikinai einanti savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjos pareigas, rusų mokyklėlėje dabar likę tik trys vaikai. „Pasiteiravusi, kokie tai vaikai, sužinojau, kad tai yra lietuvių tautybės vaikai, mokyklinio amžiaus – penktos, septintos ir devintos klasių. Šio skyriaus tikslas – užtikrinti ir tenkinti poreikius rusų tautybės vaikams“, – priminė vedėja.

Pedagogė, dirbusi su vaikais, turi didelį krūvį kitoje mokykloje, tad jau anksčiau buvo parašiusi prašymą išeiti iš darbo.

Švietimo komiteto posėdyje pastebėta, kad trys rusų mokyklėlės mokinukai be paslaugos neliks: jie gali lankyti neformalius užsiėmimus, pavyzdžiui, Kalbų mokykloje. Čia 5–7 klasių mokiniams siūloma dviejų kalbų (šalia lietuvių kalbos, galima rinktis anglų, rusų, vokiečių, prancūzų, ispanų ar net norvegų kalbą) programa „Moki žodį…“, kuri trunka 1–3 metus ir kainuoja 16 eurų per mėnesį. Rusų kalbą gali pasirinkti ir vyresnių klasių mokiniai.

Šeštadieninėje (sekmadieninėje) rusų mokyklėlėje tėvai už neformalųjį vaikų ugdymą mokėjo 6 eurus per mėnesį, tačiau Kalbų mokykloje per savaitę mokomasi daugiau valandų.

Tautinių mažumų departamento duomenimis, Lietuvoje, be Kėdainių, veikia dar trys šeštadieninės ir sekmadieninės rusų mokyklos: Vilniuje, Alytuje ir Marijampolėje.

Rusai – po lenkų antra pagal dydį tautinė bendruomenė Lietuvoje. Visuotinio 2011 m. Lietuvos Respublikos gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno apie 177 tūkst. rusų tautybės žmonių, Kėdainių rajono savivaldybėje – 1 171 žmogus, arba 2,17 proc. gyventojų.

Kaip prieš metus „Kėdainių mugei“ pasakojo Kėdainių rusų kultūros centro „Susitikimai“ vadovė Liudmila Turnajeva, jos vadovaujama draugija vienija apie tris dešimtis narių, daugiausia – vyresnio amžiaus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs