Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

LEU privertė translytę apsimesti, kad diplomą ji pametė – tuomet išduos dublikatą

Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) iš dokumentus pakeitusio translyčio asmens pareikalavo į vieną portalą pateikti skelbimą, esą jis pametė senąjį diplomą. Tik tuomet universitetas sutiko išduoti diplomo dublikatą. Kadangi tokie atvejai nereglamentuoti, translyčiai asmenys pakliūva į absurdiškas situacijas.
Lietuvos Edukologijos Universitetas
Lietuvos Edukologijos Universitetas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Lietuvos edukologijos universitetas iš dokumentus pakeitusio translyčio asmens reikalauja pateikti skelbimą į vieną iš portalų, kad PAMETĖ senąjį diplomą, ir tik tokiu būdu sutinka išduodi diplomo dublikatą. Sakau: „Bet juk žmogus diplomo nepametė, jo nesugadino – kodėl keliamas toks reikalavimas pareiškėjui?“ Atsako: „Čia pirmas toks atvejis.“

P.S. Pagal ministro įsakymą, diplomo dublikatas išduodamas tik pametus arba sugadinus diplomą. Ministerija sako, kad reguliavimą „reikia tobulinti“, – socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė Lietuvos gėjų lygos (LGL) atstovas Tomas Vytautas Raskevičius.

15min susisiekus su juo, T.V.Raskevičius detaliau išdėstė situaciją. Esą LEU liepė translyčiam žmogui, kuriam jau yra pakeisti asmens tapatybės dokumentai ir kuris dabar nori pasikeisti savo universiteto diplomą, paduoti skelbimą, kad jo senasis diplomas nebegalioja. „Aš jų klausiu, o kodėl žmogus turi informuoti „visuomenę" apie savo senąjį diplomą, nors nieko jam yra neatsitikę, pasikeitė tik žmogaus asmens duomenys. LEU į šitą klausimą negali atsakyti“, – komentavo LGL atstovas.

Tuomet jis susisiekė su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM). Pastarosios specialistas esą jį tikino, kad švietimo ministro įsakyme dėl diplomų išdavimo toks atvejis nereglamentuotas: „Pasirinkta išduoti dublikatą (kuris šiaip jau išduodamas tik pametus arba sugadinus diplomą), todėl universitetas vadovaujasi savo vidaus tvarkos aprašu, kuris reikalauja duoti skelbimą, kai prašoma išduoti dublikatą“.

Tačiau didžiausią pyktį šioje situacijoje, pasak T.V.Raskevičiaus, kelia tai, kad išeina taip lyg pats translytis žmogus lieka kaltas todėl, kad nėra reglamentuotas toks atvejis. Iš pradžių esą norėta, kad ant diplomo dublikato būtų nurodytas teismo nutarties numeris, pagal kurį pakeista lytis, tačiau T.V.Raskevičius vis dėlto sugebėjo su ŠMM susitarti, kad tokia informacija liktų vidiniuose ministerijos popieriuose, o ant paties diplomo nefigūruotų. Pašnekovas teigė, kad skelbimą apie neva pamestą diplomą vis dėlto minėtas translytis žmogus įdėjo.

Rėmėsi vidine universiteto tvarka

LEU atsiųstame komentare teigiama, kad buvusiam universiteto studentui buvo pasakyta, remiantis vidine universiteto tvarka, jog paskelbtų skelbimą apie negaliojantį savo diplomą.

„Šiandien studentas atnešė visus dokumentus, tarp jų ir skelbimą, kuriame parašė apie savo negaliojantį diplomą“, – lakoniškai antradienį komentavo universitetas. Studentui bus išduotas dublikatas.

Šiandien studentas atnešė visus dokumentus, tarp jų ir skelbimą, kuriame parašė apie savo negaliojantį diplomą, – lakoniškai antradienį komentavo universitetas.

„Apsimesti pametus diplomą nereikia“

Tuo metu Švietimo ir mokslo ministerijos Komunikacijos skyriaus atsiųstame komentare teigiama, kad diplomų ir jų dublikatų išdavimo tvarkoje, kuri nustatoma švietimo ir mokslo ministro įstatymu, nėra numatyta atvejo, kaip išduodamas diplomo dublikatas asmeniui pakeitus lytį.

„Tačiau lytį pakeitęs asmuo gali gauti diplomo dublikatą pateikęs naujus asmens dokumentus bei teismo sprendimą dėl lyties keitimo. Apsimesti pametus diplomą tikrai nereikia“, – tikino ŠMM.

Pasak ministerijos, veikiausiai LEU vidinėje tvarkoje yra numatyta, kad informacija apie tai, jog ankstesnis diplomas negalioja, turi būti paskelbta žiniasklaidoje – taip siekiama užkirsti kelią neteisėtam diplomo panaudojimui.

Viešumo nenori

15min pavyko susisiekti ir su translyte Jekaterina (taip ji nurodė ją pristatyti). Ji pasiūlė pabandyti pasijusti jos kailyje: „Žmogui su interseksualumo (tai reiškia, kad žmogus su abiejų lyčių požymiais – 15min past.) variacija, gavusiam „transseksualizmo“ diagnozę“, teko praeiti teismą, o dabar reikia žemintis valstybinėje įstaigoje, nes, kaip suprantu, jie nori kuo daugiau įtraukti į šį reikalą: juristą, dar kažkokius darbuotojus“, – piktinosi Jekaterina. Jai esą visiškai nereikia viešumo.

Jekaterina mano, kad geriau jau būtų išmetusi diplomą, nes jis automatiškai tampa savotišku jos tiesos atskleidėju (tuo atveju, jei ant diplomo dublikato būtų nurodytas teismo nutarties numeris, pagal kurį pakeista lytis – 15min past.). „Pavyzdžiui, translytė-moteris gali paviešinti, kad ji yra iš prigimties biologinis vyras, kuris praėjo hormonų terapiją ir pasidarė operaciją. Tai – open-up'as. Bet tai yra jos asmeninis reikalas – viešinti ar ne. O mano dar sudėtingesnis atvejis. Dėl interseksualumo aš negaliu priskirti savęs translyčiams, bet juridiškai – tai vienintelis būdas pasikeisti dokumentus. Dabar išeina taip, kad dėl universiteto aš greičiausiai būsiu atskleista/paviešinta kaip translytė ir pan.“, – nerimauja Jekaterina.

Jos teigimu, universiteto atstovai žadėjo per 20 darbo dienų aptarti jos atvejį ir tuomet jai pranešti, ką nusprendė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas