Lietuvos moksleiviai rinks savo merus

Vasario 25-26 dienomis visos šalies moksleiviai atiduos savo balsą už pasirinktą kandidatą mokomuosiuose mero rinkimuose, kurie yra praeitą savaitę prasidėjusio KTU Viešosios politikos ir administravimo instituto socioedukacinio projekto „Mokiniai renka merą“ dalis.
Paaugliai
Paaugliai / 123RF nuotr.

Kovo 1 d. pirmą kartą šalies istorijoje Lietuvos gyventojai turės galimybę tiesiogiai rinkti savo miesto arba rajono merą. Jau tampa tradicija, kai savo valią rinkimuose pareiškia ir Lietuvos moksleiviai. Jie dalyvaus tęstiniame Kauno technologijos universiteto Viešosios politikos ir administravimo instituto (KTU VPAI) organizuojamame projekte „Mokiniai renka merą“.

Praėjusiais metais analogiškame projekte „Mokiniai renka Europos Parlamentą“ dalyvavo daugiau nei 120 šalies mokyklų ir virš 3 tūkst. mokinių. Jie pirmą kartą surengtuose mokomuosiuose rinkimuose rinko Europos Parlamento narius.

Vasario 25-26 dienomis, imituodami tikruosius tiesioginius merų rinkimus, Lietuvos vyresniųjų klasių moksleiviai internetu galės balsuos už pasirinktą kandidatą į savo miesto arba rajono mero postą

Vasario 25-26 dienomis, imituodami tikruosius tiesioginius merų rinkimus, Lietuvos vyresniųjų klasių moksleiviai internetu galės balsuos už pasirinktą kandidatą į savo miesto arba rajono mero postą. Kaip ir praėjusiais metais, mokinių balsai bus skaičiuojami ir skelbiami viešai.

Padės nepasimesti informacijos gausoje

Vasario 2 d. KTU „Santakos“ slėnyje įvyko pirmasis projekto „Mokiniai renka merą“ renginys – nacionalinė pamoka „Kas yra vietos savivalda ir kam reikia mero?“. Pamokoje dalyvavę Kauno bei kitų miestų ir rajonų mokyklų mokiniai pamokos tiesioginę transliaciją stebėjo internetu. Transliacijos įrašą rasite ČIA.

Pamoką vedė KTU VPAI dėstytojai ir studentai, o renginį moderavo KTU profesorius Algis Krupavičius kartu su KTU gimnazijos abiturientu Roku Morkūnu. Pamokos metu moksleiviai sužinojo, kas yra savivalda, ką gali ir koks turi būti meras.

projekto „Mokiniai renka merą“  siekis – padėti būsimiems rinkėjams mokytis nepasimesti informacijos gausybėje ir ugdyti jaunų žmonių gebėjimą argumentuotai priimti balsavimo sprendimus

Anot A. Krupavičiaus, tikrieji mero rinkimai yra ypatingi keliais aspektais. „Pirmiausia, piliečiai galės pirmą kartą tiesiogiai rinkti aukščiausią savivaldos pareigūną – merą, be to, šiuose rinkimuose kaip niekad daug kandidatų, juose dalyvauja 24 politinės partijos, 58  visuomeniniai komitetai ir beveik 500  kandidatų į Lietuvos miestų ir rajonų merus”, – sakė profesorius.

Būtent toks ir yra vienas mokomojo projekto „Mokiniai renka merą“  siekių – padėti būsimiems rinkėjams mokytis nepasimesti informacijos gausybėje ir ugdyti jaunų žmonių gebėjimą argumentuotai priimti balsavimo sprendimus.

Surems ietis su tikrais politikais

Šią savaitę jau prasidėjo dar viena projekto dalis – moksleiviai į debatus pakvietė tikrus politikus - vasario 9 d. Birštone vyko kandidatų į šios savivaldybės merus debatai. Mokiniai aktyviai dalyvavo diskusijose, pateikė klausimus kandidatams apie jaunimo grąžinimo į Birštoną galimybes, darbo vietų jauniems specialistams kūrimą.

Kiti debatai vyks vasario 18 d. – juose susitiks kandidatai į Kauno miesto merus, o vasario 20 d. vyksiančiuose debatuose diskutuos kandidatai į Kauno rajono merus. Šie abeji debatai bus tiesiogiai transliuojami internetu portale www.15min.lt

Kiti debatai vyks vasario 18 d. – juose susitiks kandidatai į Kauno miesto merus, o vasario 20 d. vyksiančiuose debatuose diskutuos kandidatai į Kauno rajono merus. Šie abeji debatai bus tiesiogiai transliuojami internetu portale www.15min.lt.

Politikų debatai taip pat vyks ir kituose miestuose – vasario 19 d. – Jonavoje, o vasario 24 d. – Tauragėje.

Projekto „Mokiniai renka merą“ sumanytojai tikisi, kad mokinių dalyvavimas šiame projekte, savotiškoje demokratijos laboratorijoje, suprantama ir patrauklia jiems forma atskleis rinkimų esmę ir padės geriau suprasti rinkimų procesą.

Tokiu būdu, parodant rinkėjo ir rinkimų svarbą, bus laipsniškai formuojamas jaunų žmonių įprotis dalyvauti rinkimuose, o kartu ir ugdomas jų pilietiškumas ir skatinamas įsitraukimas į politinį šalies gyvenimą.

Tai geras instrumentas atvesti pirmąkart balsuosiančius piliečius prie balsadėžių, ugdant jaunų žmonių interesą ir įsitraukimą į bendruomenės ir savivaldos sprendimų priėmimą.

Daugiau informacijos apie projektą galite rasti projekto portale ir „Facebook“ paskyroje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis