Mintimis ir sentimentais apie projekto "užkulisius" su 15min.lt skaitytojais dalijasi šių metų MIDI Roko operos kūrybinė komanda: projekto vadovas Tadas Paplauskas, projekto režisierė Milda Savickaitė, projekto ritmo grupės vadovas Evaldas Bielinis, projekto koordinatorė Kristina Peilakauskaitė ir ilgametė projekto libretų autorė Kristina Vrubliauskaitė.
- Kaip MIDI Roko opera atliepia studentišką gyvenimą?
- Kristina: Roko opera ir yra studentų gyvenimas. Čia viską kuria studentai, kurie yra persmelkti studentiškos kasdienybės.
- Milda: Daug kalbame apie studentiškus dalykus, kuriuos kiekvienas esame „pragyvenę“: paskutiniąją „nuostabiąją“ naktį (kuri visiems puikiai pažįstama), nusirašinėjimą, meilę (kas yra visų laikų didžiausias dalykas)... Kas dar?
- Tadas: Sąžinės klausimas.
- Milda: Taip, sąžinės klausimas, dar šeima, Erasmus studijos... Žodžiu, visos temos!
- Evaldas: Šiais metais visų muzikantų išsakyti žodžiai: „Pagaliau radau sau vietą groti“. Dalis buvo atvažiavę iš kitų miestų studijuoti į Vilnių, pamatė, išgirdo apie šį projektą, užsikabino ir šiandien tuo džiaugiasi. Tai turiningai užpildo laisvalaikį.
- Tadas: Ir sujungia teisingus žmones į vieną vietą! Tokius, kurie kitomis aplinkybėmis, galbūt, nesusitiktų.
- Evaldas: Be to, čia gali vystyti savo hobį. Ypač jeigu šoki, muzikuoji, bet neturi savo kolektyvo.
- Tadas: Manau svarbiausia, kad Roko opera nepalieka po savęs „vakuumo“ (ateini – padarai – išeini). Mažų mažiausiai po šio projekto tu „išsineši“ pažintis. Galų gale, gali „išsinešti“ ir kažkokius darbo santykius. Aušra Šeduikytė, išgarsėjusi su savo rūbų linija „Atsikeli ir varai“, taip pat dirbo su šiuo projektu: kūrė bei siuvo rūbus atlikėjams. Markas Palubenka - šiandien žinomas atlikėjas – taip pat savo studijų metais dalyvavo šiame projekte.
- Evaldas: Kelios muzikinės grupės susikūrė po Roko operos.
- Kiek iš viso prie šio projekto šįmet dirba žmonių? Ar šis renginys, Jūsų nuomone, yra išskirtinis Vilniaus, Lietuvos mastu?
Manau svarbiausia, kad Roko opera nepalieka po savęs „vakuumo“ (ateini – padarai – išeini). Mažų mažiausiai po šio projekto tu „išsineši“ pažintis. Galų gale, gali „išsinešti“ ir kažkokius darbo santykius.
- Tadas: Komanda šiais metais yra šiek tiek didesnė nei įprastai - ant scenos bus galima išvysti daugiau artistų. Viso projekte - beveik 100 žmonių. Aišku, norėtųsi sakyti, kad MIDI Roko opera - unikalus ir geriausias renginys, bet gal nebūtų korektiška (juokiasi). Nors, mano manymu, jeigu ir norėtume lygintis su kažkuo toje pačioje „kategorijoje“, nelabai būtų su kuo.
- Evaldas: Kitų universitetų renginiai būna daugiau organizacinio pobūdžio (festivaliai ir pan.), o šitas - išskirtinai kūrybinis. Kiekvienais metais „ištrini“ viską, kas buvo prieš tai, sukuri kažką naujo ir vėl „išlendi“.
- Tadas: Pagrindinė renginio idėja leidžia renginiui „neužsistovėti“: žmonės, komandos natūraliai kinta, ir projektas kiekvienais metais kuriamas iš naujo - su nauja karta žmonių.
- Kotryna: Ir apskritai, kaip žanras, Roko opera yra išskirtinė: labai mažai tokio tipo operų Lietuvoje šiaip yra pastatoma. Ir tai, kad tai padaro studentai, kurie savo noru, savo pastangomis viską pradeda ir užbaigia – padaro šią roko operą unikalia
- Deividas: Pats šio renginio principas: mes paimame studentiško gyvenimo aktualiją ir bandome ją iškelti į viešumą (parodyti, kaip turėtų būti, kaip nederėtų elgtis) – yra kitoks. Manau vien jau dėl šio socialumo aspekto projektas yra išskirtinis. Man (asmeniškai) žaviausias dalykas yra tas, kad patys projekto dalyviai projekto metu pradeda kitaip žiūrėti į savo pačių studijas.
- Kiek galite, išduokite, apie ką yra šių metų Roko opera? Kokia studentams svarbi problema joje gvildenama?
- Evaldas: Tema - malūnas!
- Tadas: (Studentinė) sąžiningumo problema
- Evaldas: Aš tai sakyčiau – ketvirtas kursas. Pirmą kartą taip pasikeičia Roko operos tema: nekalbame, kaip sunku pradėti studijas, bet kaip sunku jas pabaigti.
- Tadas: Ankstesnėse Roko operose buvo daugiau orientuojamasi į pirmakursius, o šiais metais nusprendėme, kad ir kiti kursai verti dėmesio (juokiasi). Ketvirtas kursas – pakankamai kritinis laikas kiekvieno studento gyvenime.
- Deividas: Sąžiningumo linija gimė kūrybinio proceso metu. Iš pradžių svarstėme, jog reikėtų kalbėti apie tai, kas kiekvieno studento laukia pabaigus universitetą. Dar ir apie tai, kad dalis jaunimo renkasi studijas tik tam, kad gautų tą “popieriuką”. Iš to viskas ir išsivystė…
- Tadas: Bendra mintis (paėmus plačiai) - studijų vertė: ar tai tik „popierius“, ar– “kažkas daugiau”.
- Kristina: Studijos suteikia tau galimybę kažko išmokti, susipažinti su kompetetingais žmonėmis, pasiekti svarbius šaltinius ir juos analizuoti. Neverta stoti į universitetą tik dėl popieriaus, tik dėl diplomo.
- Kiek šiais metais projekte dalyvauja VU Matematikos informatikos fakulteto studentų/absolventų ir kiek yra “ateivių” iš kitų fakultetų, universitetų?
- Evaldas: Ritmo grupėje pirmą kartą (per mano vadovavimo metus) yra rekordinis “mifiečių” skaičius.
- Tadas: Labai priklauso nuo srities. Faktas, kad šiame projekte turėtų vyrauti “mifiečių” dauguma, bet mes visuomet mielai priimame studentus iš kitų fakultetų ar universitetų, kurie yra talentingi, gali puikiai įsilieti į komandą ir atlikti savo vaidmenį. Pirminė idėja – sujungti studentus. Kuriame fakultete “gyvena” projektas? Kūrybine prasme, nėra esminis klausimas.
- Ką Jūs galėtumėte patarti/palinkėti tiems, kurie šiais metais ketina stoti į aukštąsias mokyklas?
- Tadas: Mano vienintelė rekomendacija (kadangi aš pats Roko operos veikloje dalyvauju nuo pat pirmo kurso) – neapsiriboti paskaitomis. Universitete yra daug daugiau veiklos negu telpa į akademinį studijų tvarkaraštį. Tikėtina, kad „postudijinės“ veiklos metu surasite lygiai tiek pat vertės, kiek galėtumet gauti akademinio (planinio) studijavimo metu.
- Evaldas: Studijos nėra tai, ką tau pateikia, o tai, ką sugebi pasiimi pats. Gali ne tik „tiesiog pabaigti“ bakalauro studijas, bet ir dalyvauti projektuose, mainų programos dėka išvykti studijuoti į kitas šalis.
Universitete yra daug daugiau veiklos negu telpa į akademinį studijų tvarkaraštį.
- Deividas: Aš turbūt palinkėčiau visiems laimingo kelio, o tas laimingas kelias - kad jūsų studijos būtų studijos iš didžiosios S raidės, t.y. taptų jums maloniu hobiu.
- Kristina: Neskubėkit. Apsispręskite, kas tikrai jums įdomu, ir stenkites nebūti paveikiami kitų nuomonės. Kiekvienas iš mūsų turi savyje talentą, bet dažnai nutinka taip, kad jis būna užgniaužiamas dėl stereotipų vyraujančių visuomenėje. Tik būdamas savimi gali pasiekti tikrų aukštumų, tad norėčiau palinkėti kiekvienam studentui rinktis savo kelią.
Daugiau apie patį projektą (dalyvius, praėjusias/artėjančias atrankas) ir š.m. gegužės 17 dieną vyksiančią MIDI Roko opera "Naktis, kai sustojo malūnas" skaitykite studentų bloge.