Ekspertai sutaria – vaikams būtina būti lauke

Šiandien vaikai apie gamtą dažniau mokosi į ją žvelgdami iš šono, neretai – žiūrėdami į kompiuterio ar televizoriaus ekraną, tačiau tokiu būdu negauna naudos, kurią suteikia laikas gryname ore. Pasak Aplinkos ministerijos neformalaus ugdymo programos „Gamtukai“ mokytojo Leono Miliaus, laikais gamtoje naudingas ne tik vaikams, bet ir pačiai gamtai. Atlikti tyrimai atskleidžia, kad patirtys lauke mažuosius skatina labiau puoselėti aplinką.
Vaikai
Vaikai / Partnerio nuotr.
Temos: 1 „Gamtukai“

Vaikai domisi aplinkosauga

Nors šiuolaikiniai vaikai labiau siejami su technologijomis, nei su gamta, Leonas Milius teigia, kad jų žinios kartais gali nustebinti – mokytojas veda neformalias gamtos pažinimo pamokas pradinių klasių moksleiviams visoje Lietuvoje ir gali įvertinti jų žinias bei požiūrį į gamtą.

„Šiuolaikiniai vaikai man pasirodė netgi labiau atsakingi gamtos atžvilgiu, nei mano bendraamžiai vaikystėje. Čia gal prisidėjo ir atsakingų tėvelių darbas gamtosauginiais klausimais namuose. Vaikams užsukti čiaupą valant dantis, rūšiuoti atliekas, miške surinkti šiukšles, net ir ne savo, atrodo būtinas, kasdienis dalykas“, – sako mokytojas.

Leonas Milius pabrėžia, kad, svarbu ne tik tai, ką vaikai žino apie gamtą, bet ir tai, kaip jie tas žinias įgyja.

„Vaikai pakankamai mažai laiko leidžia gamtoje ir dėl to, kad tėvai smarkiai struktūrizuoja jų dienotvarkę. Dažnai norima, kad laisvos minutės būtų praleistos naudingai – įvairūs užsiėmimai po pamokų, sportas, menai lydi vaikus nuo pat mažų dienų. Papildoma veikla vaikams tikrai nėra blogai, bet reikia jiems ir patiems leisti pasirinkti, ką jie nori veikti. Net ir braidymas po purvynus gali atnešti didelę naudą“, – sako L. Milius.

Laikas gamtoje svarbus ne tik vaikams

Pasak ekspertų, laisvas laikas gamtoje, kurio neriboja jokios taisyklės, lavina vaikų problemų sprendimo įgūdžius, padeda ilgiau išlaikyti dėmesį ir moko savidisciplinos. Taip pat lavinami ir vaikų socialiniai įgūdžiai, savimonė; sumažėja polinkis į agresyvumą ir padidėja laimės lygis. Mokslininkai teigia, kad ankstyvieji vaikystės metai yra itin svarbūs, norint vaiką supažindinti su aplinkosauga. 2017 metais Kanados Britų Kolumbijos universiteto mokslinininkų atliktas tyrimas atskleidžia, kad suaugusieji, kurie vaikystėje leido daugiau laiko gamtoje, labiau domisi ekologiniais ir aplinkosauginiais klausimais bei stengiasi tausoti gamtą.

„Labiau domėtis gamta vaikai pradeda kai sužino įdomių faktų apie ją ir jos reiškinius. Svarbu pažadinti smalsumą, o po to vaikams norisi nerti giliau. Daug kas mąsto, kad šiuolaikiniai vaikai nori vien tik kompiuterinius žaidimus žaisti. Gal vaikai ir sėdi prie kompiuterių prilipę, jei tėvai jiems jų priperka, bet aš manau, jog daugelis vaikų mieliau praleidžia laiką lauke, tereikia leisti jiems nevaržomai tai daryti ir nebijoti dėl supurvintų rūbų“, – kalba ugdymo projekto „Gamtukai“ mokytojas Leonas Milius.

Vaikus sudominti gamta galima įvairiausiais būdais. Smalsumą pažadina literatūra apie gamtą, ypač, jei ši yra skaitoma po atviru dangumi. Taip pat tėvai gali savo atžalas sudominti aplinkosauga įgydami jiems tokius daiktus kaip lupa ar žiūronai – „tyrinėtojo“ įranga nemenkai paskatina vaikus domėtis juos supančia aplinka. Jeigu mažuosius sunku sudominti negyvąja gamta, visada galima išsiruošti stebėti gyvūnų, net ir pačių mažiausių, tokių, kaip vabzdžiai. Laiko leidimas gamtoje ne tik bus naudingas vaikų sveikatai, bet ir lavins jų kūrybiškumą, mokys vertinti supančią aplinką ir atsakingai su ja elgtis.


Aplinkos ministerijos neformalaus gamtos pažinimo pamokų projekto „Gamtukai“ tikslas – šiuolaikinėmis, moderniomis, kuo patrauklesnėmis priemonėmis skatinti jaunąją kartą pažinti gamtą, ją saugoti ir puoselėti. Mobili gamtos pažinimo studija „Gamtukai“ per 2018 – 2019 metus jau aplankė beveik 150 mokyklų, kur praktinėse gamtos pažinimo pamokose sudalyvavo per 50 000 pradinių klasių moksleivių.

Projekto metu sukurtą spalvingą ir įdomią mokomąją medžiagą galite išbandyti ir jūs – apsilankykite svetainėje www.gamtukai.lt ir spręskite „Gamtukų“ testus, žiūrėkite mokslinius eksperimentus ir vartykite knygeles apie negyvąją ir gyvąją gamtą

Projektas vykdomas Aplinkos ministerijos iniciatyva ir finansuojamas ES paramos lėšomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis