Šio klausimo svarstymas prasidėjo dar 2018 m., Lietuvos studentų sąjungai (LSS) pasiūlius socialinę stipendiją atskirti nuo akademinių rezultatų tam, kad ji atitiktų tikrąją – finansinės paramos – paskirtį. Šiandienos Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimas ne tik įgyvendins šią nuostatą, tačiau kartu leis studentams, patiriantiems socialinių sunkumų, mažiau nerimauti dėl galimybės studijuoti aukštosiose mokyklose ir siekti geresnių akademinių rezultatų, nes stipendijos kils nuo 3,25 iki 6,5 BSI (nuo 126,75 iki 253,5 eurų).
LSS prezidentas Eigirdas Sarkanas džiaugiasi, kad nors procesas užtruko ilgiau nei tikėtasi, pagaliau yra rezultatas.
„Nepaisant to, jog studentų socialinių stipendijų klausimas buvo svarstomas ne vienerius metus, nuoširdžiai norisi pasidžiaugti, kad Lietuvos studentų sąjungos pastangos bei nuoseklus darbas atnešė puikų rezultatą. Džiaugiuosi, kad Seimo nariai įsiklausė į studentų lūkesčius ir nuo šiol labiausiai pažeidžiami studentai ne tik galės gauti dvigubai didesnes socialines stipendijas, tačiau ir nesijaudinti, jeigu studijų metu nepasiseks vienas ar kitas studijų dalykas, nes socialinės stipendijos skyrimas nuo šiol bus atsietas nuo akademinių rezultatų. Taigi, studentai nuo šiol galės jaustis gerokai ramiau ir, svarbiausia, skirti savo energiją bei laiką studijoms“, – dėsto E.Sarkanas.
Nuo liepos 1 d., pagal Mokslo ir studijų įstatymo 821 straipsnį, socialinė stipendija skiriama, kai prašymų skirti socialinę stipendiją priėmimo metu studentas atitinka bent vieną iš kriterijų:
- jis yra vienas iš bendrai gyvenančių asmenų arba vienas gyvenantis asmuo, turintys teisę gauti arba gaunantys socialinę pašalpą pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą;
- turi teisės aktų nustatyta tvarka nustatytą 45 procentų ar mažesnį darbingumo lygį arba sunkų ar vidutinį neįgalumo lygį;
- yra ne vyresnis kaip 25 metų ir jam iki pilnametystės įstatymų nustatyta tvarka buvo nustatyta globa (rūpyba) arba jo abu tėvai (turėtas vienintelis iš tėvų) yra mirę.