Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
11:03

Nuo Naujųjų – pokytis mokyklose: tėvai nebegalės skirti 1,2 proc. GPM, kas kompensuos praradimą?

Dar 2022 m. birželį Seimas priėmė Labdaros ir paramos įstatymo pataisas, kurios numato, kad nuo 2025 metų gyventojai nebegalės biudžetinėms įstaigoms, pavyzdžiui, mokykloms, darželiams ir kt., skirti iki 1,2 proc. jų sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Pataisų įsigaliojimo data priartėjo, mokyklos neslepia apgailestavimo dėl praradimų, o Švietimo ministerija siūlo joms steigti fondus ir vis tiek tą paramą gauti. Tačiau įkurti fondą nėra paprasta – laukia nemažai iššūkių.
Mokesčiai mokykloms
Parama mokykloms iš Gyventojų pajamų mokesčio / 15min montažas

Šiose pataisose buvo numatyta, kad iš paramos gavėjų sąrašo išbraukiamos visos biudžetinės įstaigos.

Noras paremti nevyriausybininkus

Kaip priimant įstatymo pataisas kalbėjo tuometis Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas, paramą leidus skirti tik nevyriausybinėms organizacijoms biudžetinės įstaigos nenukentėtų, nes dalis jų, pavyzdžiui, mokyklos, darželiai, paskatintų tėvų bendruomenes steigti labdaros fondus ir juose kaupti paramą, jų lėšas skirstytų bendruomenės, o ne įstaigų vadovai.

Įstatymo pataisų iniciatorius Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas tuomet akcentavo, kad šis paramos būdas turi būti skirtas nuo valstybės ir savivaldybių nepriklausomų nevyriausybinių organizacijų plėtrai, pilietinei visuomenei stiprinti.

„Nesiūlome atimti gavėjų statuso iš biudžetinių įstaigų – jas ir toliau bus galima remti kitais būdais. Be to, svarbu atkreipti dėmesį, kad 2022 m. valstybės biudžete finansavimas kultūrai, švietimui, krašto apsaugai augo rekordiškai. Tuo metu NVO sektorius finansavimo iš mokesčių mokėtojų pinigų išvis negauna“, – pabrėžė A.Bagdonas.

Bet jau tuomet Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas Dainius Žvirdauskas LRT.lt teigė manantis, kad tokiomis įstatymo pataisomis mokyklos yra diskriminuojamos: „Nebuvo išdiskutuota, iš kur mokyklos, netekusios šių lėšų, gaus alternatyvių finansinių šaltinių. Pavyzdžiui, mokyklų vadovai iš šių lėšų gali samdytis teisininkus, jeigu reikia atstovauti mokyklai, gali gerinti mokyklos gerovę, steigti prizus, organizuoti keliones, kelti kvalifikaciją.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos