„Vaikai, ar žinote, kiek kiaušinių per dieną sudeda višta?“, – paklausė ekskursiją vedusi neformaliojo švietimo mokytoja Sondra Jonceva.
„6...10...15“, – pasigirdo spėjimai.
Kiek vėliau mokytoja paaiškino, kad bendraudama su vaikais pastebi, jog ūkio gyvūnai tampa vis didesne egzotika – tarantulą ar ryškiaspalvę papūgą matė kone kiekvienas, tačiau toli gražu ne visi žino, kad višta per dieną sudeda vieną kiaušinį, o karvė valgo žolę.
Tarantulą ar ryškiaspalvę papūgą matė kone kiekvienas, tačiau toli gražu ne visi žino, kad višta per dieną sudeda vieną kiaušinį, o karvė valgo žolę.
Turiu pripažinti, kad šį tą naujo išgirdau ir aš: ar žinote, kaip lapės medžioja ežius, kodėl gyvatės kaišioja liežuvį ir ko žmonės galėtų pasimokyti iš žiurkių? Į šiuos ir daugybę kitų klausimų atsakymus pateikė ekskursiją vedusi mokytoja S.Jonceva.
LMNŠC gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus organizuojamoje ekskursijoje dalyvavę Vilniaus Gabijos gimnazijos moksleiviai susižavėję stebėjo po teritoriją drąsiai vaikštinėjantį naminių žąsų būrelį, pamažu krypuojančią senutę antį, šviežiais žolės stiebeliais pavaišino avis, susipažino su asilu Valentinu ir jo kambarioku – poniu.
Kaip ir vaikai, apsidžiaugiau išvydusi visu gražumu išskleistą povo uodegą ir stebėjausi, kokiu įtariu žvilgsniu būrelį smalsuolių stebi jūrinis erelis. Nieko keisto, kad žmonėmis, garbaus amžiaus paukštis, nepasitiki – tai jie kalti, kad dienas tenka leisti nelaisvėje. Kaip paaiškino mokytoja, gaudydamas žuvį lenktasnapis įsivėlė į žvejų tinklus, dėl ko smarkiai susižalojo koją.
Vis dėlto, ši ekskursija – ne vien smagus pasivaikščiojimas, bet ir būdas mokytis bei sužinoti, koks margas yra pasaulis.
„Vaikai gyvūnus pamato ne knygose, o gyvai ir galbūt pakeičia išankstines nuostatas, kad, pavyzdžiui, vienas gyvūnas ar augalas yra bjaurus. Pamatę jie supranta, kad yra visai kitaip ir keičia savo supratimą. Kitas dalykas – vaikai labai mažai vežiojami, o mokykla suteikia tokį šansą. Kai kuriems, visai nepriklausomai nuo to, kokia yra šeima, tai vienintelė proga“, – po ekskursijos kalbėjo Vilniaus Gabijos gimnazijos mokytoja Jurgita Bendoravičienė.
„Vykdome daug edukacijų, turime ir dirbtuves, pavyzdžiui, pakalbame apie vabzdžius ir vaikai jiems gamina viešbučius. Jeigu kalbame apie varliagyvius – parodome, kad rupūžė nėra šlykšti, o priešingai, paaiškiname, kuo ji naudinga. O tema „Margas pasaulis“ apima daug ką – supažindiname su žuvimis, varliagyviais, ropliais, paukščiais ir žinduoliais. Kai kuriuos gyvūnus leidžiame paliesti, kad vaikai geriau suprastų, nes viena yra tai, ką išgirsta pamokose arba mato knygose, o visai kas kita pamatyti gyvai ir paliesti“, – užsiėmimų naudą paaiškino neformaliojo švietimo mokytoja S.Jonceva.
Mokyklos dar gali suskubti
Mokyklos dar gali suskubti užsiregistruoti į nemokamus Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro edukacinius užsiėmimus.
Užsiėmimų sąrašą ir registraciją galima rasti https://www.smm.lt/web/lt/mokslininkai-mokykloms/uzsiemimu-sarasas-ir-registracija
* Naujų ugdymo metodų taikymą mokyklose, mokymąsi kitose erdvėse skatina ir ES fondų finansuojamos priemonės - „Kokybės krepšelis“, „Ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo mokyklų veiklos tobulinimas“ ir kt.