Praėjus 30-mečiui po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ir besikeičiant kartoms neretai nė nepajuntame, kaip nugramzdiname mintis apie laisvės kainą, nenutrūkstamą bei kupiną iššūkių jos ilgametę istoriją, iškeldami savo teises aukščiau už pareigas.
Tačiau nutolęs laikas sugrįžta kaip bumerangas, kai įvairiomis formomis mus pasiekia kaimyninių valstybių, pavyzdžiui, šiomis dienomis Baltarusijos, žmonių laisvės kovos už pilietines teises, skatindamos mus išlikti budrius, kritiškus ir vieningus savo šalies atžvilgiu.
Kitu atveju mūsų istorinę savimonę ir laisvės kovų reikšmės supratimą palaiko įvairios valstybės mastu inicijuojamos ir minimos sukaktys. 2021 m. neabejotinai sutiksime skirdami daugiau dėmesio 1991 m. sausio 13-osios įvykiams, gynėjams atminti.
Moksleiviai, skatinami mokytojų, padedami istorikų profesionalų, geba naujai ir aktualiai pažvelgti į mūsų laisvės kovų patirtį.
Šie pavyzdžiai ne visada prisideda prie aktyvaus piliečių sąmoningumo, mokėjimo vertinti ir atsakingai žvelgti į laisvę, tačiau ir šis konkursas ne kartą įrodė, kad moksleiviai, skatinami mokytojų, padedami istorikų profesionalų, geba naujai ir aktualiai pažvelgti į mūsų laisvės kovų patirtį ir ją savaip interpretuoti.
Skelbiamas naujas konkursas
Tad ir šiais metais organizatoriai sieks užtikrinti, kad 9–12 kl. moksleiviai vėl burtųsi į dalyvių komandas, patirtų azartą tyrinėdami savo kraštą, atrasdami naujų ir netikėtų vietų, asmenybių, įvykių ar daiktų istorijų laisvės kovų tematika nuo pat Tado Kosciuškos sukilimo (1794) iki Sausio 13-osios įvykių (1991), suktų galvas, kaip tai originaliai perteikti video formatu (iki 5 min), ir neabejotinai patirtų jaudulį, konkurencijos skonį, sekdami visuomenės balsavimo rezultatus.
Pagrindinis prizas - savaitės trukmės stovykla
Kad konkurso dalyviams nepristigtų entuziazmo, naujai prisijungusių partnerių – Lietuvos laisvės kovos įamžintojų sąjūdžio dėka pristatome pagrindinį prizą – savaitės trukmės vasaros stovyklą „Laisvės kovų atmintis“. Kitaip nei iki šiol, komandų mokytojams bus suteikta galimybė dalyvauti specialiai konkurso metu organizuojamame seminare, kuriame skirsime dėmesį laisvės kovų temoms ir įvairioms galimoms jų interpretacijos formoms. Dalyvavę nuotoliniame seminare mokytojai gaus kompetencijų tobulinimo pažymėjimus.
Jeigu šią akimirką nekyla abejonių ir jau turite idėjų, kurias norėtumėte įgyvendinti konkurso metu, esate kviečiami iki gruodžio 1 d. registruoti 9–12 kl. mokinių kartu su mokytoju komandas iki 6 asmenų, užpildydami registracijos formą.
Jei nesate užtikrinti, peržiūrėkite šių metų konkursui pristatyti skirtą video filmuką, apsilankykite ir patyrinėkite specialias FB ar Instagram paskyras, konkurso puslapį, kuriose skelbiama aktualiausia informacija, arba drąsiai rašykite el. paštu pazinklaisve@gmail.com.
Konkursą organizuoja jungtinė Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto, Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie Krašto apsaugos ministerijos ir Kultūros ministerijos komanda.
Jai talkina pagrindiniai konkurso partneriai: Lietuvos laisvės kovos įamžintojų sąjūdis ir naujienų portalas „15 min“.