„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Praktika IT įmonėje – šuolis per kelias pakopas aukštyn

Motyvuoti, argumentuoti, žinantys, ko nori – tokie jaunieji praktikantai žibančiomis akimis ir kupini žinių troškulio trims mėnesiams prisijungė prie „Centric IT Solutions Lithuania“ komandos. Mokymuisi, susipažinimui ir įvairių pozicijų išbandymui skirtą laikotarpį kiekvieną praktikantą ugdo ir globoja jo praktikos vadovas – savo srities profesionalas. „Jaunosios kartos ugdymas ir dalijimasis žiniomis – tai neatsiejama kiekvienos socialiai atsakingos kompanijos veiklos dalis – tik taip galime padėti jauniesiems būsimiems kolegoms sėkmingai integruotis į darbo rinką,“ – tvirtina „Centric IT Solutions Lithuania“ talentų pritraukimo specialistė Agnė Jankauskė.
Centric IT Solutions
Centric IT Solutions / Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr.

„Galima sakyti, kad visi, dirbantys šioje rinkoje, esame tarsi susisiekiantys indai: tai, kuo prisidedame augindami ateities talentus, tampa indėliu į mūsų visų – IT srityje dirbančių kompanijų – ateitį. Ir visai nesvarbu, kad pas mus praktiką atlikęs ir žinių bei supratimo apie būsimą darbą įgijęs jaunuolis vėliau pasirinks dirbti kitur – juos pakeis kiti jauni žmonės, prie kurių augimo bus prisidėjusios kitos kompanijos,“ – sako nuolat su praktikas atliekančiais studentais susidurianti ir jų atrankas vykdanti Agnė Jankauskė.

Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr./Agnė Jankauskė
Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr./Agnė Jankauskė

Pasak jos, priimdama praktikantus – neretai visai nedaug patirties teturinčius, net ir pirmųjų universiteto kursų studentus – kiekviena kompanija į jų mokymą investuoja nemažai resursų. Nors praktikantai turi skirtas darbo valandas, tačiau pats veiklos pobūdis nuo darbo skiriasi tuo, kad didžioji laiko dalis skiriama mokymuisi: išmokti konkretiems profesiniams dalykams ir pamažu pradėti juos taikyti.

„Kitaip sakant, pati praktikos esmė yra padėti jaunam žmogui iš arti pamatyti procesus, pasibandyti, pasimatuoti, susidėlioti turimas žinias ir atrasti tai, kas tinka ir patinka. Čia žmogus ateina išmokti būti specialistu, o jau būdamas specialistu, galės džiuginti ne tik mūsų kompaniją, bet ir visas kitas, kuriose dirbs,“ – sako Agnė.

Įmonės skiriami resursai – vertybių atspindys

Kiekvienas praktikantas turi asmeninį savo praktikos vadovą – įmonės darbuotoją profesionalą, kuris lydi jaunuolį kiekviename žingsnyje: teikia užduotis, įvertina, ką jo ugdomasis praktikantas moka ir ko ne, kuriose vietose jam galima padėti pasitempti. Pasak Agnės, patys „Centric“ darbuotojai mielai nori dirbti su praktikantais ir paprastai, paklausus, kas norėtų šalia pagrindinių darbų tris mėnesius skirti jauno žmogaus ugdymui, iškyla rankų miškas.

„Kita vertus, juk tai yra viena tų vertybių, kuri mums, dirbantiems „Centric“, yra labai svarbi: polinkis mokytis ir noras dalintis savo žiniomis,“ – sako Agnė.

Antras, ne mažiau svarbus praktikantų mokymo motyvas – kad tai yra neatsiejama įmonės socialinės atsakomybės dalis: jaunosios kartos ugdymas tiek praktikomis, tiek skaitant paskaitas ar mentoriaujant aukštosiose mokyklose ir taip prisidedant prie būsimųjų specialistų gilesnio išmanymo ir išsilavinimo.

Po šį rudenį vykusių Kauno technologijos universiteto (KTU) Karjeros dienų iš viso į praktikos pokalbius „Centric IT Solutions Lithuania“ pakvietė 12 studentų, iš kurių įmonės specialistai atsirinko 5 praktikantus, kurie tris mėnesius mokosi specifinių įgūdžių – ir, beje, gauna už tai atlyginimą: apmokama praktika – taip pat įmonės vidinės politikos nuostata.

„Po neseniai vykusių praktikantų atrankų liko labai šviesūs įspūdžiai: bendravome su nuovokiais, puikiai žinančiais, kaip pasirengti ir dalyvauti darbo pokalbyje jaunais žmonėmis – asmenybėmis, kurios geba bendrauti laisvai ir kartu labai argumentuotai,“ – pasakoja Agnė.

Atvedė ne smalsumas – bet labai konkretūs tikslai

Pakalbinti du iš atrinktųjų – antrakursiai KTU programų sistemų studentai Kristijonas Karalaitis ir Matas Vaitkevičius, sako, kad į „Centric“ atėjo turėdami labai konkrečių tikslų – ne iš smalsumo ir ne iš neturėjimo ką veikti. Atvirkščiai, veikti ir taip yra ką, o dabar užsisuko tikra darbų ir mokslų karuselė!

„Atėjau čia, nes norėjau dirbti pagal savo specialybę, o ne studentiškas alternatyvas, padedančias užsidirbti kelis eurus, bet nepadedančias kaupti profesinių žinių ir atrasti savo karjeros kelią. Noriu susirinkti patirties, sužinoti ir suprasti, kas ką veikia, o sukaupęs žinių – galbūt ir mokyti jaunesnę kartą, nes tikiu, kad sukauptomis žiniomis reikia dalintis. Jei ne tokie, savo laiką studentams skiriantys, įmonių specialistai, mūsų integracija į darbo rinką ir šią specialybę vyktų gerokai lėčiau,“ – tvirtina Kristijonas.

Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr./Kristijonas
Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr./Kristijonas

DevOps ir debesijos inžinerijos padalinyje praktiką atliekantis vaikinas sako, kad darbas „Centric“ jam ne tik padeda užpildyti trūkstamas žinių dalis, bet ir leidžia suvokti, kaip viskas vyksta realioje darbo aplinkoje bei prisiliesti prie rinkos lyderių naudojamų įrankių, apie kokius iki tol tebuvo tekę tik girdėti.

Jam pritaria ir Matas: „Vienaip galima įsivaizduoti, o visai kas kita, kai pačiupinėji ir iš arti pamatai, kaip viskas vyksta. Tarkime, ateidamas čia, apie debesiją ir DevOps’us žinojau išties mažai, tad man, kaip ir kitiems kartu atėjusiems praktikantams, viskas be galo įdomu ir, žinoma, matau, kiek daug dar turiu išmokti.“

Nors derinti darbus ir mokslus nėra paprasta ir tenka gerokai pasispausti, Matas tikina, kad tikslas to vertas: „Manau, tai yra būtinas etapas tiems, kurie ruošiasi tapti tam tikros srities ekspertais ir domisi tiek pačia rinka, tiek jos naujovėmis, technologijomis. Nors aš, šalia studijų, dar lankau ir tinklalapių kūrimo akademiją, tačiau jau dabar matau ir esu įsitikinęs, kad tokioje praktikoje, kaip „Centric“, įgyta patirtis yra be galo vertinga. Apskritai praktikos laikotarpis yra skirtas viską pasibandyti, ir atrasti tai, ką norėtum daryti. Ko šiandien norėčiau aš? Turbūt išmokti geriau programuoti, o ateityje galbūt išmėginti ir projektų vadovo ar panašias pozicijas.“

Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr./Matas
Centric IT Solutions Lithuania archyvo nuotr./Matas

Paklaustas, ką patartų savo kolegoms, dar tik svarstantiems apie praktikas IT kompanijose, Kristijonas sako: ,„Norėčiau paraginti tuos, kurie dažnai nepelnytai save nuvertina, delsia ir nesiryžta: visgi pabandykite ir ateikite į praktikos interviu. Na ir kas, kad galbūt kažkur jūsų neatsirinks – tai nėra joks pralaimėjimas, atvirkščiai, pamatysite, kur ir kokios yra jūsų spragos, kaip galėtumėte jas užpildyti.“

Keletas Kristijono patarimų studentams, besiruošiantiems pirmiesiems darbo ar praktikos pokalbiams:

1. Jei yra galimybė, rinkitės dirbti ten, kur jums būtų įdomu, o ne vien dėl gero atlygio.

2. Prieš einant į darbo pokalbį visada pasirenkite: skirkite laiko paieškoti informacijos apie kompaniją, jos kuriamus produktus, aplinką bei dirbančius žmones.

3. Žinant, kuo užsiima kompanija ir kokia galėtų būti būsima pozicija, verta pramokti su ta pozicija susijusius darbus (galbūt padirbėti su tam tikra programavimo kalba ar pasiskaityti reikiamas dokumentacijas).

4. Darbo pokalbio metu pirmiausia pabrėžkite, kuo patys galite būti naudingi kompanijai.

5. Ir dar: atsipalaiduokite. Nėra ko bijoti. Aš manau, kad ramus ir atsipalaidavęs žmogus sudaro gerą įspūdį, nes atrodo pasitikintis savimi ir pozityvus – toks, kokiu kompanija gali pasitikėti.

6. Ir svarbiausia: ne tik kalbėkite, bet ir klausykitės. Pokalbis juk skirtas ne tardyti būsimą darbuotoją, bet abipusiam informacijos apsikeitimui: kaip kompanija nori išgirsti apie jus, taip ir jūs norėkite išgirsti apie kompaniją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs