Jau kelerius metus studentų vienu mėgstamiausių ISM universiteto dėstytojų tituluojamas A. Freemanas yra įsitikinęs, kad nesvarbu, koks sudėtingas dalykas būtų dėstomas, tačiau mokymasis turi būti smagus ir teikti džiaugsmo.
„Studentai turi jausti džiaugsmą lankydami paskaitas. Tai yra žinių ir pramogų kombinacija. Juk niekas nenori ateiti ir tiesiog klausyti apie dėstytojo manymu patį svarbiausią dalyką pasaulyje. Mėgaujuosi dėstymu ISM Vadybos ir ekonomikos universitete, tai man suteikia džiaugsmo. Profesorius, dėstęs man prieš daugelį metų, sakydavo: „Geras mokytojas sujungia žinias ir pramogas“ (angl. „a good teacher is one half knowledge, one half entertainment“). Tuo vadovaujuosi ir savo paskaitose. Tikiu, kad ir dalykas, kurį dėstau – statistika gali būti tikrai nuobodi, tačiau savo paskaitas stengiuosi padaryti kuo smagesnes tiems, kurie mokosi“, – sako ISM dėstytojas.
Į paskaitas su augintiniu
Į ISM universitetą neretai su mylimu šuneliu užklystantis A. Freemanas juokauja, kad sudėtingiausias paskaitas stengiasi paversti džiaugsmu, o į paskaitų skaidres dėmesiui patraukti tenka įkelti ir vieną kitą augintinio nuotrauką.
„Jeigu būčiau nuobodus ar labai rimtas, studentai paprasčiausiai nemėgtų nei statistikos, nei manęs. Net jei studentui ir sunku mokytis, jis jaučiasi gerai ir džiaugiasi lankydamas mano paskaitas, o man tai yra labai svarbu“, – priduria amerikietis.
„Dauguma profesorių prieš pradėdami dėstyti savo kursą sako: „Tai – svarbiausia paskaita jūsų gyvenime ir egzistuoti nesuprantant šio dalyko neįmanoma“. Aš tuo netikiu. Manau, kad žmogus tikrai gali gyventi laimingą, produktyvų gyvenimą ir nemokėdamas, pavyzdžiui, statistikos. Svarbiausia yra gerai išmanyti tas sritis, kurios yra susijusios su tavo profesija, tad be kitų įvairių ir svarbių disciplinų egzistuoti tikrai įmanoma.“
Vis dėlto pašnekovas įsitikinęs, kad dėstytojo įtaka studentų mokymosi rezultatams bei mokymosi procesui yra svarbi.
„Didžioji dalis studentų, sakančių, kad statistika yra labai sudėtingas dalykas, paprasčiausiai yra jos nesimokę. Savo studentams sakau, kad jei jau kas nors sako, kad buvo sunku, tai paprasčiausiai yra nelankiusiųjų paskaitų ar nedariusiųjų namų darbų pasiteisinimas. Kai studentai sako, kad tam tikri dalykai, pavyzdžiui, statistikos mokymasis, yra labai sudėtingas procesas, tai yra pasiteisinimas neįdėjus pakankamai pastangų arba paprasčiausiai su tuo dalyku nesusidūrus“, – stereotipus paneigia dėstytojas.
Tarp dviejų žemynų
Paprašytas palyginti ISM universiteto ir Amerikos studentus, pašnekovas sako, kad mokymosi lygis yra vienodai geras, tačiau mano, kad lietuviai tinkamiau gimnazijose yra paruošiami studijoms.
Pusmetį Lietuvoje ir kitą laiką namuose, Floridoje, praleidžiantis lektorius paklaustas, kas vis dėlto atviliojo į mūsų šalį, paaiškina turintis lietuviškų šaknų. Tėčio šeima buvo kilusi iš Kauno, todėl visada jautęs ryšį su Lietuva.
„Pirmą kartą aplankiau Vilnių 1996 metais ir man jis labai patiko. Tuo metu buvo palankios finansinės aplinkybės, tad Vilniuje nusprendžiau įsigyti būstą. Kaip tik tada aktyviai dalyvavau keleto organizacijų veikloje, kur susipažinau su tuometiniu ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektoriumi Virginijumi Kundrotu. Jis mane supažindino su ISM universiteto magistrantūros studijų dekanu Andreasu Winkleriu. Po kurio laiko jis manęs paprašė pagalbos kuriant ISM universiteto magistrantūros studijų programą. 2009 m. man pasiūlė prisijungti ir prie dėstytojų bendruomenės –pakvietė dėstyti statistiką ISM studentams. Būtent Lietuvoje sutikau ir savo žmoną“, – pasakojo dėstytojas.
Akademikas neslepia, kad Lietuvoje jį žavi ir šalies kultūrinis paveldas, turtingos istorijos atspindžiai ir besikeičianti jaunoji karta.
„Vaikščiodamas Vilniaus gatvėmis supranti, kad tuo pačiu keliu vaikščiojo ir žmonės prieš kelis šimtus metų. Kai einu į bažnyčią Jungtinėse Amerikos Valstijose, matau iškabą su užrašu „Mes švenčiame 25–ąsias bažnyčios įkūrimo metines“. O Lietuvoje galiu aplankyti Bernardinų vienuolyno kompleksą, kurio istorija siekia net XV–XVI a.“
Paklaustas, kas stebina Lietuvoje, pašnekovas įvardija vis dar santūrų lietuvių mentalitetą. „Kai Jungtinėse Amerikos Valstijose eidamas gatve sutinki nepažįstamąjį, visada pasisveikini, pasiteirauji, kaip žmogus jaučiasi, kaip jam sekasi. Čia, Lietuvoje, žmonės nėra linkę būti tokie atviri. Jie yra santūresni. Galbūt tai Sovietų Sąjungos palikimas, kai žmonės nenorėdavo atsiverti tiems, kurių nepažinodavo, nes niekada negalėjai žinoti, kas šie yra iš tikrųjų. Tačiau, tai keičiasi, ir jaunesnės kartos atstovai, mano studentai, yra žymiai atviresni, drąsesni“, – džiaugėsi A. Freemanas.
Daugiau informacijos apie ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto studijas rasite čia.