Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Programavimo studijos: kad jūs valdytumėte technologijas, o ne technologijos – jus

Šiandien informacinės technologijos mus „persekioja“ beveik kiekviename žingsnyje. Programavimo įgūdžiai tampa didžiuliu konkurenciniu pranašumu ieškant svajonių darbdavio ar kuriant savo įmonę, nes šis sritis vis plečiasi ir apima kone visas gyvenimo sritis nuo žaidimų iki automobilių ir dirbtinio intelekto valdymo. Programavimas keičia mūsų vartojimo įpročius, elgseną, pasirinkimus. Negana to, šios specialybės darbuotojų vis dar trūksta. Kad programavimą rinktis verta, patvirtina ir šios specialybės studentai ir jų darbdaviai.
Programavimo ir internetinių technologijų studentai Vilniaus verslo kolegijoje
Programavimo ir internetinių technologijų studentai Vilniaus verslo kolegijoje

Pirmąjį honorarą gavo dar būdamas mokyklos suole

Vilniaus verslo kolegijos absolventas, šiuo metu savo IT bendrovei vadovaujantis Andžejus Leonovičius sako, kad programavimo studijų pasirinkimas buvo logiškas ir natūralus, nes vaikinas anksti pradėjo domėtis kompiuteriais.

Asmeninio archyvo nuotr./Andžėjus Leonovičius
Asmeninio archyvo nuotr./Andžėjus Leonovičius

„Būdamas 13-14 metų pradėjau kurti dizainą interneto svetainėms, pirmusius savo 12 litų uždirbau už sukurtą banerį dar būdamas moksleiviu“, – prisimena A.Leonovičius, bendrovės „Adveitas“ įkūrėjas.

Šiandien jaunasis verslininkas džiaugiasi, kad studijų kolegijoje metu turėjo puikias galimybes mokytis ir tobulėti, augti kaip profesionalas. Sukaupęs žinių ir praktikos A.Leonovičius dar studijuodamas trečiame kurse įkūrė savo IT įmonę ir šiandien teikia svetainių, mobiliųjų aplikacijų kūrimo, IT sprendimų, įvairių programų kūrimo paslaugas.

Prognozuojama, kad per ateinančius trejus metus rinkoje jų poreikis išaugs dar 69 proc.

„Mane motyvuoja nuolatiniai iššūkiai, mokymasis ir, sakyčiau, įprastai suprantamo „stabilumo“ nebuvimas. Kiekvienas IT projektas yra unikalus, nėra vieno sprendimo, klientai nori išskirtinumo ir inovatyvumo“, – patirtimi dalinosi Vilniaus verslo kolegijos absolventas. Jis pabrėžia, kad programavimo studijos jam suteikė nepriklausomybę nuo darbdavių, leido pačiam būti savo verslo kūrėju.

„Negalėčiau kažkam kitam dirbti, noriu pats priimti sprendimus ir atsakyti už rezultatus. Daug dirbame, investuojame, netrukus pasiūlysime rinkai naują produktą, kuris e-komercijos atstovams suteiks konkurencinį pranašumą“, – apie ateities planus kalbėjo jaunasis verslininkas.

Darbdaviams užtenka ir kolegijoje įgytų į įgūdžių

Lietuvos informacinių technologijų ir komunikacijų klasterio prezidentas Marius Pareščius įsitikinęs, kad pasirinkusiems programavimo studijas finansinis stabilumas yra užtikrintas, o darbas šiame sektoriuje garantuoja nuolatinį tobulėjimą ir augimą.

Asmeninio archyvo nuotr./Marius Pareščius
Asmeninio archyvo nuotr./Marius Pareščius

„Norėdamas darbo rinkoje išlikti konkurencingu, privalai nuolat mokytis ir daug dirbti – stebuklų nėra. Šiandien gebančių programuoti poreikis rinkoje yra didesnis už pasiūlą, todėl perspektyvūs programuotojai yra tiesiog graibstomi. Vien Lietuvoje mums reikia nuo 10 000 - 40 000, o Europoje - apie 1 000 000 programuotojų. Prognozuojama, kad per ateinančius trejus metus rinkoje jų poreikis išaugs dar 69 proc.

Siekiant patenkinti mūsų, darbdavių lūkesčius ir poreikius aktyviai bendradarbiaujame su švietimo ir mokslo įstaigomis. Ypač pasiteisinusi partnerystė su Vilniaus verslo kolegija. Ši mokymo įstaiga daug dėmesio skiria studentų praktikai ir taiko projektinį mokymą, kurio metu kuriami ir realizuojami realūs projektai. Studentai mokomi formuluoti tikslus, dirbti komandose, priimti sprendimus bei siekti rezultatų“, – sako M.Pareščius.

Man pavyko susieti verslo valdymo ir programavimo kompetencijas. Tai suteikia daugiau privalumų darbdavio akyse, atveria man daugiau galimybių.

Jo teigimu, kolegijos studentų įgūdžiai, jų paruošimo lygis jį tenkina ir tai skatina bei motyvuoja partnerystę tęsti, ieškoti naujų formų ir galimybių.

Remiantis žurnalo „Reitingai“ Lietuvoje veikiančių universitetų ir kolegijų sudaryto reitingo rezultatais, iš privačių kolegijų darbdaviai geriausiai vertina Vilniaus verslo kolegiją.

Po universiteto pasirinko kolegiją

Vilniaus verslo kolegijos absolventė Gražina, šiuo metu dirbanti front-end programuotoja, po verslo vadybos studijų viename iš Lietuvos universitetų nusprendė specializuotis IT srityje ir pasirinko programavimo studijas kolegijoje.

Asmeninio archyvo nuotr./Gražina
Asmeninio archyvo nuotr./Gražina

„IT įmonės nuolat ieško projektų vadovų. Manau, man pavyko susieti verslo valdymo ir programavimo kompetencijas. Tai suteikia daugiau privalumų darbdavio akyse, atveria man daugiau galimybių“, – sako mergina.

Pašnekovės nuomone, kolegijoje labai svarbus asmeninis iniciatyvumas, tenka daug mokytis ir dirbti savarankiškai. Ji pažymi, kad studijų metu ypač daug pagalbos sulaukė iš dėstytojų, kurie yra itin atviri ir geranoriški.

„Čia bendruomeniškumas labai skatinamas, studentai ir dėstytojai bendradarbiauja kaip partneriai. Patiko lankstus požiūris į praktiką, kolegijos orientacija į praktinių kompetencijų suteikimą ir stiprinimą, vėliau tai patinka darbdaviams“, – sako buvusi kolegijos studentė.

Ji įsitikinusi, kad pasirenkant programavimo studijas būtinas „užsidegimas ir atsidavimas“ šiai sričiai, nes čia nuolat vyksta pokyčiai, egzistuoja daug įvairiausių programavimo kalbų, kurias reikia greitai, lanksčiai mokytis.

„Manau, kad IT žinios labai svarbios bet kurioje pozicijoje ir srityje, nes jų turėdamas, gali pasiūlyti sprendimus, padedančius automatizuoti daugelį procesų, padėti taupyti įmonės resursus, būti konkurencingesnis ir labiau vertinamas kaip darbuotojas. Esu padėjusi automatizuoti nuotraukų kėlimą „rankiniu būdu“ į excell lenteles. Darbas, kuriam darbuotojas skyrė dvi savaites, dabar atliekamas per kelias valandas“, – sako programuotoja.

Dažnai kaltiname kompiuterį, nesuprasdami savo padarytų veiksmų, o tai sukelia stresą nerimą, diskomfortą, jau sukurta netgi „technostreso“ sąvoka.

Kaip privalumą studijuojant programavimą, o vėliau dirbant IT įmonėse, Gražina pabrėžia ir darbo aplinką: šioje srityje įmonės lankstesnės, draugiškesnės,labiau rūpinasi darbuotojų poilsiu, gera savijauta ir mikroklimatu.

Tam, kad jūs valdytumėte technologijas, o ne technologijos – jus

Praktika yra svarbi programavimo ir internetinių technologijų studijų programos dalis. Tai suprasdami kolegijos dėstytojai siūlo studentams individualizuotą praktiką. Tai reiškia, jog užduotys praktikai formuluojamos atsižvelgiant į pasirinktą praktikos vietą.

„Dalis studentų lieka dirbti įmonėse jau praktikos metu, tai kelia iššūkius studijų proceso organizavimui ir vykdymui, – pabrėžia Violeta Jadzgevičienė, kolegijos IT katedros vedėja. – Programavimo ir internetinių technologijų studijų programa atnaujinta remiantis tarptautinių ekspertų rekomendacijomis, o jos stiprioji pusė – projektinis mokymas. Studijų metu suburiamos studentų komandos, mokymo procese aktyviai dalyvauja ir verslas.“

Asmeninio archyvo nuotr./Violeta Jadzgevičienė
Asmeninio archyvo nuotr./Violeta Jadzgevičienė

Katedros vedėja pažymi, kad projektai atitinka realią darbo aplinką. IT specialistams labai dažnai sunku tinkamai iškomunikuoti tai, ką jie sukuria. Komandinis darbas skatina bendrauti ir bendradarbiauti, projektas vykdomas nuo pradžios iki pabaigos, su aiškiai suformuluotais tikslais ir siekiamais rezultatais, kurie vėliau pristatomi.

Violeta Jadzgevičienė įsitikinusi, kad programavimo verta mokytis kiekvienam, nes studijų metu mokoma problemų sprendimo, sistematiškumo ir konkretumo. Tai – labai vertingi gebėjimai. Kolegijoje studentai lygiagrečiai mokomi verslumo, todėl dalis absolventų įkuria įmones dar studijuodami. V. Jadzgevičienės nuomone, programavimas „išlaisvina“ žmogų, nes išmokęs programuoti, jis valdo technologijas, o ne atvirkščiai.

„Dažnai kaltiname kompiuterį, nesuprasdami savo padarytų veiksmų, o tai sukelia stresą nerimą, diskomfortą, jau sukurta netgi „technostreso“ sąvoka. Kad to nebūtų, IT raštingumas yra reikalingas kiekvienam”, – pažymi pašnekovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?