Parlamentas prieš porą metų ėmėsi svarstyti opozicinės Darbo partijos atstovų parengtą pataisą, kad valstybės remiamų paskolų studijų kainai sumokėti palūkanos, kurios yra priskaičiuojamos studijų metais ir per penkerius metus po studijų pabaigos, būtų visiškai kompensuojamos paskolų gavėjams.
Projektą apsvarstęs pagrindinis Švietimo ir mokslo komitetas (ŠMK) pasiūlė jį grąžinti iniciatoriams tobulinti. Pasak komiteto, pataisa nesudaro galimybių iš esmės gerinti studentams teikiamų paskolų grąžinimo sąlygų ir neskatina aukštojo mokslo prieinamumo. Už tokią išvadą balsavo 62 Seimo nariai, prieš buvo 32 ir susilaikė 17 parlamentarų.
Komiteto poziciją pristatęs ŠMK narys konservatorius Edmundas Pupinis teigė, kad gerinti studijų paskolų grąžinimo sąlygas planuoja Vyriausybė nutarimu ir tam nereikės įstatymo pataisų.
„Ta tvarka yra rengiama, yra tam tikros priimtinos sąlygos dėl galimybių pratęsti grąžinimą ir netgi numatyta, kad grąžinti galbūt nereikės, esant tam tikroms sąlygoms“, – teigė E.Pupinis.
Vienas pataisos iniciatorių Vytautas Gapšys savo ruožtu siūlė atmesti ŠMK išvadą ir laikytis papildomo Biudžeto ir finansų komiteto pozicijos, kad toks reguliavimas galimas.
„Aš siūlau padaryti vieną labai paprastą dalyką – tiesiog atmesti pagrindinio komiteto išvadą. Biudžeto ir finansų komitetas, beje, kuris čia yra svarbesnis, pritaria projektui, kad kompensuoti galima, kad išlaidų nereikia čia tiek jau daug tas palūkanas kompensuoti“, – kalbėjo V.Gapšys.
Pataisas inicijavę Darbo partijos frakcijos atstovai sutinka, kad faktiškai gaunantys paskolas studentai gali teikti prašymus ir jiems yra kompensuojamos palūkanos studijų laikotarpiu, jei tam yra pakankamai lėšų, bet siūlė, kad tokią galimybę įtvirtintų Mokslo ir studijų įstatymas. Jame palūkanų kompensavimas nėra aptariamas.