Šilutiškę papiktino rinkliava gimnazijoje: 15 eurų vandeniui ir tualetiniam popieriui

Vienoje Šilutės gimnazijų besimokančio mokinio mamą papiktino mokymo įstaigos prašymas pervesti 15 eurų. Jie, kaip teigiama, skiriami geriamam vandeniui ir tualetiniam popieriui įsigyti. Gimnazijos vadovė 15min teigė, jog jokios prievartos nesama, prisidėjimas yra geranoriškas, juolab, jog lėšos atitenka mokinių gerovei.
Vanduo
Vanduo (asociatyvinė nuotr.) / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Tik pradėjus lankyti gimnaziją buvo įteikti lapeliai su banko sąskaitos numeriu ir paaiškinta, jog reikia pervesti 15 eurų už tariamai sunaudojamą vandenį bei tualetinį popierių už metus į priekį. Pasidomėjusi, iš Švietimo ministerijos gavau atsakymą, jog šias išlaidas dengia mokymo įstaigos steigėjas, kuris dažnu atveju yra savivaldybė. Atspausdintame lape nėra nurodyta, už ką ir kaip mokama. Tiesiog nurodyta, jog „remiantysis“, – rašė mama.

Kaip 15min sakė gimnazijos vadovė Laima Spirgienė, šias lėšas skiria tik tie tėvai, kurie turi galimybę ir nori prisidėti prie mokinių gerovės.

„Toks buvo gimnazijos tarybos sprendimas, kad tėvai prisidėtų savanoriškai, jokios prievartos nėra. Lėšos skiriamos mokinio reikmėms, perkame kopijavimo paslaugas, atnaujinamas bibliotekos fondas, sutariame, kokias knygas pirksime. Ir tėvų komiteto nutarimu perkame mokiniams geriamą vandenį, jis prieinamas bendrose erdvėse. Mes siūlėme tėvams, kadangi Šilutės vanduo geras, kad vaikai gertų iš krano, galime padėti ąsočius, o ir jie padėti, ir ąsotis, ir stiklinė. Tėvų sprendimas buvo pirkti vandenį“, – paaiškino gimnazijos vadovė.

Sprendimus rinkti tam tikrą fondą mokinių reikmėms yra priėmusios ir kai kurios kitos švietimo įstaigos. Uostamiestyje esama darželių, kur tėvai taip pat vaikams perka geriamąjį vandenį. Tiesa, tuo rūpinasi patys tėvai. Pasitaiko, jog geranoriškai paprašoma atnešti drėgnų ar sausų servetėlių.

Šilutės rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Dainora Butvydienė 15min sakė žinanti situaciją ir pabrėžė, jog lėšų iš tėvų niekas nereikalauja, jie prisideda savo valia ir pačių sprendimu.

„Žinau, kad tikrai nereikalauja, jei nenori, neprisideda. Tikrai nepasakyta, kad privaloma. Kiek žinau, kai būdavo renkama, 50–60 mokinių nepervesdavo. Direktorė mane informavo, jog bus kviečiama mokyklos taryba ir dar kartą grįžtama prie šio klausimo. Rekomendavau, kad šios rinkliavos nebūtų“, – sakė D.Butvydienė.

Vedėjos teigimu, visos šios lėšos atitenka ne ugdymo priemonėms, o vaikų gerovei – vandeniui įsigyti. Šioje gimnazijoje mokosi 341 gimnazistas.

„Vanduo Šilutėje yra geras. Taip apsisprendė mokyklos taryba, tačiau jei kyla problema ir tėvai skundžiasi, reikia spręsti“, – sakė vedėja.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija: pinigų rinkimas negali būti prievartinis

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija teigia, kad rinkliavos nėra uždraustos, bet pinigų skyrimas negali būti privalomas.

„Pinigų rinkimas iš tėvų negali būti priverstinis, ministerija pasisako prieš bet kokias nesavanoriškas, prievartines rinkliavas mokyklose. Tėvai gali savanoriškai paremti mokyklą skirdami iki 2 procentų pajamų mokesčio sumos, remdamiesi Gyventojų pajamų mokesčio įstatymu. Taip pat gali remti ugdymo įstaigą, vadovaudamiesi Labdaros ir paramos įstatymu. Šis įstatymas nustato labdaros ir paramos teikimą ir gavimą, jos tikslus, teikėjus ir gavėjus, labdaros ir paramos teikimo ir gavimo kontrolę bei apskaitą, kai labdaros ir paramos tiekėjai ir gavėjai naudojasi įstatymų nustatytomis mokesčių lengvatomis.

Už mokyklų ūkį atsakinga ir lėšų vienokioms ar kitokioms priemonėms mokyklai įsigyti turi skirti savivaldybė, mokyklos steigėja (jeigu minima gimnazija nėra privati)“, – teigiama ministerijos komentare.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai