Dėl pernai šalyje kilusios COVID-19 pandemijos nelikus galimybės rengti stojamųjų egzaminų, mokyklos buvo priverstos vykdyti atrankas atsižvelgdamos į moksleivių pažymius bei pasiekimus.
Sunku įvertinti pasiekimus
Vilniaus Žirmūnų gimnazijos direktorius Edmundas Grigaliūnas teigė, kad nelikus stojamųjų egzaminų, tapo sudėtinga įvertinti realius stojančiųjų pasiekimus.
„Pernai mes ėmėme pirmojo pusmečio rezultatą, tuomet dar nebuvo nuotolinio ugdymo, vyko kontaktinės pamokos. Galiu pasakyti pavyzdį – paskutinio įstojusio vaiko vidurkis buvo apie 9 balus.
O mes visuomet, pradėjus mokytis, po pirmojo mėnesio, darome testus, kad galėtume nustatyti tikrąjį moksleivių žinių lygį. Išėjo taip, kad tarp priimtų vaikų apie 60 neišlaikė net patenkinamu lygiu standartizuotų testų“, – pasakojo jis.
Išėjo taip, kad tarp priimtų vaikų apie 60 neišlaikė net patenkinamu lygiu standartizuotų testų.
Į Žirmūnų gimnaziją kiekvienais metais norą stoti pareiškia apie 400 moksleivių, iš jų priimama apie 200.
Gimnazijos vadovas priminė, kad praeitais metais „gyvai“ rengti abitūros egzaminai mokyklai taip pat buvo iššūkis, tačiau jį pavyko sėkmingai įveikti.
Dėl to tikimasi, kad panašiu principu mokykla šiemet galėtų rengti stojamuosius egzaminus.
„Praeitais metais mes vykdėme valstybinių brandos egzaminų sesiją ir jokių problemų nebuvo, tad patirties jau turime. Jau ir dabar esame suplanavę taip vykdyti egzaminus – kad vaikai dėvėtų apsaugines kaukes, dezinfekuotųsi rankas, sėdėtų po devynis klasėje, būtų išlaikytas saugus atstumas.
Visi šie dalykai išmėginti praeitų metų birželį ir gana sėkmingai. Manome, kad šis būdas, jei karantino sąlygos leistų, galėtų būti pritaikytas ir stojamųjų egzaminų metu“, – kalbėjo E.Grigaliūnas.
Pernelyg sudėtinga
Mykolo Biržiškos gimnazijos direktorius Valdemaras Kaupinis kalbėjo, kad tuo atveju, jei karantinas būtų pratęstas, atranka būtų vykdoma kaip ir praeitais metais – pagal pažymių vidurkius.
Mokyklos vadovas atmetė galimybę, kad kontaktiniai stojamieji egzaminai galėtų būti vykdomi kandidatams atlikus COVID-19 testus.
Anot direktoriaus, jų skaičius tam pernelyg didelis.
Kiekvienais metais į šios mokyklos I gimnazijos klasę prašymus stoti pateikia apie 600 moksleivių.
„Suorganizuoti stojamuosius egzaminus elektroniniu būdu šiuo metu mums neįkandama. Tinkamai ir kokybiškai tą padaryti – ne mokyklos jėgoms. O kaip papuola daryti nenorime. Todėl renkamės skaičiuoti stojamąjį balą“ – kalbėjo V.Kaupinis.
Derinama su savivaldybe
Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius 15min pasakojo, kad praėjusiais metais visgi pavyko surengti dalį stojamųjų egzaminų sesijos – kontaktiniu būdu žinių patikrinimą laikė stojantys į Tarptautinio bakalaureato klases.
Pasak direktoriaus, užtikrinti saugius stojamuosius šiems kandidatams gerokai lengviau, nes kiekvienais metais tokių atsiranda tik apie pusantro šimto.
Į likusias Licėjaus klases atranka buvo vykdoma, atsižvelgiant į pažymių vidurkius.
Direktoriaus manymu, tai nepablogino bendro priimtų moksleivių žinių lygio, tačiau gerokai apsunkino atrankos procesą – vaikų pažymiai buvo pernelyg vienodi.
„Stengiamės sukurti kaip įmanoma daugiau galimybių diferencijuoti rezultatus. Nes didelės dalies mokinių pažymiai yra vienodi. Labai išgyvenome, kad nebūtų taip, jog dauguma vaikų su vienodais pažymiais – nesudarant prielaidų diferencijuoti mokinių pagal jų pasiekimus, negali vykti atranka“, – kalbėjo Vilniaus licėjaus direktorius.
Stengiamės sukurti kaip įmanoma daugiau galimybių diferencijuoti rezultatus.
S.Jurkevičius išreiškė viltį, kad savivaldybė galėtų nukelti egzaminus vėlesniam laikui.
„Visi egzaminai mieste yra derinami su savivaldybe. Tiek M.Biržiškos, tiek Žirmūnų gimnazijos, tiek Licėjus – nėra taip, kad mes patys nusistatome, kada rengti egzaminus. Viskas buvo suderinta.
Mūsų egzaminas buvo planuotas gegužės 8 dieną. Tačiau jei ir gegužės mėnesį mes negalėsime vykdyti stojamųjų egzaminų, greičiausiai bus priimtas sprendimas savivaldybės lygmeniu perkelti egzaminus ar organizuoti priėmimą be egzaminų“, – apie planuojamą atranką kalbėjo Vilniaus licėjaus direktorius.
Pasak S.Jurkevičiaus, moksleivių žinių įvertinimai pažymiais ganėtinai nepatikimi – ypač pastaruoju metu, kai nemažą dalį laiko pamokos vyko nuotoliniu būdu.
„Reikėtų sakyti, ne tai, kad pažymiai yra užkelti, tačiau esmė ta, kad kiekvienoje mokykloje yra vertinama skirtingai. Nėra unifikuotos vertinimo sistemos ir tai labai dažnai priklauso nuo mokytojo ir jo duodamų darbų sudėtingumo.
Problema galbūt yra ta, kad vieni duoda lengvesnius kontrolinius, kiti – sunkesnius. Būtent per tai atsiranda pažymių skirtumas. Tuomet galima sakyti, kad mokytojas nei kėlė, nei nekėlė, o tiesiog duodavo lengvesnius žinių patikrinimo darbus“, – apie įvertinimų skirtumus kalbėjo Vilniaus licėjaus direktorius.
Stebės situaciją
Vilniaus miesto savivaldybės atsiųstame komentare teigiama, kad svarstant, ar rengti stojamuosius egzaminus, bus atsižvelgta į pandeminę situaciją šalyje ir sostinėje.
„Situacija šalyje nuolat keičiasi ir Vilniaus miesto savivaldybės administracija nuolat reaguoja į pasikeitimus dėl COVID epidemijos bei darbą organizuoja atsižvelgdama į galiojančius Operacijų vadovo sprendimus.
Jei dėl ekstremalios situacijos šalyje gimnazijos negalės organizuoti stojamųjų egzaminų, tokiu atveju bus pakeistos priėmimo sąlygos ir priėmimas bus organizuojamas pagal konkursinio balo skaičiavimo tvarką, o apie tai gyventojus informuosime atskira žinute“, – rašoma savivaldybės komentare.
Vilniaus miesto savivaldybės atstovų teigimu, savivaldos lygmeniu nėra svarstoma galimybė testuoti moksleivius prieš stojamuosius egzaminus, nes tą esą spręsti turėtų ne jie.
„Dėl vaikų testavimo prieš egzaminą sprendimų priimti savivaldybė negali, nes tai ne savivaldybės kompetencija“, – rašoma atsakyme.